Analytici: I Bělobrádek zalhal, v e-governmentu náš přiřadil k Rumunsku. Většinou ale mluvil pravdu

Praha - Server Demagog začal před volbami analyzovat výroky lídrů jednotlivých politických subjektů. Tentokrát se zaměřil na jeden z rozhovorů Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který vede stranu do říjnových voleb. Podle Demagoga sice ve většině případů mluvil pravdu, zalhal ale třeba ve věci stavu tzv. e-governmentu, kdy se domníval, že je na tom Česko podobně, jako Rumunsko.

Vicepremiér dosluhující vlády Pavel Bělobrádek byl hostem rozhovoru Českého rozhlasu. Demagog upozorňuje na to, že Bělobrádek si zatím připsal na svůj účet zatím největší počet faktických výroků ze zatím sledovaných lídrů politických stran, kteří se rozhovoru v ČRo účastnili. Bělobrádek mluvil zejména o záležitostech politiky rodinné, ekonomické a zdravotnické.

Na kontě má Bělobrádek pouze jeden nepravdivý výrok. Týká se stavu e-governementu v České republice ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi. "My jsme po Rumunsku druzí nejhorší v eGovernmentu," uvedl Bělobrádek. Demagog argumentuje daty Eurostatu, ze kterých vyplývá, že Rumunsko je skutečně na posledním místě v rámci tzv. e-governmentu. E-government znamená, jak moc občané interagují s veřejnými autoritami prostřednictvím internetu. 

Česká republika je podle Eurostatu na sedmém místě od konce. Hůře se tak umístilo Bulharsko, Chorvatsko, Itálie, Makedonie, Polsko a Rumunsko. 

"My jsme od začátku, a dali jsme to i do programového prohlášení vlády a do koaliční smlouvy, prosazovali, aby EET bylo pouze na vybrané skupiny, protože se domníváme, že u těch nejmenších, u těch, kteří nejsou plátci DPH nebo když má někdo stánek a prodává tam jednou za 14 dní pivo a párek, tak to prostě nedává smysl, stejně jako u řemeslníků, které potom stejně nezkontrolujete (…) My jsme sváděli poměrně urputné boje s ČSSD a s hnutím ANO s tím, že jsme nechtěli vůbec, aby tyto fáze nastaly, ale nakonec jsme udělali ten kompromis, ať rozhodne volič, zda třetí a čtvrtou fázi EET chce," podle Demagoga je tento výrok poměrně zavádějící. 

Server mimo jiné analyzoval koaliční smlouvu, z níž skutečně plyne, že EET se má stahovat a vybrané skupiny, nelze ale ověřit, kdo tuto formulaci do smlouvy dostal. Zároveň došlo k rozložení zavádění částí EET, kterou by řemeslníci museli zavést až ve funkčním období nové vlády. Je tedy otázkou, zda byla motivace lidovců záměrná, aby případná nová vláda záměr zrušila. 

Dalších celkem 14 výroků označil Demagog za pravdivé. Příkladem může být výrok o podílu průmyslu v našem hospodářství. „Česká republika je nejprůmyslovější zemí Evropské unie, my máme přes 36 % HDP v průmyslu, Německo má, myslím, 23, takže z toho je vidět, jak je to robustní základna," uvedl v rozhovoru Bělobrádek. 

Čtyři další faktické výroky označuje Demagog za neověřitelné. "Na vládách často jsme svědky kompetenčních sporů mezi ministerstvem pro místní rozvoj a dalších ministerstev," je příklad takového výroku, z vládního jednání jsou totiž pořizovány jen písemné záznamy a kompletní záznam zveřejňován není.

Související

Vláda ČR

Porušené a splněné závazky vlády. Jak si vláda po dvou letech vede?

Současná vláda a její vládní prohlášení v létě oslavila dva roky svého fungování. Demagog.cz ověřil stav padesáti klíčových závazků, na jejichž základě vláda získala důvěru. Osm slibů je už splněno, čtyři byly porušeny a s patnácti se zatím neděje nic. Za své vzal například vládní plán nepřipustit privatizaci veřejných služeb a podniků se státní účastí. S tím už totiž od února 2020 nepočítá Strategie vlastnické politiky státu. Praktické realizace se hned v úvodu roku dočkalo zvýšení rodičovského příspěvku, nově také putuje do Sněmovny vládní návrh stavebního zákona. Zbývající závazky z padesátky vláda plní průběžně. Demagog.cz o tom informoval v tiskové zprávě.

Více souvisejících

demagog.cz Pavel Bělobrádek KDU - ČSL Státní správa volby 2017

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 13 minutami

před 46 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy