Praha - Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman zveřejnili na transparentních účtech bezúplatná plnění ke svém kampani. Kdo za co nejvíce utrácel a jaké osoby a firmy podporují jednotlivé kandidáty? Kontroverze jsou na obou stranách.
Podle volebního zákona mohli oba prezidentští kandidáti ve druhém kole voleb utratit maximálně deset miliónů korun. Na transparentních účtech kandidátů museli být zveřejněny všechny dary, které oba uchazeči o Hrad na kampaň dostali, a to do půlnoci 22. ledna. Co se dá z účtů kandidátů vyčíst? Třeba to, že Jiří Drahoš využil limit celkových padesát miliónů na kampaň - i s prvním kolem, kde byl limit čtyřicet miliónů - beze zbytku.
Bývalý předseda Akademie věd ČR dostal od velkých a malých dárců příspěvky v celkové výši 46,7 miliónů korun. Bezúplatná plnění neboli dary čítaly dohromady 3,2 miliónů korun. Limit tedy Jiří Drahoš nepřekročil. Mezi nepeněžité dary se počítaly i reklamní plochy, které profesorovi poskytl neúspěšný kandidát z první kola prezidentských vole Michal Horáček, a to ve výši 613 tisíc korun.
Jiří Drahoš také vyčíslil bezplatnou práci jeho poradce v týmu Jakuba Kleindiensta. Kontroverzní podnikatel a bývalý politik byl v profesorově týmu po celé první kolo kampaně, kvůli čemuž se na prezidentského kandidáta svalila kritika. Kleindienst totiž seděl v kontrolním orgánu firmy ML Compet, jež ovlivnila tendr na rekonstrukci zámku Buštěhrad. S touto soutěží se například pojí kauza Davida Ratha a jeho sedmi milióny v krabici od vína. Podnikatel podle výpisu z Drahošova účtu odpracoval bez nároku na honorář 682 tisíc korun.
Kleindienst působil jako starosta Nového Strašecí v barvách ODS. Jeho jméno se pojí i tehdejším premiérem Stanislavem Grossem, jenž od podnikatele odkoupil byt. Odkud vzal však Gross peníze na koupi bytu nedokázal někdejší předseda vlády odpovědět a musel odstoupit z vlády. Jiří Drahoš nicméně prohlásil, že kampaň už povede sám. Vedoucího kanceláře mu dělá bývalý vysoce postavený státní úředník Pavel Kolář, jenž působil coby ředitel Národního bezpečnostního úřadu při ministerstvu vnitra, což je v dnešní době už samostatný úřad. Rovněž Kolář dělá pro Drahoše zadarmo. Bez nároku na peníze odpracoval 472 tisíc korun.
Na transparentní účet Miloše Zemana přistálo od 9. ledna do půlnoci 22. ledna šedesát čtyři tisíc korun. Kromě klasických halířových částek, které prezidentovi permanentně chodí, mu na účtu přistálo i padesát tisíc. Částku mu daroval podnikatel František Gaier. Nepeněžité dary Miloš Zeman vyčíslil na téměř pět miliónů korun. Právě tady ale jsou největší problémy s transparentností.
Zhruba 1,3 miliónu korun za inzerci v denním tisku vyúčtovala reklamní firma Euro - Agency s.r.o. Právě inzerce v tisku vyvolala velkou kritiku na adresu Miloše Zemana, protože v inzerátu se psalo: "STOP IMIGRANTŮM A DRAHOŠOVI", proti čemuž se profesor ohradil. Velkou neznámou je také financování kampaně ze strany spolku Přátelé Miloše Zemana, z.s. a Strany práv občanů. Spolek vyúčtoval nepeněžité dary v hodnotě bezmála tři a půl miliónu korun, z toho více jak dva milióny šly na velkoplošnou outdoorovou reklamu. 440 tisíc bylo použito na tisk a výlep plakátů a více zhruba 840 tisíc na tisk a rozeslání letáků. Kdo stojí za spolkem nikdo neví. Předsedou představenstva je hradní kancléř Vratislav Mynář. Původ peněz je však neznámý.
Členem spolku je i předseda Strany práv občanů Jan Veleba, jehož strana poskytla Zemanovi nepeněžitý dar ve výši 107 tisíc korun. Veleba sám neví, odkud se peníze vzaly. Během rozhovoru pro DVTV dokonce odešel během interview ze studia, protože se cítil být dotčen, že se ho moderátor ptal na elementární věc, kdo stojí za spolkem Přátelé Miloše Zemana, z.s. Kandidáti a subjekty, které za nimi stojí, však musí do jara kompletní vyúčtování zveřejnit.
Související
Drahoš neuspěl s ústavní stížností, žalobci podle něj neřešili hoaxy
Generál Pavel hodnotí reakci státu na pandemii. Objede celou zemi
prezidentská kampaň , Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran , prezidentské volby 2018 , Miloš Zeman , Jiří Drahoš , CZK
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 57 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák