Praha – Politická strana, která se ve volebním klání zaštiťuje podporou prezidenta republiky, většinou končí špatně. S prosazením své oblíbené strany měl problém už první prezident České republiky Václav Havel. Zatím se to nepovedlo ani „Zemanovcům“ – tedy Straně práv občanů.
Pomyslné polibky smrti rozdával zejména první prezident samostatného Česka Václav Havel. Prvním subjektem, který by se dal charakterizovat jako „prezidentský“, bylo Občanské hnutí (OH). Šlo o odštěpené křídlo Občanského fóra, jež razilo zejména havlovské myšlenky „nepolitické politiky“. Hnutí zaniklo v roce 1996. Hned v prvních volbách ještě do České národní rady v roce 1992 se těsně nedostalo do sněmovny (se ziskem 4,6 procenta), strana se postupně transformovala a upadla v zapomnění. Mezi jejími původními představiteli byl například Petr Pithart (KDU-ČSL) nebo Martin Bursík (LES).
Havel později vyjádřil sympatie také Straně Zelených, Unii svobody nebo ODA. Strana zelených dokázala do Sněmovny prorazit až poté, co Havel opustil Hrad. V roce 2006 získala 6,3 procenta hlasů a šest poslanců. Od té doby však nikdy brány Sněmovny nepřekročila, část jejího liberálního křídla navíc založilo Liberálně ekologickou stranu (LES). Co se týče ODA, ta sice byla součástí dvou Klausových vlád, následně však i díky finančním problémům upadla taktéž v zapomnění. Naposledy se sama účastnila voleb v roce 1996, kde získala třináct mandátů. V roce 1998 už se voleb neúčastnila. Kvůli finančním nejasnostem pak strana po roce 2000 vypadla i z projektu Čtyřkoalice a prakticky zanikla. Nyní se ji snaží oživit miliardář Pavel Sehnal.
Unie svobody vznikla odštěpením z ODS v roce 1998, kdy byla v předčasných volbách zvolena do Sněmovny. US podporoval prezident, média a široká část společnosti. V roce 2001 se strana spojila s Demokratickou unií, kvůli neshodám v rámci Čtyřkoalice však získala v roce 2002 mizerný výsledek, většina unionistů byla vykroužkována lidoveckými kandidáty. Jelikož US vstoupila do vlády Vladimíra Špidly (ČSSD), postupně ztratila důvěru voličů. V roce 2010 zanikla úplně.
Ačkoliv Václav Klaus nejprve podporoval ODS, která ve volbách v roce 2006 zazářila, následně se kvůli názorovým neshodám od strany odvrátil a dokonce z ní i vystoupil. V minulosti jako prezident podpořil Svobodné Petra Macha, kteří se však do Sněmovny nikdy nedostali. Svou podporu Klaus propůjčil také volebnímu bloku Hlavu vzhůru pod záštitou Jany Bobošíkové. Strana využila Klausovy fotky také na billboardech. Výsledek ve volbách v roce 2013 však byl tristní. Strana získala pouhých 0,42 procent hlasů. Letos se Jana Bobošíková kandidovat nechystá.
Mezi řadu neúspěšných prezidentských stran se zatím řadí také Strana práv občanů (SPO), dříve Zemanovci. Jejich čestný předseda je nyní na Hradě. Strana uspěla pouze v koalici s hnutím SPD Tomio Okamury v krajských volbách v roce 2016, senátory má strana dva. Ve sněmovních volbách v roce 2013, kdy už byl Miloš Zeman prezidentem, získalo SPO jen 1,51 procent hlasů. Přitom v roce 2010 v době, kdy byl Zeman jejím předsedou, strana dosáhla na zisk 4,33 procent hlasů. Zatím to nevypadá, že Zemanovci zlomí kletbu prezidentských stran. I když Miloš Zeman povolal do boje umělce Františka Ringo Čecha, strana má podle průzkumu Medianu a TNS Kantar volební potenciál nižší než potřebných 5 procent hlasů.
Související
Prezident Zeman na sjezdu SPOZ volal po přímé volbě starostů
Foldyna by rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost
spo- Zemanovci , Miloš Zeman , prezident čr , Václav Havel , Václav Klaus , Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák