Praha – Politická strana, která se ve volebním klání zaštiťuje podporou prezidenta republiky, většinou končí špatně. S prosazením své oblíbené strany měl problém už první prezident České republiky Václav Havel. Zatím se to nepovedlo ani „Zemanovcům“ – tedy Straně práv občanů.
Pomyslné polibky smrti rozdával zejména první prezident samostatného Česka Václav Havel. Prvním subjektem, který by se dal charakterizovat jako „prezidentský“, bylo Občanské hnutí (OH). Šlo o odštěpené křídlo Občanského fóra, jež razilo zejména havlovské myšlenky „nepolitické politiky“. Hnutí zaniklo v roce 1996. Hned v prvních volbách ještě do České národní rady v roce 1992 se těsně nedostalo do sněmovny (se ziskem 4,6 procenta), strana se postupně transformovala a upadla v zapomnění. Mezi jejími původními představiteli byl například Petr Pithart (KDU-ČSL) nebo Martin Bursík (LES).
Havel později vyjádřil sympatie také Straně Zelených, Unii svobody nebo ODA. Strana zelených dokázala do Sněmovny prorazit až poté, co Havel opustil Hrad. V roce 2006 získala 6,3 procenta hlasů a šest poslanců. Od té doby však nikdy brány Sněmovny nepřekročila, část jejího liberálního křídla navíc založilo Liberálně ekologickou stranu (LES). Co se týče ODA, ta sice byla součástí dvou Klausových vlád, následně však i díky finančním problémům upadla taktéž v zapomnění. Naposledy se sama účastnila voleb v roce 1996, kde získala třináct mandátů. V roce 1998 už se voleb neúčastnila. Kvůli finančním nejasnostem pak strana po roce 2000 vypadla i z projektu Čtyřkoalice a prakticky zanikla. Nyní se ji snaží oživit miliardář Pavel Sehnal.
Unie svobody vznikla odštěpením z ODS v roce 1998, kdy byla v předčasných volbách zvolena do Sněmovny. US podporoval prezident, média a široká část společnosti. V roce 2001 se strana spojila s Demokratickou unií, kvůli neshodám v rámci Čtyřkoalice však získala v roce 2002 mizerný výsledek, většina unionistů byla vykroužkována lidoveckými kandidáty. Jelikož US vstoupila do vlády Vladimíra Špidly (ČSSD), postupně ztratila důvěru voličů. V roce 2010 zanikla úplně.
Ačkoliv Václav Klaus nejprve podporoval ODS, která ve volbách v roce 2006 zazářila, následně se kvůli názorovým neshodám od strany odvrátil a dokonce z ní i vystoupil. V minulosti jako prezident podpořil Svobodné Petra Macha, kteří se však do Sněmovny nikdy nedostali. Svou podporu Klaus propůjčil také volebnímu bloku Hlavu vzhůru pod záštitou Jany Bobošíkové. Strana využila Klausovy fotky také na billboardech. Výsledek ve volbách v roce 2013 však byl tristní. Strana získala pouhých 0,42 procent hlasů. Letos se Jana Bobošíková kandidovat nechystá.
Mezi řadu neúspěšných prezidentských stran se zatím řadí také Strana práv občanů (SPO), dříve Zemanovci. Jejich čestný předseda je nyní na Hradě. Strana uspěla pouze v koalici s hnutím SPD Tomio Okamury v krajských volbách v roce 2016, senátory má strana dva. Ve sněmovních volbách v roce 2013, kdy už byl Miloš Zeman prezidentem, získalo SPO jen 1,51 procent hlasů. Přitom v roce 2010 v době, kdy byl Zeman jejím předsedou, strana dosáhla na zisk 4,33 procent hlasů. Zatím to nevypadá, že Zemanovci zlomí kletbu prezidentských stran. I když Miloš Zeman povolal do boje umělce Františka Ringo Čecha, strana má podle průzkumu Medianu a TNS Kantar volební potenciál nižší než potřebných 5 procent hlasů.
Související
Prezident Zeman na sjezdu SPOZ volal po přímé volbě starostů
Foldyna by rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost
spo- Zemanovci , Miloš Zeman , prezident čr , Václav Havel , Václav Klaus , Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě