Praha - O tom, že jsou volby v České republice bedlivě sledovány, vypovídají i novinové články zahraničních novin. V jednom z prestižních francouzských deníků okomentoval Francois Clemenceau volby poněkud svérázným způsobem.
Z článku, který Francouze informuje o volbách, které ode dneška probíhají, se dočítáme, že ač se průzkumy veřejného mínění mohou mýlit, s největší pravděpodobností vyhraje ANO Andreje Babiš. Ten je zde označován jak „kombinace Donalda Trumpa a Beppe Grilla.
Beppe Grillo totiž v únoru 2013 získal v italských předčasných parlamentních volbách se svým Hnutím pěti hvězd čtvrtinu voličských hlasů. Úspěch jeho Hnutí, ve kterém sám nekandidoval, je připisován především Grillově populistické rétorice (proti zavedených stranám, protievropská, proekologická) a ekonomické recesi, ve které se Itálie nachází.
Autor v článku připomíná tuto podobnost s naším Andrejem Babišem, protože oba jsou dle Clemencaua euroskeptičtí, možná až eurofóbní!
Francois Clemenceau se snaží francouzským čtenářům přiblížit, co se kolem voleb u nás děje. Tvrdí, že v České republice se děje to, co vidíme jinde ve střední či východní Evropě a to je sílící nacionalismus, dále pocit, že prosperující Evropa je minulostí a že solidarita s přistěhovalci není na místě a jde jen o populismus některých stran. Navíc čeští voliči už nechtějí v parlamentu tradiční konzervativní strany, které chtějí v Evropské unii zůstat za každou cenu. Připodobňuje tuto situaci k nedávným volbám v Rakousku.
Připomíná také, že podobné stavy nalézáme i jinde v Evropě, např. v Nizozemí, kde mají větší šanci vyhrát ultrapravicové strany.
Na závěr se ptá: Jedná se o historickou změnu či zvrat pro budoucí Evropu? Jako jsou Brexit Velké Británie nebo vítězství mladého konzervativce Sebastiána Kurze v Rakousku, ambiciozní zastánce antipřistěhovalecké krajní pravice? Jde opravdu o zvrat dějin či generační skok?
Na to až expresivně odpovídá: Každopádně se Václav Havel v Praze a Lech Walesa v Polsku musejí obracet v hrobě.
Související
Jak šel čas s Petrem Fialou. Ministrem, premiérem a mužem, který zachránil ODS
Volby ovládlo hnutí ANO. Zvažuje koalici s Motoristy, většinu ve Sněmovně ale nesestaví
volby , volby 2017 , Česká republika , Francie , Noviny / tisk
Aktuálně se děje
před 33 minutami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě