Kdo stojí za kampaní Drahoše a Zemana? Kontroverze je na obou stranách

Praha - Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman zveřejnili na transparentních účtech bezúplatná plnění ke svém kampani. Kdo za co nejvíce utrácel a jaké osoby a firmy podporují jednotlivé kandidáty? Kontroverze jsou na obou stranách.

Podle volebního zákona mohli oba prezidentští kandidáti ve druhém kole voleb utratit maximálně deset miliónů korun. Na transparentních účtech kandidátů museli být zveřejněny všechny dary, které oba uchazeči o Hrad na kampaň dostali, a to do půlnoci 22. ledna. Co se dá z účtů kandidátů vyčíst? Třeba to, že Jiří Drahoš využil limit celkových padesát miliónů na kampaň - i s prvním kolem, kde byl limit čtyřicet miliónů - beze zbytku. 

Bývalý předseda Akademie věd ČR dostal od velkých a malých dárců příspěvky v celkové výši 46,7 miliónů korun. Bezúplatná plnění neboli dary čítaly dohromady 3,2 miliónů korun. Limit tedy Jiří Drahoš nepřekročil. Mezi nepeněžité dary se počítaly i reklamní plochy, které profesorovi poskytl neúspěšný kandidát z první kola prezidentských vole Michal Horáček, a to ve výši 613 tisíc korun.

Jiří Drahoš také vyčíslil bezplatnou práci jeho poradce v týmu Jakuba Kleindiensta. Kontroverzní podnikatel a bývalý politik byl v profesorově týmu po celé první kolo kampaně, kvůli čemuž se na prezidentského kandidáta svalila kritika. Kleindienst totiž seděl v kontrolním orgánu firmy ML Compet, jež ovlivnila tendr na rekonstrukci zámku Buštěhrad. S touto soutěží se například pojí kauza Davida Ratha a jeho sedmi milióny v krabici od vína. Podnikatel podle výpisu z Drahošova účtu odpracoval bez nároku na honorář 682 tisíc korun. 

Kleindienst působil jako starosta Nového Strašecí v barvách ODS. Jeho jméno se pojí i tehdejším premiérem Stanislavem Grossem, jenž od podnikatele odkoupil byt. Odkud vzal však Gross peníze na koupi bytu nedokázal někdejší předseda vlády odpovědět a musel odstoupit z vlády. Jiří Drahoš nicméně prohlásil, že kampaň už povede sám. Vedoucího kanceláře mu dělá bývalý vysoce postavený státní úředník Pavel Kolář, jenž působil coby ředitel Národního bezpečnostního úřadu při ministerstvu vnitra, což je v dnešní době už samostatný úřad. Rovněž Kolář dělá pro Drahoše zadarmo. Bez nároku na peníze odpracoval 472 tisíc korun.

Na transparentní účet Miloše Zemana přistálo od 9. ledna do půlnoci 22. ledna šedesát čtyři tisíc korun. Kromě klasických halířových částek, které prezidentovi permanentně chodí, mu na účtu přistálo i padesát tisíc. Částku mu daroval podnikatel František Gaier. Nepeněžité dary Miloš Zeman vyčíslil na téměř pět miliónů korun. Právě tady ale jsou největší problémy s transparentností.

Zhruba 1,3 miliónu korun za inzerci v denním tisku vyúčtovala reklamní firma Euro - Agency s.r.o. Právě inzerce v tisku vyvolala velkou kritiku na adresu Miloše Zemana, protože v inzerátu se psalo: "STOP IMIGRANTŮM A DRAHOŠOVI", proti čemuž se profesor ohradil. Velkou neznámou je také financování kampaně ze strany spolku Přátelé Miloše Zemana, z.s. a Strany práv občanů. Spolek vyúčtoval nepeněžité dary v hodnotě bezmála tři a půl miliónu korun, z toho více jak dva milióny šly na velkoplošnou outdoorovou reklamu. 440 tisíc bylo použito na tisk a výlep plakátů a více zhruba 840 tisíc na tisk a rozeslání letáků. Kdo stojí za spolkem nikdo neví. Předsedou představenstva je hradní kancléř Vratislav Mynář. Původ peněz je však neznámý. 

Členem spolku je i předseda Strany práv občanů Jan Veleba, jehož strana poskytla Zemanovi nepeněžitý dar ve výši 107 tisíc korun. Veleba sám neví, odkud se peníze vzaly. Během rozhovoru pro DVTV dokonce odešel během interview ze studia, protože se cítil být dotčen, že se ho moderátor ptal na elementární věc, kdo stojí za spolkem Přátelé Miloše Zemana, z.s. Kandidáti a subjekty, které za nimi stojí, však musí do jara kompletní vyúčtování zveřejnit. 

Související

Jiří Drahoš, senátor

Drahoš neuspěl s ústavní stížností, žalobci podle něj neřešili hoaxy

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost senátora Jiřího Drahoše. Někdejší prezidentský kandidát kritizoval postup státního zastupitelství, které se podle něj dostatečně nezabývalo trestním oznámením kvůli hoaxům, tedy nepravdivým zprávám šířeným na internetu. Drahoš se dovolával práva na účinné vyšetřování. Soud ale jeho stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou.
Petr Pavel (vpravo)

Generál Pavel hodnotí reakci státu na pandemii. Objede celou zemi

Bývalý náčelník Generálního štábu a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel se s týmem expertů vydal do českých regionů, kde zamýšlí diskutovat o epidemii koronaviru a s ní souvisejících karanténních opatření, a to jak se zdravotníky, tak i zástupci veřejného a soukromého sektoru.

Více souvisejících

prezidentská kampaň Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran prezidentské volby 2018 Miloš Zeman Jiří Drahoš CZK

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy