Další pád nebo vzchopení se? ČSSD čeká důležitý rok

Praha - Bitva o post šéfa sociální demokracie vyvrcholí 18. února na mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové. Ať už bude předsedou či předsedkyní kdokoli, protože ve hře je i jediná zástupkyně ženského pohlaví, důležitý bude směr, jakým se strana bude ubírat.

Sociální demokracii nečeká nic lehkého. Po mizerném výsledku ve volbách, tradiční levicová strana získala pouhých 7,27 % hlasů, což neočekával ani nejzapřísáhlejší pesimista, nelze od oranžových reprezentantů očekávat nic jiného, než postupné vracení politického subjektu tam, kam patří. ODS si zažila podobný debakl před čtyřmi lety a nyní je druhou nejsilnější politickou stranou v zemi, i když ve volbách získala pouhých 11,32 % hlasů - takže se jedná o úspěch relativní. 

Ale co by za to ČSSD dala. Bude to na novém předsedovi či předsedkyni a novém předsednickém složení strany, jak bude nadále postupovat. Evidentně rozdělená sociální demokracie má na výběr několik variant, jako cestou se vydat. A jména některých kandidátů také naznačují, co by se od nich dalo očekávat. Největšími favority jsou asi mediálně nejznámější místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a statutární místopředseda strany a bývalý ministr vnitra Milan Chovanec. 

O Hamáčkovi je známo, že je takovým politikem kompromisu. Na čem ale bude nejvíce záležet? Pravděpodobně na tom, po čem volají už roky někteří sociální demokraté - usmířit se s prezidentem Milošem Zemanem. Například Milan Chovanec šel osobně podpořit prezidenta do volebního štábu v Top Hotelu Praha, kde s ním poté oslavil vítězství v prezidentských volbách. Po usmíření volá také další kandidát - Jiří Zimola, mimochodem spolu s Milanem Chovancem, Jeronýmem Tejcem, Zdeňkem Škromachem a Michalem Haškem účastník lánské schůzky, kde se s prezidentem bavili o možném sesazení Bohuslava Sobotky z čela ČSSD.

Jaký má strana názor na Miloše Zemana demonstrativně sociální demokracie předvedla při první přímé prezidentské volbě. Oficiálním, stranickým kandidátem na prezidenta byl Jiří Dientsbier mladší, kterého však podporovala pouhá půlka strany. Druhá více věřila jejich bývalému předsedovi Miloši Zemanovi, který nakonec volby vyhrál. Bohuslav Sobotka po celou dobu své funkce premiéra měl k prezidentovi zvláštní vztah. Snažil se však působit profesionálně. 

Jisté je, že pokud bude zvolen předsedou Milan Chovanec nebo Jiří Zimola, pak se dá očekávat daleko rychlejší proces smiřování s prezidentem Miloše Zemanem, který koneckonců bude mít na mimořádném sjezdu sociální demokracie 18. února v Hradci Králové projev. Je také otázkou, kdo z kandidátů bude ochoten vyjednávat s hnutím ANO o případném angažmá ve vládě. ČSSD by se však měla soustředit na říjen letošního roku.

Politické strany čekají dvoje volby - senátní a komunální. Sociální demokracie bude obhajovat celkem 3773 z více jak šedesáti tisíc zastupitelských křesel. Při současném posílení voličských preferencí hnutí ANO při parlamentních volbách v minulém roce je však pravděpodobné, že sociální demokracie patrně oslabí i na této frontě. Aby toho nebylo málo, v říjnu letošního roku se ještě obměňuje třetina Senátu ČR. ČSSD v těchto volbách obhajuje jedenáct křesel. Nové vedení sociální demokracie tedy čeká opravdu nelehký úkol. Pokud totiž na obou frontách selže, pak její vzestup bude delší, než si sama představovala.

Související

Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Jan Hamáček Milan Chovanec Jiří Zimola Miroslav Krejčík (ČSSD) Romana Žatecká (ČSSD) Jan Jukl Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) Hnutí ANO Andrej Babiš Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy