Omluvím se Peroutkovi a plat dám důchodcům, slibuje Horáček. Mít mluvčího je podle něj alibismus

Praha - Prezidentský kandidát Michal Horáček slíbil, že se omluví Ferdinandu Peroutkovi a zaplatí dluh jeho rodině. Svůj plat by chtěl věnovat do fondu pro důchodce a zaměří se na využití nerostného bohatství, které Česká republika má. To vše uvedl na tiskové konferenci, kde představil svůj program na prvních 100 dní ve funkci prezidenta.

Kandidát na prezidenta Michal Horáček představil svůj program pro prvních 100 dní ve funkci. Svůj krok vysvětluje tím, že jezdí za lidmi a ti ho žádají o konkrétní věci.„Všude slyším tentýž požadavek: ne abstraktní řeči o slušnosti, smířlivosti a podobně, ale program konkrétních činů,“ argumentoval Horáček, který se dříve pochlubil, že v rámci své kampaně navštívil již více, než 500 míst. 

Slibů složil Horáček mnoho a uvedl, že bude přidávat další. Největší důraz zatím kladl na tři z nich - omluvu a splacení dluhu rodině Ferdinanda Peroutky (soud uložil hradu pokutu, která nebyla zaplacena - pozn. red.), věnování svého platu do fondu s názvem "Senioři v nouzi" a důraz na využití nerostného bohatství v České Republice.

„Je potřeba uhradit neuhrazené druhy. Je nedůstojné být v pozici člověka, který neuznává své dluhy,“ řekl Horáček a dále vysvětlil, že tím myslí omluvu za urážku Ferdinanda Peroutky, který je podle něho hrdina. „Okamžitě nechám uhradit uloženou pokutu. Soud to uložil, kdo jiný má jít v takovém okamžiku příkladem, než prezident republiky,“ tvrdil kandidát.

Krok věnování platu důchodcům vysvětlil Horáček tím, že je to požadavek, který vyplynul z jeho schůzek s lidmi. „K přispívání do tohoto fondu vyzvu i veřejnost. Nespočet lidí po celoživotní práci je v důchodovém věku na hranici příjmové chudoby, což považuji za nepřijatelné,“ konstatoval Horáček.

Dále nevysvětlil, jak přesně by fungovalo přerozdělování peněz důchodcům. Pouze informoval o založení fondu. Na dotaz, zda by tím zanikl současný fond na splácení státního dluhu, odpověděl, že pokud funguje, tak by ho jistě nerušil. „Jen mám jinou představu, co je pro mě emocionálně bližší," vysvětlil prezidentský kandidát.

Z počátku neurčitě znějící slib o využití nerostného bohatství Horáček konkretizoval, jde mu ho využití zásob lithia. „Naše země má neblahou zkušenost s nemoudrým využitím zisků z takových komodit jako je uran nebo uhlí. S lithiem musíme naložit moudřeji. Příklad si můžeme vzít třeba z Norska, kde právě takovou výzvu zvládli bravurně,“ řekl Horáček.

Bez mluvčího

K funkci prezidenta patří i jeho mluvčí a ten současný je výraznou postavou. Horáček v rámci otázek na prvních 100 dní ve funkci zodpověděl i dotaz na jeho představu o mluvčím Hradu. „Mám s tou funkci problém, celý život si za své věci ručím. Když se mi něco nepovede, musím za to zaplatit, když se mi to povede, chci mít odměnu. Tiskový mluvčí je alibismus," byl přesvědčený Horáček. V současnosti jeho kampaň oficiálního mluvčího nemá, o komunikaci s novináři se stará člen volebního týmu.

Vše se odehrává na internetu

Nejnovější krok Horáčkovy kampaně spočívá v založení webu, na kterém uvádí konkrétní sliby, jejichž plnění si lidé mohou později ověřovat a zároveň přispívat novými nápady. Mezi sliby sliby patří zrušení bezpečnostních kontrol na hradě, audit hradních financí a vyžadování bezpečnostní prověrky všech zaměstnanců. To vše by chtěl prezidentský kandidát splnit během prvních dvou dnů v úřadě. 

Ke slibům pro dny 3-100 se dostanete až poté, co svolíte k registraci na Horáčkově webu. Zavazuje se například k první zahraniční cestě na Slovensko, poděkování skautům, zřízení kluziště na Hradčanském náměstí nebo organizace summitu V4.

Související

Michal Horáček

Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem

Je důležité, že prezidentský kandidát Petr Pavel vítězí s výrazným odstupem, řekl ČTK textař Michal Horáček, který dnes přišel Pavla podpořit do jeho štábu v pražském Foru Karlín. Věří tomu, že Pavel projeví respekt vůči všem občanům České republiky. Senátor Pavel Fischer ocenil zvolení člověka, "za kterého se nebudeme muset stydět". 

Více souvisejících

Michal Horáček prezident čr prezidentské volby 2018 program volební kampaň

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy