Sněmovna debatuje o kauze lithium. Jde spíš jen o divadlo před volbami

Praha - Sněmovní strany před mimořádnou schůzí Sněmovny k memorandu o těžbě lithia navrhly různé kroky, jejichž společným jmenovatelem je zachování kovu pro českou výrobu. Smysluplnou debatu s konkrétním výsledkem ale zřejmě čekat nelze. Už v pátek budou volby.

Mimořádná schůze Sněmovny, svolaná na popud opoziční KSČM, začala. Poslanci museli nejprve odhlasovat, že mohou jednat v pondělí, které není standardním jednacím dnem Sněmovny. Musí ještě schválit program schůze. Při prvním hlasování bylo v náhradním jednacím sále přítomno 149 poslanců, posléze jejich počet vzrostl až ke 160. Poslanci musejí zasedat v jiné sněmovní budově než obvykle, protože hlavní jednací sál prochází rekonstrukcí.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) také poslancům představil skrutátorky, které kvůli chybějícímu hlasovacímu zařízení sčítají ručně hlasy. Už před prvním hlasováním vznikly potíže se zjišťováním počtu poslanců v sálu. Skrutátorky zahájily sčítání, protože mezitím ale někteří poslanci teprve přicházeli, musely je sečíst znovu. Hlasování se kvůli ručnímu sčítání protahují.

Budou volby, nic se teď nevyřeší

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec označil celou debatu o těžbě lithia za snahu hnutí ANO zakrývat vlastní problémy. Jde například o obvinění předsedy hnutí Andreje Babiše z podvodu v případě dotace pro farmu Čapí hnízdo a rozhodnutí slovenského Ústavního soudu, který zrušil rozhodnutí o neoprávněném vedení Babiše v registru spolupracovníků StB.

TOP 09 navrhne Sněmovně usnesení, které by vyzývalo příští vládu k přepracování surovinové politiky. Nové zákony by podle strany měly zajistit to, že Česko bude mít dobré výnosy z těžby surovin na svém území, velká část těchto výnosů zůstane v regionech, kde se těží, a bude zajištěna co nejlepší ochrana přírody v postižených oblastech.

"Suroviny jen těžit a vyvážet, to dělají rozvojové země," řekl šéf poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola. KDU-ČSL chce zajistit, aby výnosy z lithia mířily do zvláštního fondu, který by posloužil pro financování důchodů, vědy a výzkumu a školství.

ANO žádné usnesení nepřipravuje, chce ale od ministra průmyslu Jiřího Havlíčka (ČSSD) slyšet vysvětlení, proč bylo podepsáno memorandum s EMH. Babiš označil podpis memoranda za skandál a spojil těžební společnost s bývalým vlastníkem hnědouhelné společnosti OKD Zdeňkem Bakalou.

"Je pochopitelné, že všichni politici chtějí ve víru volební kampaně získávat laciné politické body. Je ale zároveň důležité, aby každá politická debata byla založena na faktech. Aby předešel pochybnostem, Zdeněk Bakala kategoricky odmítá, že by se jakkoli podílel na těžbě lithia v České republice. Ve firmě EMH nemá žádný podíl, ani přímo, nebo nepřímo, a není v ní ani žádným jiným způsobem angažován," sdělil ČTK mediální zástupce Bakaly Vladimír Bystrov.

ODS podpoří program schůze, kvůli níž politici přerušili svou kampaň a sjeli se z regionů, ačkoliv ji v obecné rovině kritizuje. "Představa, že vláda, jejíž mandát končí, se bude řídit usnesením, které dnes přijme Sněmovna, je scestná," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vzhledem k blízkosti voleb podle něj nelze čekat konstruktivní debatu, mezi podstatné otázky navíc podle něj patří i to, jaký by měli z těžených surovin užitek občané, rekultivace krajiny a zvýšení poplatků z vytěžených nerostů.

Odbornou debatu Kalousek ve Sněmovně nečeká kvůli tomu, že se v pátek budou konat volby. Dosavadní vystupování ČSSD a ANO k problému označil za hysterii. Bouřlivou debatu ve Sněmovně vzhledem k vrcholící volební kampani čeká i místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle něj by ale téma těžby lithia nemělo být zneužito ve volebním boji, ale měla by se jím vážně zabývat i budoucí Sněmovna.

Související

ČEZ

ČEZ učiní rozhodnutí o těžbě a zpracování lithia v roce 2023

Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023. Finální studie proveditelnosti by měla být hotová v květnu příštího roku. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. Nové výzkumné centrum technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze tam zkoumá metodu získávání lithia.
ČEZ

ČEZ bude s EMH pokračovat v přípravě těžby lithia na Cínovci

Energetická společnost ČEZ bude s australskou společností European Metals Holdings (EMH) pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firma Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. V další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se podle něj uskuteční nejrůznější testy horniny a postupu výroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) označil dohodu za velký úspěch.

Více souvisejících

těžba lithia Poslanecká sněmovna top 09 KDU - ČSL Hnutí ANO Andrej Babiš Miroslav Kalousek European Metals Holdings (EMH) Jiří Havlíček (ČSSD) Zdeněk Bakala ODS

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy