Ostuda ve Sněmovně, morální bahno. Všichni lídři jsou před volbami na prášky, spustil politik

Praha – Pondělní jednání Poslanecké sněmovny o lithiu trvalo dlouhých devět hodin. Někteří poslanci měli dost času, aby schůzi podrobně komentovali na sociálních sítích. Velice ostře se k jednání vyjadřoval například někdejší šéf poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Poslanci po devítihodinovém jednání požádali vládu, aby zrušila platnost memoranda o lithiu, které podepsal s australskou těžařskou firmou European Metals Holdings krátce před parlamentními volbami ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Dolní komora, pro kterou to bylo poslední jednání, také uvedla, že lithium by měl v Česku těžit státní podnik. „Tak se současná Poslanecká sněmovna rozloučila s lidem pěknou ostudou. Plácání, osobní výpady, Babiš 'doflustroval' svého premiéra Sobotku. Skvělá ukázka všem, jak dopadnou, až půjdou po volbách s Babišem,“ spustil na sociálních sítích Laudát.

„O morálním bahně dnešního Česka svědčí nejen rostoucí preference Okamurova hnutí, ale i skutečnost, že dnešní schůzi vyprovokovali komunisti. Teď se bijí za národní suverenitu, jak tam také padlo. Ale jejich minulost je jasná. Největší bohatství naší země - uran - nechali vyplundrovat cizí mocnosti. Běžná námezdní síla byla pro budoucí okupanty málo, tak jim soudruzi do dolů poslali spisovatele, filosofy, architekty, básníky.... Asi aby vykovali nového socialistického člověka, A co nám soudruzi ze Sovětského svazu zanechali? Otrávenou spodní vodu z kyanidového loužení uranu, odkaliště, prázdnou kasu. Dříve narození si možná vzpomenou na průpovídku, jak jel vlak do Sovětského svazu z Československa a notoval si: uran zlato, uran, zlato... Když jel zpátky, už jen smutně blekotal: hov... za to, hov...za to.....“ nebral si servítky končící poslanec TOP 09

Poukazuje také na předvolební sliby šéfů politických stran. „Většina současných lídrů politických stran se dušuje, a kým po volbách nepůjde. Podle toho to vypadá, že vlastně nikdo z nich ve skutečnosti nechce vládnout. A od nadržené zbytku nás Pámbu ochraňuj. Proč tedy kandidují?“ kritizuje podobná prohlášení politik.

Kromě toho se pustil i do KDU-ČSL. „Vítězství Lidovců v nadcházejících volbách by mohlo pěkně zavařit českým penzistům. Mám-li brát doslova jejich heslo na tříkolce, která stála před Sněmovnou: 'Lithium na důchody'. KDU opět dokázala, že o věci vůbec, ale vůbec nic neví. Ale abych byl vstřícný, nejlepší by bylo, aby lidovci šli příkladem a nechali si platit penze z příjmů z lithia?“ uvedl na svém facebookovém profilu.

„Tak mně konečně došlo, proč ta dnešní úporná bitva o lithium. Celých 5% dnešní světové produkce se používá v lékařství. A víte na co? - uklidňující léky, antidepresiva. No a co máme v pátek v České republice? Volby přece. Skoro všichni lídři jsou na prášky. Potom se jim divte! Nepadnou jim do urny procenta a jdou se poroučet?“ rýpnul si politik, který v nadcházejících volbách již nekandiduje.

Přidal také faktickou poznámku z materiálů, které poslanci dostali. „Po kolapsu Teplického stratovulkánu před 320 milióny let proniklo těsně pod povrch žulové magma obohacené vodou, F, Li, SN, W, Nb, Ta, Sc. Vzniklo několik kupolovitých rudonosných těles, největší na Cínovci. V závěru magmatické krystalizace se Li spolu s Sn a W odmísily ze silikátové taveniny do vodného fluida. Přetlak fluid vyvolal explozivní drcení nadložních granitů. Fluida unikala směrem vzhůru a proměnila původní granity na greiseny (křemen +Li-slída). Není ta geologie fascinující? Já doteď myslel, že v Teplicích mají jenom Kuberu a Feriho a ejhle - i stratovulkán. (V geologické části bylo použito materiálu RNDr. Karla Breiter, DSc z Geologického ústavu AV ČR),“ citoval Laudát. Po skončení jednání pak dodal: „Tak dnes poslanci snad doposlancovali s lithiem a je čas vrátit se k trablům všedních dnů - Babiš a Faltýnek jsou spolu s dalšími obviněni v kauze Čapí hnízdo, případ informátora vulgo Bureše se vrátil na začátek, tudíž je zatím evidovaný, o korunových dluhopisech se už zase podivně mlčí, o kauze Agrotec se taky mlčí… Jelikož dnes bylo nejvíce skloňované slovo lithium, čekal jsem, že poslancům rozdávaná nadějně vyhlížející barevná tabulka je Mendělejevova periodická tabulka prvků. Nebyla. Místo floru tam bylo uvedeno Babiš, místo jodu Pastuchová, místo síry Faltýnek, atd, atd. Takže edukace poslanců se nekonala.“

A vzhledem k tomu, že se Laudát se Sněmovnou loučí, sbalili si už taky všechny své věci. „Tak jsem dnes, kromě počítačů, které vrátím, kompletně vyklidil poslaneckou kancelář. V nejbližších dnech požádám i o zrušení mailu a dalších záležitostí, abych konečně měl od různých individuí pokoj,“ dodal.

Související

ČEZ

ČEZ učiní rozhodnutí o těžbě a zpracování lithia v roce 2023

Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023. Finální studie proveditelnosti by měla být hotová v květnu příštího roku. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. Nové výzkumné centrum technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze tam zkoumá metodu získávání lithia.
ČEZ

ČEZ bude s EMH pokračovat v přípravě těžby lithia na Cínovci

Energetická společnost ČEZ bude s australskou společností European Metals Holdings (EMH) pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firma Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. V další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se podle něj uskuteční nejrůznější testy horniny a postupu výroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) označil dohodu za velký úspěch.

Více souvisejících

těžba lithia František Laudát Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy