Praha - Do sněmovních voleb zbývají necelé dva měsíce. Sociální demokraté by chtěli znovu zopakovat úspěch z minulých voleb, kdy do vyjednávání o vládě vstoupili s kandidátem na premiéra Bohuslavem Sobotkou. Nyní je situace o poznání jiná. Jak se měnily stranické preference ČSSD v průběhu roku a jaké události na to měly vliv?
Ještě v roce 2013 nejsilnější vládní strana, letos už jen nejsilnější strana ve Sněmovně co do počtu poslaneckých křesel. Vedoucí úloha ČSSD ve vládě stála stranu některé voliče. Podle několika po sobě jdoucích průzkumech veřejného mínění od různých společností se nyní sociální demokraté pod vedením volebního lídra Lubomíra Zaorálka pohybují na druhém až třetím místě s významnou ztrátou na vedoucí hnutí ANO Andreje Babiše.
EuroZprávy se podívaly na vývoj stranických preferencí ČSSD od začátku letošního roku až do srpna. Z celkového pohledu je patrné, že ČSSD se pohybuje stabilně někde mezi 13 a 18 procenty voličské přízně.
Volební preference (jde o volební model, tedy případné reálné rozložení sil v Poslanecké sněmovně) ČSSD podle agentury MEDIAN: leden 2017 - srpen 2017
měsíc volební zisk leden 19,5 % únor 21 % březen 20 % duben 18 % květen 14 % červen 14 % červenec 14 % srpen 14,5 %Důležité je také mít na paměti, co se který měsíc ve straně odehrálo. Z toho lze vyvodit, co na potenciální voliče zapůsobilo ať už negativně, tak pozitivně. V lednu strana rozhodla o tom, že volebním manažerem pro podzimní volby bude Jan Birke. V médiích se také poprvé objevily dohady o tom, že strana přemýšlí o novém lídrovi do voleb namísto Bohuslava Sobotky. V únoru na sebe ČSSD upozornila návrhem na kontroverzní zvláštní bankovní daň, v čele resortu průmyslu a obchodu mimo jiné i kvůli nešťastným výrokům skončil Jan Mládek.
V březnu letošního roku se konal sjezd ČSSD, na kterém Bohuslav Sobotka obhájil křeslo předsedy a navrch se mohl radovat i z toho, že v čele předsednictva stanuli "jeho lidé". Jeho stranický oponent Jeroným Tejc propadl a neuspěl. Sobotka se na sjezdu poprvé ostře obul do ministra financí Andreje Babiše (ANO). V dubnu se rozpadla jihočeská koalice pod vedením Jiřího Zimoly, který následně skončil jako hejtman. Na konci měsíce začala vládní krize, kdy Bohuslav Sobotka oznámil demisi vlády kvůli pochybnému podnikání Andreje Babiše.
V květnu pokračovala vládní krize, nicméně od demise vlády Sobotka ustoupil a požadoval rezignace ministra financí Babiše. To dlouho komplikoval prezident Miloš Zeman, nakonec však k odvolání Babiše přeci jen došlo a na jeho místo nastoupil Ivan Pilný. V tomto měsíci odstoupila ze svého postu ministryně školství Kateřina Valachová kvůli dotačním podvodům ve sportu. V červnu ČSSD oznamuje, že volebním lídrem nebude Sobotka, ale Lubomír Zaorálek, vedením strany je pověřen ministr vnitra Milan Chovanec. Objevuje se i zpráva, že ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík nebude kandidovat ve volbách do sněmovny. V červenci a srpnu strana naplno rozjíždí kampaň, mění své logo a řeší, zda se má Jiří Paroubek vrátit do ČSSD.
Volební preference (opět se jedná o volební model, tedy reálné rozložení sil v Poslanecké sněmovně) ČSSD podle neziskové organizace STEM pro období leden 2017 až červen 2017:
měsíc volební zisk leden 14,6 % únor - březen 15,5 % duben 16,6 % květen - červen 11,4 % konec června 13,3 %Z volebních modelů je patrný největší propad ve stranických preferencích ČSSD v červnu, tedy po ukončení vládní krize a po odvolání Andreje Babiše z postu šéfa státní kasy. Nástup nového volebního lídra Zaorálka straně pomohl v tom, že zastavil pád jejich preferencí. Od konce června ji preference mírně rostou.
Související
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický
ČSSD , preference , Volební preference , Bohuslav Sobotka , Lubomír Zaorálek , volby 2017
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 1 hodinou
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.
Zdroj: Libor Novák