Stát má 130 tisíc neziskovek. Loni jim poskytl 18 miliard korun. Kontrola musí být na straně zadavatele, tvrdí odborník

Praha - Neziskových organizací je v České republice kolem sto třiceti tisíc. Stát na jejich chod dal v loňském roce osmnáct miliard korun, z toho třetina prostředků šla Fotbalové asociaci České republiky. Podle prezidenta Miloše Zemana jde o plýtvání penězi.

Podle poslance hnutí ANO Jana Volného, který je rovněž místopředsedou rozpočtového výboru, nejde ani tak o podezření, že je penězi plýtváno, nýbrž o to, "jestli opravdu neziskovky odvádějí tu činnost, kterou mají, a nespotřebovávají větší část peněz na náklady samotného chodu instituce", uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček však kontruje, že skutečný počet neziskových organizací, které čerpají nějaké dotace, je daleko méně, konkrétně kolem pěti tisíc. "Většina registrovaných neziskových organizací, kterých je skutečně kolem sto třiceti tisíc, prakticky dotace nečerpají," uvádí věc na pravou míru Šimáček. Podle něj neziskové organizace čerpají dotace na základě velmi přísných podmínek a na objednávku veřejných institucí. 

Volný však připomněl, že mezi spolky, na které se při výběrových řízeních nedostalo, mohly být daleko kvalitnější spolky, které ale neměly ostré lokty. Jako příklad pochybného výběrového řízení uvedl dotaci pro tuzemskou fotbalovou asociaci, kterou vyjednával předseda asociace Miroslav Pelta. "Příklad pana Pelty jasně ukázal, že se to může vymknout z rukou a peníze se můžou dostat tam, kam by se dostat neměly," vzpomněl na kauzu Volný, která stála předsedu svazu místo v čele asociace.

"Jsou nadační fondy, které sponzorské nebo státní peníze spotřebují z 80 % na svůj chod a jen 20 % jde na samotný účel. A tam vidím problémy, na které i sami občané někdy poukazují," uvedl poslanec ANO, který dodal: "Jde o revizi a zpřehlednění, ne o to, že by se chtělo šetřit, protože neziskové organizace jsou z velké většiny, jak tomu věřím, velice bohulibé a patří do tohoto systému."

Šimáček však podotkl, že by se měli politici zaměřit především na zadavatele, protože prošetření transparentnosti primárně směřuje za zadavatelem, což bývá stát, kraj, obec. "V případě kauzy s Miroslavem Peltou a fotbalovým svazem jednoznačně pochybilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy," uvedl ředitel institutu. "Představa, že neziskové organizace prohospodaří obrovské prostředky na vlastní účely, aniž by tím plnily nějaký závazek, je mylná. A pokud to tak udělají, je to chyba na straně zadavatele, kdy ten připustí nekvalitní projekt, nedostatečný rozpočet nebo špatné vyúčtování," shrnul Šimáček.

Související

Ukrajina, ilustrační foto

Neziskové organizace v ČR vybraly na pomoc Ukrajině minimálně 410 milionů korun

U českých neziskových organizací se od dárců sešlo na pomoc Ukrajině, která pátým dnem čelí ruské invazi, minimálně 410 milionů korun. Z toho 168 milionů Kč se k dnešku vybralo v třicítce sbírek přes portál Darujme.cz, vedle toho dostávají organizace peníze pro Ukrajinu na své účty nebo přes dárcovské SMS zprávy. Vyplývá to z vyjádření a webů organizací, které sbírky pořádají.

Více souvisejících

neziskovky peníze Martin Šimáček Jan Volný CZK

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy