PŘEHLEDNĚ: Srovnání volebních programů. Komu dát hlas?

Praha - Srovnání vybraných bodů volebních programů stran a hnutí, které mohou uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny 20. a 21. října.

Bezpečnost:

Napříč stranami se objevuje odmítání unijních kvót na přerozdělování uprchlíků. Strany se většinově shodují na tom, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé prchají, navrhují také změny v evropském azylovém systému. Přerozdělovací kvóty jasně odmítají ODS, KSČM, ČSSD či SPD.

Na fenomén migrace, jež se může stát závažnou hrozbou v souvislosti s terorismem, upozorňují i KDU-ČSL, TOP 09 nebo hnutí ANO, které zdůrazňuje nutnost uzavření vnější evropské hranice. Poněkud smířlivější tón volí Piráti, kteří apelují na racionální přístup k uprchlíkům, podobně se vyjadřují Zelení, podle kterých by ČR měla navýšit svůj podíl odpovědnosti.

Politické strany slibují zlepšení platových podmínek nebo větší investice do bezpečnostních sborů. ODS chce například vytvořit novou databázi zájemců o službu v ozbrojených a bezpečnostních sborech. TOP 09 plánuje změny systému výsluh, které by měly zabránit odchodům zkušených policistů. ČSSD by také například chtěla posilovat spolupráci bezpečnostních struktur na celoevropské úrovni. Lidovci v programu hovoří o podpoře užší spolupráce členských států Evropské unie při ochraně vnějších hranic unie.

Armáda:

Většina stran slibuje ve volebních programech růst armádního rozpočtu, nákup nové techniky a další rozvoj. Liší se například v tom, do kdy by chtěly dosáhnout navýšení obranných výdajů na úroveň dvou procent HDP.

Zatímco TOP 09 nebo STAN hovoří o roku 2021, lidovci mají termín rok 2024, ODS pak hovoří o šesti letech, ANO to plánuje také do roku 2024. ČSSD pak chce obranné výdaje navýšit na 1,4 procenta HDP bez uvedení termínu. S výjimkou KSČM a SPD, které obě chtějí uspořádat referendum o vystoupení z NATO, strany nezpochybňují členství v NATO, Piráti například chtějí posílit spolupráci evropských zemí uvnitř aliance.

Daně:

Programy prakticky všech stran se věnují problematice pro stát výnosnějšího zdanění nadnárodních firem a vyvádění peněz vydělaných v ČR do ciziny. Například KDU-ČSL a ČSSD navrhují celoevropskou koordinaci daňových základů, STAN chce odlivu peněz zabránit i daňovým zvýhodněním reinvestic. Piráti navrhují zavedení sektorové daně pro banky nebo obory s nízkou konkurencí, ČSSD chce zavést progresivní daň z bankovních aktiv velkých bank; naopak občanští demokraté jakoukoli formu sektorové daně odmítají. ANO chce zrušit nynější tzv. superhrubou mzdu a nahradit ji dvěma novými sazbami daně z příjmů z hrubé mzdy.

Objevují se také návrhy na změny DPH, třeba ODS navrhuje dvě sazby deset a 19 procent, deset a 20 procent pak chce TOP 09; ČSSD hodlá snížit DPH u základních potravin na deset procent. Rovněž hnutí ANO chce snížit sazbu DPH či přesuny do výhodnějších sazeb pro některé zboží a služby.

Častým tématem je EET, některé strany ji chtějí zrušit (ODS, Zelení, TOP 09), jiné hovoří o omezení elektronické evidence tržeb, osvobození některých menších podnikatelů od jejího povinného používání nebo odsunutí dalších fází. Hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš jako ministr financí EET zaváděl, hodlá jednat o úpravách systému EET v souvislosti se specifickými podmínkami venkova a o případné kompenzaci dodatečných nákladů malých provozoven. Hodlá také vyjmout některé subjekty z povinnosti evidovat EET.

Evropská unie:

Většina stran prosazuje zachování členství ČR v unii, pouze SPD chce, aby občané hlasovali v referendu o vystoupení. Strany se nicméně liší v názoru na roli ČR v EU, potažmo na fungování celé unie. Například sociální demokraté vidí význam politiky EU ve sbližování životní úrovně mezi státy, zatímco třeba ODS klade důraz na propojování trhů. Různé postoje mají strany k euru - ČSSD chce v dlouhodobém horizontu jeho zavedení, TOP 09 je chce zavést co nejdříve.

Naopak ODS požaduje trvalou výjimku, strana také chce přenesení části pravomocí zpět na národní úroveň. Opačný názor mají Zelení, kteří podporují federalizaci EU. Hnutí ANO považuje za klíčové ukotvení v EU, euro ale za stávajících podmínek a situace v eurozóně nehodlá přijímat.

Školství:

Strany napříč politickým spektrem slibují navýšení prostředků na vzdělávání či zvýšení platů učitelů. Podle ČSSD a lidovců by měli do roku 2021 pobírat 130 procent průměrné mzdy, podle SPD by stejně jako učitelé měli dostávat i začínající lékaři. ODS by učitelům dala průměrně nejméně 35.000 korun. STAN chce, aby rozpočet už na další rok počítal s tím, aby učitelé dostávali kolem 45.000 korun. Podle TOP 09 by učitelé měli patřit k nejlépe placeným státním zaměstnancům. Hnutí ANO plánuje zvýšit platy učitelů na konci volebního období v roce 2021 minimálně na 150 procent jejich stávající výše.

Objevuje se i otázka učňovského školství, které chtějí různými způsoby podporovat například ODS či KSČM, STAN pak hovoří o větším propojení škol a zaměstnavatelů. Strany se naopak neshodnou v zavádění školného na vysokých školách (hovoří o něm třeba TOP 09, striktně je odmítají ČSSD nebo Zelení), některé programy požadují omezení či zastavení inkluze (ODS, SPD, KSČM).

Zdravotnictví:

Zdravotnictví je jednou z oblastí, kde se volební programy (kromě obecné shody na zvýšení platů) stran výrazně liší, a to například v názoru na spoluúčast pacientů. Zatímco ODS hovoří o individuálním zdravotním pojištění na míru a TOP 09 chce zavést nadstandardy s možností dobrovolného připojištění, ČSSD odmítá zavádět jakékoli nové poplatky. ANO hovoří obecně o kvalitní zdravotní péči všem v rámci veřejného zdravotního pojištění a nutnosti prevence.

U většiny stran se v programu najde zmínka o urychlení digitalizace zdravotnictví, Zelení a komunisté chtějí sloučit zdravotní pojišťovny do jedné. Piráti pak volají po regulované legalizaci konopí pro léčbu i rekreační užívání, podobný názor zastávají také Zelení. Občanští demokraté zase chtějí, aby si provozovatelé restaurací mohli svobodně zvolit, zda budou kuřácké, či nekuřácké.

Sociální oblast:

Většina stran věnuje ve svých programech velkou pozornost problematice dostupného bydlení, napříč politickým spektrem se objevují slova o jeho důležité roli. Programy kladou důraz například na podporu obecní či družstevní výstavby (KSČM, Zelení, ČSSD, STAN nebo KDU-ČSL), na druhou stranu pak některé strany hodlají bojovat s takzvaným obchodem s chudobou na ubytovnách (Zelení), omezit výši dávek na bydlení (TOP 09, SPD).

ANO také zmiňuje, že bude věnovat pozornost sociálnímu bydlení, u kterého by měl být nájemní strop. Podle hnutí ale snížení cen bytů na dostupnou úroveň umožní hlavně stavební rozvoj. Občanští demokraté hovoří o několikastupňovém modelu sociálního bydlení, lidovci navrhují zavést hypotéky zvýhodněné podle počtu vyživovaných dětí.

Doprava:

Většina stran ve svých programech uvádí jako prioritu urychlení výstavby dopravní infrastruktury, ať už dálnic nebo železnic. Napříč stranami se hovoří o snížení administrativní náročnosti při přípravě těchto staveb, ale také o potřebě zahájit přípravy na vybudování vysokorychlostní železnice. Sociální demokraté navrhují jízdné zdarma ve veřejné železniční a autobusové dopravě pro děti, žáky a seniory, Zelení mají v programu postupné zavedení jednotné jízdenky na všechny druhy dopravy s veřejnou podporou.

Podle ANO stát musí garantovat a podporovat spolehlivou veřejnou dopravu na železnici i na silnici. Piráti nebo komunisté také kladou důraz na podporu ekologických druhů dopravy.

Související

Poslanecká sněmovna

ANO by bez d´Hondtovy metody mělo v roce 2017 o 15 křesel méně

Kdyby d'Hondtova metoda, kterou zrušil Ústavní soud, nebyla použita ve sněmovních volbách v roce 2017, přišlo by vládní hnutí ANO o 15 mandátů. Místo nynějších 78 křesel by jich v dolní komoře mělo 63. Současná koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů by pak neměla většinu. Disponovala by 96 hlasy, nyní jich má 108. Vyplývá to z přepočtu, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT).
ODS, ilustrační foto

ODS hrozí pokuta za předvolební kampaň v roce 2017

Občanským demokratům hrozí za chyby ve vyúčtování kampaně před sněmovními volbami v roce 2017 až půlmilionová pokuta. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí našel celkem 12 nedostatků, zároveň ale uvedl, že nešlo o černé financování.

Více souvisejících

volby 2017 volební kampaň Hnutí ANO ČSSD ODS top 09 KSČM Svoboda a přímá demokracie (SPD) Strana zelených KDU - ČSL Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

včera

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy