Praha – Známý český investigativní novinář Jaroslav Kmenta se jen pár dní před druhým kolem prezidentské volby opět zabývá vztahem mezi prezidentem Milošem Zemanem a šéfem hnutí ANO a v tuto chvíli také premiérem v demisi Andrejem Babišem. Naznačuje, že mezi oběma ústavními činiteli zřejmě probíhá velké "kšeftování" - a hlavním artiklem je abolice.
Kmenta se domnívá, že pokud by v těchto dnech specializovaný policejní útvar odposlouchával někoho z okolí Babiše či Zemana, měl by ÚOOZ (nyní NCOZ) úplné žně. „Luxusní kabelky či politické trafiky pro poslance ODS z dob vlády Petra Nečase by přitom bledly závistí,“ rýpnul si na facebooku. „Vše důležité, co se teď odehrává v zákulisí vysoké politiky, se točí kolem kauzy Čapí hnízdo. A jsem přesvědčen, že mezi Strakovou akademií a Hradem v těchto dnech kvůli tomu „poletuje“ spousta politických podnikatelů a kupčí jako o život. Protože i politika je byznys.“
Teď prý ale nejde o kabelky či teplá křesla, ale o abolici, tedy zastavení soudního řízení udělením milosti. „Andrej Babiš stojí před nejtěžší volbou svého života. Má se oddat justici, aby se případ padesátimilionového dotačního podvodu řešil podle nashromážděných důkazů u soudu? (K tomu po pátku otevřelo cestu rozhodnutí Sněmovny, která Babiše a jeho pravou rukou Jaroslava Faltýnka vydala ke stíhání.) Nebo má svůj osud svěřit do rukou prezidenta a jeho poradců a vyžebrat si u nich abolici?“ nastiňuje Babišovy možnosti Kmenta.
Přestože možnost jakékoliv formy milosti Babiš i Zeman v minulosti odmítli, novinář se domnívá, že čísla hovoří jasně. „Jedině abolice může vyřešit všechny Babišovy problémy a nastolit klid jak v politice tak i u něj doma v rodině. Potřebnou pohodu by Babiš neměl, ani kdyby nebyl vydán Sněmovnou ke stíhání. Sice by z kauzy vyklouzl a spolu s ním ještě šéf poslanců ANO 2011 Jaroslav Faltýnek. Ale co ostatní? Hlavně Babišova žena Monika, její bratr Martin Herodes a také - nezapomínejme - obě Babišovy dospělé děti? Ti všichni - plus čtyři další pracovníci z koncernu Agrofert - jsou v kauze Čapího hnízda stíháni za účastenství na dotačním podvodu,“ připomíná.
Otázkou pak podle Kmenty je, nakolik to Babiše oslabuje. „Jak může plnohodnotně vykonávat tak náročnou a zodpovědnou funkci premiéra, když musí řešit s armádou právníků své soukromé potíže – své stíhání a stíhání čtyřech rodinných příslušníků? Za normálních okolností a při obvyklém fungování demokratických principů by takovou situaci nepřipustila v prvé řadě jeho vlastní strana. Protože by se - ve standardní politické straně - vzedmula vlna kritiky a stranická základna by dotlačila svého šéfa k dočasné rezignaci,“ píše novinář. Jenže hnutí ANO prostě funguje jinak.
„V politice tak vzniká napjatá atmosféra, nejistota, neklid a chaos. Vláda plnohodnotně nevládne. Jen si na to hraje. Babiš pak připomíná postřeleného divočáka, který kulhá a utíká „ode zdi ke zdi“. Jako premiér (bez důvěry) v tom evidentně plave a v křeči a pod tlakem pak nechává dojít situaci tak daleko, že je odkázán na pomoc svého skomírajícího dinosaura Miloše Zemana. Ten už ale není schopen sám bez pomoci svého okolí nikam dojít, natož aby měl pod kontrolou úřad prezidenta jako takového. A vše nechává na svých poradcích. Prim v zákulisí Hradu tak hrají dva klíčoví spolupracovníci: šéfporadce Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář,“ shrnuje Kmenta.
Novinář se domnívá, že kdyby někdo monitoroval aktivity těchto „hradních pánů“, zřejmě by narazil na nebývalý skandál. Poukazuje přitom na to, co se stalo v posledních dvou týdnech. Babiš před prvním kolem podpořil zemana, dodal ale, že je to jeho názor a ne postoj hnutí ANO. „Přestože Babiš tvrdil, že prezident Zeman má svoji hrdost a nikdy by ho o podporu nepožádal, šéf strany ANO 2011 přiznal, že ho hradní kancléř Vratislav Mynář požádal o schůzku a on se s ním setkal. 'Přišel i s kolegou, který nebyl avizován,' řekl Babiš 11. ledna 2018. Později se ukázalo, že tím druhým mužem z Hradu byl kontroverzní poradce Martin Nejedlý. 'Ale nemělo to žádný vliv na moje rozhodování,' dušoval se krátce před prvním kolem prezidentských voleb Babiš,“ připomíná Kmenta.
Právě schůzka se Zemanovými spolupracovníky je ale podle něj zřejmě nejdůležitější detail a taky klíč k pochopení celé situace. „Babiš totiž přišel z této schůzky podle mých zdrojů rozčarovaný. 'Jako by se v něm vařila krev. Byl z té schůzky s Mynářem a Nejedlým hodně rozladěný,' řekl mi zdroj z Babišova okolí,“ vysvětluje novinář.
První kolo pak ukázalo, že Zeman nemá znovuzvolení vůbec jisté, což znejistilo nejen Zemana, ale i Babiše. Následně šéf ANO Zemanovi, aby se zbavil některých svých poradců. Druhý den v neděli 14. ledna pak upřesnil, že Zemanovi škodí zejména Nejedlý a Mynář. „Nemyslím si, že to Babišovi jen tak ujelo. Byl to jasný signál odeslaný Zemanovi, že další kolo jednání s Mynářem a Nejedlým, na kterém by se doladily podmínky další Babišovy podpory Zemanovi před druhým kolem, už nebude. Jako by Babiš zvedl varovný prst. Proč? To je otázka, která zůstává bez odpovědi. Mohu se jen domnívat, že Babiš odmítl podmínky, které si ve věci podpory Zemana určují poradci z Hradu,“ vysvětluje zkušený novinář.
Poté se Zeman s Babišem krátce viděli ve Vladislavském sále Pražského hradu při slavnostním „odemknutí“ korunovačních klenotů. Jestli měli čas na to, aby si vyjasnili roztržku a „nevhodné chování“ Nejedlého s Mynářem, není podle Kmenty jasné. Tato nejistota ve vztahu Babiš-Zeman trvala jen tři dny, pak premiér vycouval a řekl, že jeho kritika Hradu byla možná nepatřičná. Podobně pak mluvil i při interpelacích v Poslanecké sněmovně. Vše pak ukončil sám Zeman, který na Barrandově Mynáře a Nejedlého zastal.
Den na to byli Babiš a Faltýnek vydáni ke stíhání. „Babiš zcela nepochybně nezměnil během tří dnů svůj kritický (a zřejmě i oprávněný) názor na Mynáře a Nejedlého. Jen teď politikaří a snaží se se Zemanem nějak vyjít a možná se s ním i na něčem důležitém dohodnout. Připomínám, že Babiš se dosti brutálně vyjádřil o Nejedlém a Mynářovi 25. dubna 2017 v debatě se studenty v Olomouci. 'Zeman má kolem sebe zmr*y, Nejedlého a Mynáře, kteří dělají byznys na jeho hlavu – Kellner, Čína a tohle,' řekl tehdy Babiš. Otázka tak nyní zní, zda Mynář a Nejedlý nedělali jiný 'byznys na hlavu Miloše Zemana' i v souvislosti s Babišem?“ ptá se Kmenta.
Poukazuje také na to, že pokud byla ve hře abolice a teď už nikoli, není jisté. „Možná se ještě v následujících dnech dočkáme neuvěřitelných veletočů a změn stanovisek a prohlášení jednotlivých aktérů. Pokud k nim dojde, možná přijdou i odpovědi na všechny tyto otázky,“ myslí si novinář.
Kmenta se také ptá, jakou cenu má abolice. „Sto milionů, nebo miliardu? Nebo by mohlo jít jen o protislužbu? V tomto konkrétním případě si umím představit, že abolice by se mohla směnit za významnou podporu celé strany ANO 2011 pro Miloše Zemana v druhém kole prezidentských voleb. Připomeňme si, že před prvním kolem podpořil Zemana jen Babiš osobně, a to by mu ve druhém kole zjevně nemuselo stačit. Zeman potřebuje všechny hlasy voličů ANO 2011, nejen jeho části. Zeman potřebuje všech 1,5 milionu hlasů strany ANO 2011 z říjnových voleb do Sněmovny,“ vysvětluje Kmenta s tím, že doporučení celé strany ANO, aby Zemana volili všichni jejich podporovatelé, by mohlo mít jinou váhu.
„Takový byznys si umím představit. 1,5 milionu 'aňáckých' voličů za jednu abolici? Je to politika nejhrubšího zrna. Ale vzhledem k tomu, v jakém bahnu se politika v éře Babiše a Zemana nalézá, mi to přijde odpovídající současným poměrům. I proto je dobré tyhle nenormální poměry změnit. I kdyby z politického byznysu s abolicí nakonec sešlo. (Ať už z jakýchkoli důvodů.)“ dodává na sociálních sítích Kmenta.
Související
Radovan Krejčíř v českém vězení? Vydání do vlasti se komplikuje
Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní informace
Jaroslav Kmenta , Andrej Babiš , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 2 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 10 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák