Strany jsou vyprahlé a kádrově slabé, míní o politických subjektech politolog

Praha - Podle politologa Lukáše Jelínka se politické strany bály zavdat si s prezidentskými kandidáty jako čert kříže. Politický komentátor uvádí příklad zejména na dvou tradičních politických stranách - ODS a ČSSD -, které nepostavily svého kandidáta.

Strany si totiž podle politologa Lukáše Jelínka pamatují, jak s jejich kandidáty dopadly v prezidentských volbách před pěti lety. Připomíná, že sociální demokraté vyslali jako svého zástupce do boje o Pražský hrad Jiřího Dienstbiera, jenž ale skončil v prvním kole na čtvrtém místě. Tehdy nejmladší prezidentský kandidát však stranu štěpil a ve volbách jej podpořila jen část členů ČSSD. 

Lidovci se chlubili Zuzanou Roithovou, která skončila šestá. Nemluvě o občanských demokratech, kteří jako svého zástupce vyslali senátorského matadora Přemysla Sobotku. Ten však skončil předposlední. Jediný úspěch tak paradoxně zaznamenal Karel Schwarzenberg, jenž byl nominovaný za TOP 09, ale veřejností byl spíše vnímaný jako nezávislý kandidát. Před letošním prvním kolem prezidentské volby proto strany nechtěly plýtvat silami a osobnostmi. "Popularita politiky a stran je prostě tak nízko, že by adepti s partajní legitimací mohli být k smíchu," uvedl pro Český rozhlas v komentáři Lukáš Jelínek. 

Podle politologa to chvíli vypadalo, že hnutí ANO nominuje svého člena, nynějšího ministra zahraničních věcí Martina Stropnického. "Chvíli to vypadlo tak, chvíli jinak, ale nakonec zvítězil kalkul. Překryv voličů ANO a Miloše Zemana se Babišovi hodí, navíc si oba politici pravidelně prokazují vzájemné službičky," vysvětlil Babišovu podporu Miloši Zemanovi politický komentátor.

Pro ODS a ČSSD to byl nadlidský úkol, aby se shodli na jednom jméně. "Hezky to šlo pozorovat na rozpačitém přístupu občanských demokratů nejprve k zájmu senátora Jaroslava Kubery o prezidentský post, a poté, co zařadil zpátečku, v přístupu k Mirku Topolánkovi. Část straníků mu spontánně fandila, část skřípala zuby. Nechuť k Topolánkovi dal najevo zejména poslanec Václav Klaus ml.," zmínil příklad nesourodých názorů u občanských demokratů Jelínek. 

U sociálních demokratů to však není jiné. Špičky vedení se totiž báli toho, že by se strana mohla "štípnout" na vztahu k Miloši Zemanovi. "Úplně stačí, jak rozdílně se k němu stavějí jednotliví poslanci, senátoři či hejtmani," vysvětluje politolog. "Stranu dělá stranou snaha prosadit zájmy charakterizované programem a reprezentované důvěryhodnými osobnostmi. Ty mají být vysílány do různých typů voleb. Včetně volby hlavy státu," míní Jelínek, který dodal: "Vynechat ji znamená přiznat svoji slabost a kádrovou vyprahlost. Pestrá nabídka potenciálních stranických prezidentů by ještě důležitější než pro občany byla pro samotné partaje a jejich sebevědomí."  

Související

Více souvisejících

Lukáš Jelínek - prezidentské volby 2018 Jiří Drahoš Miloš Zeman ODS ČSSD Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

před 8 hodinami

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy