Drahoš by referendum o EU nepodpořil, 2600 uprchlíků pro něj není problém

Praha - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš byl ve čtvrtek hostem diskuze Paměti národa. Drahoš odpovídal na otázky z publika, které se týkaly vztahu Česka a Evropské unie, uprchlické krize či prezidenta Miloše Zemana. Drahoše nejvíc zaskočila otázka o možném referendu o vystoupení z Unie.

Akademik Jiří Drahoš by v žádném případě nejmenoval vládu, kterou by byť jen podpořila KSČM. Odpověděl také na dotaz, co si myslí o směřování Ruska v souvislosti s ukrajinskou krizí. "Držím palce Rusům, aby směřovali k demokracii, ale putinovské Rusko včetně anexe Krymu nepovažuji za demokratický stát," uvedl v diskusi. 

Odmítl, že by bez souhlasu vlády přijal pozvánku Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Pokud by však vláda o to stála, setkání by se zúčastnil. Sjezdu se letos zúčastnili ministr kultury Daniel Herman a šéf lidovců Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL), nikoliv však z titulu členů vlády. 

Tazatelka z publika se Drahoše zeptala, zda by Česko přeci jenom nemělo projevit solidaritu se západními zeměmi a zda by nemělo přijmout několik uprchlíků. "„Přijmout tady nějakých 2 600 z bezpečnostního hlediska prověřených uprchlíků nebo migrantů by neměl být žádný problém. Samozřejmě po zkušenosti z minula si kladu otázku, kolik by jich tady vlastně zůstalo,“ řekl Drahoš.

Čelil také otázce, jaký je jeho názor na protikomunistický odboj bratří Mašínů. „Je to vzdálená historie. Každý má právo na odpor proti totalitnímu režimu a tak taky beru tehdejší akci bratrů Mašínu. Detaily neznám. Ale respektuji právo postavit se totalitnímu režimu,“ uvedl prezidentský kandidát, jehož momentálně favorizují průzkumy veřejného mínění. 

Negativně se postavil k možnosti vypsání referenda o vystoupení z EU. Divák se ještě dotázal, zda by se proti referendu postavil i v případě, kdyby ho prosazovala vláda v čele s premiérem. To Drahoše zaskočilo. Prý by se snažil vládu i premiéra přesvědčit, že o některých záležitostech není vhodné hlasovat v referendu. Jako příklad uvedl právě členství v EU nebo členství v NATO. 

Drahoš se rozhovořil i na téma vztahu Česka a Unie. "Naši politici v Bruselu mnohdy raději mlčí a pak přijedou zpátky, stěžují si, co nám Brusel všechno diktuje," domnívá se Drahoš. Namísto toho by prý měli českým občanům vysvětlovat náš přínos, který Česku z členství v Unii plyne. 

Vyjádřil se také na adresu bývalého prezidenta Václava Havla: „Považuji ho za nejlepšího prezidenta ČR, kterého naše vlast doposud měla. Vážil jsem si ho a respektoval.“ Pro své vlastní zvolení vnímá jako důležitý aspekt přesvědčení některých voličů Miloše Zemana, aby teď volili jeho. "Volili jsme Miloše Zemana, ale už bychom to neudělali," sdělil publiku Drahoš co slýchává od některých lidí při svých výjezdech do regionů. 

Související

Miloš Vystrčil

Senát si ve středu zvolí vedení, v jeho čele má zůstat Vystrčil

Senát si ve středu zvolí obměněné vedení. Jeho předsedou zůstane podle dohod senátorských klubů Miloš Vystrčil (ODS), místopředsedy Jiří Oberfalzer (ODS) a Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Novým prvním místopředsedou Senátu bude dosavadní předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN), který si vymění pozici s Jiřím Růžičkou (za TOP 09).

Více souvisejících

Jiří Drahoš prezidentské volby 2018 prezident čr Paměti národa

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 27 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy