Zeman se svými slovy připravil o silnou zbraň? Rychetský vysvětluje, kde udělal prezident chybu

Praha – Prezident Miloš Zeman před několika dny uvedl, že po třech neúspěšných pokusech o sestavení vlády prezident může a nikoliv musí rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Zdůraznil slovo „může“, čímž naznačil, že by šéf hnutí ANO mohl čtyři roky vládnout i v případě, že jeho vláda nezíská důvěru. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského  ale jde spíše o předčasné spekulace.

„V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem,“ uvedl prezident minulý týden pro televizi Barrandov. A i když sám Babiš řekl, že by nechtěl, aby jeho kabinet vládl bez důvěry celé funkční období, vyvolala slova presidenta bouřlivou diskuzi.

Jak připomíná Rychetský, nejprve musí proběhnout ustavující schůze Sněmovny, pak dosavadní vláda podá demisi, kterou prezident republiky musí přijmout, dosavadní vládu však ještě pověří dalším vládnutím. „Pak teprve může jmenovat nového předsedu vlády, ten začne vládu sestavovat a přijde s návrhem za panem prezidentem,“ říká Rychetský pro Český rozhlas Plus.

Vláda by pak měla přijít s programovým prohlášením a ucházet se o důvěru – na to má jeden měsíc. Pokud důvěru nezíská, následuje druhý pokus s úplně stejným postupem. Pro třetí pokus je prezident povinen jmenovat předsedu vlády podle návrhu, který mu předloží předseda Poslanecké sněmovny.

Rychetský uvádí, že tento třetí pokus není v ústavě jen tak náhodou. „To je proto, že se předpokládá, že předseda Sněmovny si nebude libovolně vybírat nějakého premiéra. Předseda Sněmovny bude nepochybně povinen jednat napříč všemi politickými kluby, a hledat nominaci na takového premiéra, který má šanci důvěru získat,“ vysvětluje šéf ÚS.

Pokud by ani tento pokus nebyl úspěšný, může prezident Sněmovnu rozpustit, což je dle Rychetského sankce za to, že ani na třetí pokus Sněmovna nedokázala vygenerovat vládu, která by získala důvěru. „Je zajímavé, že prezident si podle mého soudu vyrazil zbraně z rukou, protože právě pod tou sankcí, pod tím nebezpečím rozpuštění Sněmovny, je reálný tlak směřující k tomu, že se Sněmovna nakonec dohodne, než aby poslanci opustili svá křesla, než aby podstoupili nové předčasné volby, než aby byli rozehnáni ústavním způsobem,“ upozornil. Byla prý tedy chyba se takové možnosti zbavit, protože se tím vytrácí moment, že by se Poslanecká sněmovna dokázala pod hrozbou rozpuštění dohodnout.

Související

Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 
Petr Pavel

Pavel v pátek jmenuje nástupce Rychetského i další členy vedení ÚS

Petr Pavel se v pátek chystá kromě nových soudců jmenovat i členy vedení Ústavního soudu. V jeho čele po dvaceti letech skončí Pavel Rychetský. Prezident od březnového nástupu do funkce prosadil šest kandidátů na ústavní soudce, se třemi z nich včera vyslovila souhlas horní parlamentní komora. 

Více souvisejících

Pavel Rychetský Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy