Kdo a za kolik půjde s Babišem? Možných vládních koalic není mnoho

Praha - Vláda Andreje Babiše na první pokus důvěru nezískala. Zdá se ale, že to předsedu hnutí ANO příliš trápit nemusí, pravděpodobně bude mít na získání důvěry ještě pokus druhý. Budeme-li věřit slovům Miloše Zemana, že Andreje Babiše pověří jednáním o vládě i na podruhé, nabízí se otázka s kým by mohlo hnutí ANO poskládat možnou vládní koalici. Začíná se štěpit ČSSD? Půjde do vlády Okamurova SPD? A co ODS?

Při pohledu na rozdělení mandátů ve Sněmovně je jasná jedna věc – bez ANO to nejde. Suverénní vítěz loňských voleb má v dolní komoře 78 mandátů. Ale s koaličním potenciálem už to tak žhavé není. Babišova předvolební rétorika vedená „proti všem“ způsobila, že se ostatní strany vůbec nehrnou do koalice s někým, kdo svůj politický příběh postavil na tvrzení že „oni tady 25 let kradli“. Přesto se ale, čistě matematicky, nabízí řada koalic. Jsou ale reálné?

Druhá ve volbách skončila částečně obrozená ODS. Ke svým výsledkům z počátku století má sice pořád daleko, přesto ale získala jisté ztracené sebevědomí. V kampani se sice občanští demokraté jasně vymezovali proti Babišovi, ihned po volbách se ale objevily spekulace o tom že případná vládní spolupráce možná není úplně nereálná. Tyto teorie ale kalkulovaly hlavně s jednou věcí – v ODS dojde k vnitřní změně a Petr Fiala bude na předsednickém postu nahrazen někým jiným, pravděpodobně Václavem Klausem mladším. K tomu ale nedošlo, když Petr Fiala na nedávném kongresu ODS v Ostravě obhájil svoji předsednickou pozici při zisku velice silných 93% hlasů. Ano, byl jediným kandidátem, přesto lze ale výsledek číst tak, že členská základna vyslovila jasný souhlas s politickou linií Petra Fialy, jejímž důležitým rysem je jasné odmítání spolupráce s Andrejem Babišem. Sečteno a podtrženo, pokud někdy existovala šance na vládní spolupráci ANO a ODS, po ostravském kongresu již neexistuje.

Okamurova SPD si v loňských volbách vedla slušně. Zisk 10,5% ji stačil na třetí místo a 22 mandátů. Zajímavé bylo sledovat Tomia Okamuru během prvních povolebních dnů. Zatímco představitelé drtivé většiny stran spolupráci s vítězným hnutím ANO vylučovali, Okamura se naopak s Babišem velmi snažil domluvit na spolupráci. Jenže vládnout s SPD se Babišovi nechce. Lze za tím spatřovat hlavně jeden důvod – Andrej Babiš si dobře pamatuje události z jara 2015. Tehdy byl Tomio Okamura předsedou strany Úsvit přímé demokracie, která se mu ale rozpadla pod rukama poté, co jej část členů obvinila že vytuneloval stranickou pokladnu. A Andreji Babišovi se zřejmě nebude chtít riskovat, že podobný osud potká i SPD. Když k tomu ještě připočteme předchozí zkušenosti s Věcmi veřejnými, zdá se že vládního angažmá Okamurova hnutí se zřejmě nedočkáme. Dá se ale předpokládat že Babiš bude možnou koalici s Okamurou používat nadále jako strašáka na představitele jiných stran, aby s ním vstoupili do jednání o vládě.

Drtivou porážku utrpěla ve volbách sociální demokracie. Z nejsilnější vládní strany přišel propad na 7% a zisk pouhých patnácti mandátů. Představitelé ČSSD v prvních povolebních prohlášeních tvrdili, že by byla drzost snažit se s takovým výsledkem o vládní angažmá. Andreje Babiše navíc na základě čtyřleté vládní spolupráce popisovali jako predátora který si přivlastnil všechny společné úspěchy a oni teď rozhodně nestojí o to, aby se situace opakovala. V posledních týdnech jsme ale svědky toho, že sociální demokracie naznačuje ochotu o vládě minimálně jednat. Úřadující předseda strany Milan Chovanec dokonce sepsal a uveřejnil seznam podmínek, za kterých je ČSSD ochotna o koalici uvažovat.

Když si je ale projdeme a zjistíme, že Chovanec například požaduje aby členem vlády nebyla trestně stíhaná osoba, nebo aby se až do vyřešení kauzy okolo Čapího hnízda ANO vzdalo nároků na rezorty spravedlnosti, vnitra a financí, nabízí se otázka nakolik se jedná o skutečné vyjednávací pozice a nakolik jde spíše vnitrostranický vzkaz Milana Chovance. V únoru totiž proběhne sjezd sociální demokracie a na něm se dají očekávat velké věci. A na jeho výsledku také do velké míry závisí, zda ČSSD nakonec vstoupí do koalice s Andrejem Babišem. Pokud totiž na sjezdu uspěje křídlo okolo Jiřího Zimoly, Michala Haška a Jaroslava Foldyny, bude vznik vládní koalice ANO a ČSSD na spadnutí.

Je tedy Česká republika tři měsíce po sněmovních volbách blíže vzniku funkční vlády? Zatím to tak příliš nevypadá. Situace se ale může rychle změnit po únorovém sjezdu ČSSD. Pokud bude novým předsedou sociální demokracie někdo kdo bude ochoten navázat s Andrejem Babišem spolupráci na vládní úrovni, bude k většině ve Sněmovně chybět už jen 8 hlasů. V tu chvíli by stačilo přesvědčit 15 komunistických poslanců k tiché podpoře nově vzniklé vlády. Komunisté již dali najevo že jsou ochotni podpořit vládu která bude prosazovat jejich program. A jak bylo patrné tento týden ve Sněmovně, Andrej Babiš je naopak ochoten v programové prohlášení vlády slíbit téměř cokoliv.

Související

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.
Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Vláda opět řešila pomoc po povodních. Do krajů putují další stovky milionů korun

Moravskoslezský kraj dostane na odstraňování povodňových škod dalších 560 milionů korun ze státního rozpočtu. O udělení státní dotace rozhodla vláda středeční schůzi, informovala o tom na webu. Kabinet také souhlasil s žádostí Olomouckého kraje na další prodloužení stavu nebezpečí na Jesenicku a Šumpersku. Do Parlamentu pošle také několik návrhů legislativních změn, mimo jiné návrh nového zákona o řízení a kontrole veřejných financí.

Více souvisejících

Vláda ČR Andrej Babiš Hnutí ANO ODS ČSSD Svoboda a přímá demokracie (SPD) KSČM

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 40 minutami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 1 hodinou

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 1 hodinou

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 3 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 5 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy