Jsme ve stadiu klinické smrti, byli jsme už jenom směšní, píše spolustraníkům Zimola

Praha - Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola chce být předsedou ČSSD. Sjezd sociálních demokratů se rychle blíží, a tak se bývalý jihočeský hejtman na své spolustraníky obrátil dopisem. Co v něm píše?

Dle Zimoly bylo velkým problémem sociální demokracie to, že se strana sjednocovala až příliš. Tvrdí, že sobotkovské vedení umlčovalo názorové oponenty. Myslelo si při tom, že tato jednota dovede stranu k dobrým volebním výsledkům. „Naše strana je místo toho ve stadiu klinické smrti.“ píše Zimola.

„ČSSD a její politické vedení se v posledních letech dopustily řady závažných chyb.“ pokračuje exhejtman a namátkou zmiňuje reorganizaci ÚOOZ, „demisi-nedemisi“ premiéra Sobotky a nebo vytvoření tzv. volebního triumvirátu. „Byli jsme už jenom směšní. To je to nejhorší, co se může politikovi stát.“ myslí si Zimola.

Dle jeho názoru ve straně po prohraných sněmovních volbách neproběhla ani řádná debata. „Vyzýváme se k rezignacím a reflexím, obviňujeme se navzájem, obviňujeme voliče, kteří údajně nepochopili dobro, co jsme jim přinášeli. Namísto všude jinde normálního chlapského přiznání elementární politické odpovědnosti se vedení strany kroutí jako žížaly v krabičce.“ píše.

Zimola také připomíná, že byl jedním z mála sociálně demokratických hejtmanů, kteří dokázali svůj post obhájit i v krajských volbách v roce 2016. „Protože jsem si ale dovolil upozorňovat, kam se naše strana pod bývalým vedením nepřipouštějícím odlišný názor ubírá, a kritizoval jsem tento směr, stal jsem se, jak to tak v politice bývá, terčem dehonestační kampaně.“. Pokračuje hejtman.

Ten byl nucen loni odstoupit poté, co se objevily nejasnosti okolo financování a stavby jeho rekreační chaty. „Co naplat, že se žádné podezření nepotvrdilo. Co naplat, že policie vyšetřování ukončila, aniž by vznesla obvinění, protože k žádnému trestnému činu nedošlo. Moje pověst utrpěla šrámy, které se léčí pomalu.“ tvrdí Zimola.

Teď se ale exhejtman opět nabízí do služeb svým spolustraníkům. „Dlužím to straně za to, že mi dala možnost potkat velkou spoustu normálních a mně lidsky blízkých lidí se srdcem na správném místě.“ píše mimo jiné k důvodům své kandidatury na předsednický post Zimola. „ČSSD by měla především dát naději mladým lidem, aby svůj život začali dostupným bydlením. Pomozme lidem, kteří se dostanou do dluhové pasti. Pomozme obcím udržet na svém území základní služby pro obyvatele – poštu, malý obchod se základními potravinami.“ nastiňuje Zimola, jaké programové teze by měla razit „jeho“ sociální demokracie.

„Naše práce, milí přátelé, má smysl, když nás povedou lidé silní charakterově i intelektově. Lidé, kterým víc než o svůj osobní prospěch půjde o prospěch strany a voličů, kteří jí věří.“ píše bývalý jihočeský hejtman straníkům v závěru dopisu. Zde bude pro členy sociální demokracie oním „charakterním a intelektuálním“ vůdcem právě Zimola, uvidíme již příští víkend, kdy v Hradci Králové proběhne sociálně demokratický sjezd.      

Související

Jiří Zimola

Další propadák krajských voleb. Proč neuspěla Zimolova Změna 2020?

Ani ne dvě procenta hlasů získala v krajských volbách Změna 2020, politický subjekt sestavený z lidí kolem bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Lídr Změny 2020 Stanislav Mrvka čekal v krajských volbách lepší výsledek. ČTK řekl, že příčin nízkého zisku 1,91 procenta hlasů bylo několik.
Volby, ilustrační foto

Volební průzkum: ČSSD uspěje jen ve třech krajích, straně zavařil Zimola

Podle stranických průzkumů, které si zadala sociální demokracie, by ČSSD do krajských voleb překročila pětiprocentní hranici v Jihočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. V jižních Čechách by mohla získat mezi sedmi a deseti procenty. Kvůli novému hnutí Změna 2020, za nímž stojí bývalý hejtman Jiří Zimola, odchází z jihočeské ČSSD desítky členů. Novinářům to dnes řekli zástupci ČSSD.

Více souvisejících

Jiří Zimola ČSSD sjezd ČSSD (18.2.2018) politika Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy