Sobotkovy dny jsou sečteny? Vedení ČSSD začalo jednat o budoucnosti strany

Hradec Králové - V Hradci Králové začalo jednání širšího vedení ČSSD, které bude rozhodovat o formátu a termínu mimořádného sjezdu. Diskutovat by se mohlo i o budoucím předsedovi, který by se měl ujmout ČSSD po mimořádném sjezdu.

Ústřední výkonný výbor by měl také probírat rozpočet sociální demokracie, kterému uškodil špatný výsledek ve sněmovních volbách, ale také možnou změnu stanov. Diskutovat by se mohlo i o budoucím předsedovi, který by se měl ujmout ČSSD po mimořádném sjezdu. Spekuluje se například o hejtmanovi Vysočiny Jiřím Běhounkovi, který dnes novinářům řekl, že je ochotný se o nabídce bavit, pokud přijde.

Úprava stanov by podle úřadujícího šéfa ČSSD Milana Chovance měla zvýšit akceschopnost strany. Podle spekulací by při ní mohla mimo jiné být odstraněna podmínka, aby předseda i místopředsedové byli ve straně alespoň čtyři roky. Běhounek je nestraník. Před novináři nechtěl o své možné kandidatuře spekulovat. "Jak ji můžu oznámit, když mi nebylo nic nabídnuto. Zatím jsou to všechno mediální spekulace," řekl novinářům.

Běhounek uvedl, že si všechno musí nejprve ujasnit straníci. "Pokud jsou názoru, že i nestraník, který má výsledky, je schopen něco přinést, tak ať mi to někdo řekne," uvedl. Dodal, že i v minulosti byl vždy osloven. "Je to těžké jako nestraník se někam cpát. Pak vás zaříznou v prvním kole, protože jste moc aktivní. Já byl vždy, i co se týče hejtmanství a dalších věcí, požádán," řekl.

Připustil však, že by se mohl o nabídce na kandidaturu bavit, kdyby byl osloven. "Pravděpodobně by to byl světový unikát, abych byl předsedou ČSSD bez toho, abych byl členem," řekl Běhounek na dotaz, zda by v takovém případě do sociální demokracie vstoupil.

ČSSD ve volbách obhajovala 20,45 procenta, ale získala jen 7,27 procenta hlasů, což pro dosud nejsilnější stranu Sněmovny znamená 15 mandátů. Současné vedení chce ČSSD dovést do sjezdu a umožnit volbu nových lídrů. Chovanec původně hovořil o přímé volbě, předsednictvo však podpořilo variantu, aby šéfa vybrali standardně delegáti sjezdu.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Bohuslav Sobotka Lubomír Zaorálek Milan Chovanec

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy