Společná evropská armáda není reálná, shodují se kandidáti na prezidenta

Praha - V pražském kině Světozor spolu v rámci projektu studentských prezidentských voleb, které pořádá společnost Člověk v tísni, diskutovalo pět prezidentských kandidátů. Ti se shodli, že společná evropská armáda není reálný projekt a nemohla by fungovat.

Debaty se studenty středních škol se zúčastnili bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, podnikatel Michal Horáček, lékař Marek Hilšer, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a předseda strany Rozumní Petr Hannig.

Kvůli jinému programu se omluvili bývalý premiér Mirek Topolánek, někdejší šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Prezident Miloš Zeman podle organizátora akce Karla Strachoty svou neúčast zdůvodnil tím, že nevede kampaň. "Což vidíme každý den v ulicích, jak kampaň nevede," poznamenal se zjevným odkazem na billboardy propagující Zemanovu kandidaturu. Jejich vyvěšení se souhlasem Zemana objednali prezidentovi přátelé.

Horáček prý kandiduje, protože může nabídnout něco, co ostatní nemohou, a to svou nezávislost. Chtěl by být prezidentem, který respektuje lidi. Drahoš studentům svou kandidaturu zdůvodnil tím, že není spokojen s tím, jak vykonává funkci současný prezident. Voličům chce nabídnout své zkušenosti vědce a manažera Akademie věd.

 Hilšer poznamenal, že ho štvaly časté změny názorů prezidenta Zemana. Přišlo mu fajn, aby byl mezi kandidáty někdo, kdo se bude snažit zlepšit politickou kulturu. Hynek má podle svých slov schopnost stmelovat lidi. Česká společnost je podle něj názorově rozdělena, což není v jejím zájmu. Hanniga ke kandidatuře přemluvili jeho spolupracovníci. Podotkl, že to považoval za svou vlasteneckou povinnost.

Diskutující kandidáti se shodli, že záměr některých politiků zřídit společnou evropskou armádu není reálný. Podle Drahoše je armáda atributem státu, a pojem evropská armáda je tak v zásadě nesmysl. Hynek podotkl, že by takový projekt ve skutečnosti nemohl fungovat. Myšlenku označil za fantasmagorii. Podle Horáčka by se kvůli tomuto záměru musela přepracovat lisabonská smlouva i ústavy některých států. EU by podle něj spíše potřebovala síly policejního typu k ochraně společné schengenské hranice. Hilšer podotkl, že je potřeba myslet na to, že česká armáda vzhledem ke své velikosti nemůže mít veškeré vybavení. Jednotné velení evropské armády podle něj asi nikdy nebude. Podle Hanniga je nápad společné armády nebezpečný, protože zájmy států jsou různé.

Studenti kladli kandidátům také dotazy, které se týkaly problematiky migrace, budoucnosti Evropské unie nebo vlády Andreje Babiše (ANO) a jeho vydání k trestnímu stíhání. Na Hanniga jeden ze studentů směřoval dotaz na jeho spolupráci s Adamem B. Bartošem, který byl podmínečně odsouzen za protižidovský výrok.

Související

Česká televize

Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?

V opravdu horké fázi se již nachází kampaň před prezidentskými volbami, v nichž si občané vyberou nástupce současné hlavy státu Miloše Zemana. Oficiálně už začala i série mediálních debat devítky kandidátů, z nichž někteří však již avizují svou neúčast v řadě diskuzí.
Miloš Zeman

Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl ČTK vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje rozhodnutí úřadu za bizarní, nemístně politické, ne za odborné.

Více souvisejících

prezidentské volby 2018 Jiří Drahoš Michal Horáček Marek Hilšer Jiří Hynek (kandidát na prezidenta) Petr Hannig Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 46 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy