Kauza trafik: Post mi nabídl Kalousek až po rezignaci, vypověděl exministr Fuksa

Praha - U soudu v kauze "trafik" dnes jako svědek vypovídal exministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Odmítl tvrzení, že mu někdejší premiér Petr Nečas (ODS) nabídl místo v Českém Aeroholdingu výměnou za složení poslaneckého mandátu.

V kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu Nečasova kabinetu, čelí obvinění také Nečasova současná žena Jana (dříve Nagyová) a bývalý Fuksův náměstek Roman Boček. Oba podle obžaloby Nečase v roce 2012 navedli k podplacení "rebelů" Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Vláda s prosazením balíčku spojila hlasování o důvěře.

Fuksa dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 popřel, že by ho k rezignaci na funkci poslance vedlo cokoliv jiného než jeho zásadní nesouhlas se zvýšením DPH. "Kdybych balíček podpořil, ztratím veškerou důvěru, kterou jsem za ta léta u voličů budoval. Nepodpořit balíček a zachovat si čest a důstojnost znamenalo, že bych jako letitý a pravověrný ódéesák shodil tuto vládu," uvedl. Ocitl se tak prý ve slepé uličce, kdy jediným možným řešením byla právě rezignace. "Připadalo mi to jako nejférovější rozhodnutí jak vůči ODS a premiérovi, tak i vůči mým podporovatelům," vysvětlil.

Po složení mandátu ho prý sám oslovil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, v jehož gesci bylo obsazení uvolněné pozice v Českém Aeroholdingu. Na dotaz soudkyně dnes Fuksa upřesnil, že mu ministr neříkal, čí nápad tato nabídka byla, ani se prý nezmínil, že by o ní jednal s Nečasem.

Státní zástupce Rostislav Bajger se ptal na význam textových zpráv, které si Fuksa v době po rezignaci vyměnil s Tluchořem. Kolega mu napsal "zavolej Kaldovi", na což mu Fuksa odpověděl "s Kaldou jsem mluvil, je OK". Fuksa to vysvětlil tak, že na ministrovu nabídku nekývl hned a odjel na rodinnou dovolenou, takže Kalousek byl do jisté míry nervózní, protože do funkce potřeboval rychle někoho najít.

Související

Petr Nečas

Kauza údajných trafik: Nečas a jeho manželka byli zproštěni viny

Soud dnes zprostil viny z podplácení bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), jeho manželku Janu (dříve Nagyovou) i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, a to v kauze tzv. trafik pro trojici poslanců ODS. Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Soud zároveň zastavil stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů.
Petr Nečas

Trapas u soudu: V kauze poslaneckých trafik dorazil pouze jeden z 10 svědků

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, miliardář Daniel Křetínský, lobbista Vladimír Johanes či bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák se omluvili z dnešního jednání pražského obvodního soudu, kde měli vystupovat jako svědci v kauze tzv. trafik pro poslance ODS a krácení daní u luxusních darů. Z deseti svědků dnes přišel jen někdejší předseda představenstva a člen dozorčí rady Severočeských dolů Ivan Lapin, který odmítl, že by nynější manželce expremiéra Petra Nečase (ODS) dal jakýkoliv hodnotný dar.

Více souvisejících

Ivan Fuksa Petr Nečas Miroslav Kalousek soudy ODS Petr Tluchoř Český Aeroholding

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy