Arabista Pelikán ke kauze Fajád: Volili jsme mezi životy Čechů a spojeneckými zájmy

Praha - Při vyjednávání o výměně pětice Čechů za Libanonce Alího Fajáda byly prioritou životy českých občanů, tvrdí arabista Petr Pelikán. Skutečnost, že Česko nemohlo Fajáda vydat do USA, vnímá jako důstojnou prohru.

"Muselo se volit mezi životy českých občanů a mezi spojeneckými zájmy," uvedl Petr Pelikán v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Prioritou byly životy Čechů a snažit se usmlouvat co nejmenší počet Libanonců, které Česko nevydá. "Nakonec se to usmlouvalo aspoň tak, že jeden z těch tří zlosynů byl vydán do USA," řekl arabista.

Pelikán také uvedl, že jeho bratr, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), ve vězení Fajádovi mobil nepůjčil. "Fajád z ministrova telefonu opravdu nevolal. To mohu říct stoprocentně," prohlásil.

K vyjednávání o propuštění Čechů se Pelikán dostal jako nezávislý odborník. "Celý profesní život se pohybuju v prostředí Blízkého východu. Tudíž jsem si spíš cenil toho, že státní orgány včetně tajných služeb, mě přizvaly jako nezávislého konzultanta a mé rady braly na vědomí," řekl Petr Pelikán. Svoji úlohu bere jako symbolickou a připadá mu "naprosto logické", že vláda v podobných případech využije občany, kteří mají dané předpoklady a jsou v daném oboru odborníky.

V Libanonu arabista jednal s prostředníky z libanonských státních orgánů. Únosy jsou podle něj v Libanonu časté. "Každou chvíli se tam něco podobného semele, takže se snaží dojednávat kompromisy a šetřit životy," dodal. Prostředník, se kterým Pelikán výměnu dojednával, předtím domluvil propuštění sedmi estonských cyklistů. Pelikán v rozhovoru přiznal, že v době výměny byl "nervózní jako pes". Pelikán také uvedl, že za svou konzultační roli nedostal zaplaceno. "Obávám se, že na tyhle služby nejsou nikde taxy," dodal.

Pětice Čechů zmizela v Libanonu v červenci 2015, propuštěni byli v únoru 2016. V den, kdy se vraceli do vlasti, byl z české vazby propuštěn Fajád. Ministr Pelikán totiž nevyhověl žádosti USA o jeho vydání, prý i s ohledem na zpravodajské informace. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko nevydalo zadržovaného Fajáda do USA. Libanonský soud ho později osvobodil.

Související

Více souvisejících

Petr Pelikán (orientalista) Robert Pelikán Ali Fajád diplomacie Zmizení pěti Čechů v Libanonu libanon

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 54 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy