Politici mají strach? Ústavní právník prozradil pikantní detaily k zákonu o referendu

Praha - Podle ústavního právníka Jana Kysely může přijetí referenda zničit ústavní systém. Ve všelidovém hlasování jde totiž podle něj o emoce než argumenty. Zářným příkladem je pro něj přímá volba prezidenta, která otřásla ústavou.

V rozhovoru pro DVTV se ústavní právník Jan Kysela vyjádřil k možnému přijetí zákona o obecném referendu negativně. Je přesvědčený, že politici tento zákon nedluží Ústavě ČR. Připouští, že v ústavě je o možném přijetí zákona zmínka, ale to proto, že se politici v roce 1992 nedokázali dohodnout, zda takovýto zákon přijmout. Podotkl také, že v dokumentu není napsáno, že zákon musí být přijat, ale že by mohl být přijat. 

"Obecně asi platí, že vůči referendu je možné formulovat řadu různých námitek, z nichž ta základní asi je, že neumožňuje kompromis," míní Kysela a dodal: "Rozhodnutí je buď ano, nebo ne. Nějaká těsná většina převálcuje menšinu." Podle ústavního právníka takovému rozhodování předchází proces, který by měl být opřen o zvažování argumentů pro a proti. Například referendu předchází podle Kysely dost nevyvážená kampaň, která odkazuje spíše na emoce než na věcné argumenty. "Případ brexitu je myslím velmi výstižný," uvedl právník.

Podle něj se nepříliš věcné argumenty používaly i v případě letošních prezidentských voleb, které byly rovněž spíše založené na emocích. Lidé nejsou podle právníka příliš kompetentní, aby rozhodovali v otázce například vystoupení země z Evropské unie. Je přesvědčený, že každý má nějaké kompetence. Jako příklad uvedl ministry, soudce, poslance, kteří mají určité znalosti. Běžný občan si jim v tomto nevyrovná. Referendum podle Kysely není v České republice zapotřebí, aby se mohlo něco prosadit, protože česká ústava není rigidní. Lidé totiž mají možnost volit si své zástupce nebo i sami vstoupit do politické strany. 

"Referendum by se dalo chápat jako obavu politiků rozhodnout, tudíž hledají někoho, na koho by tu odpovědnost přenesli, nebo je to snaha vlichotit se do přízně voličů," míní Kysela, jenž opět poukázal na přímou volbu prezidenta. Ta měla být příležitostí pro občany více si sáhnout na výkon moci. "Podle mého jsme dosáhli toho, že přímá volba prezidenta otřásla ústavním ústavním systémem. Při určitém nastavení může referendum ústavní systém úplně rozbít," poznamenal Kysela s tím, že současný návrh hnutí SPD, který počítá, že s pomocí referenda by se mohla měnit ústava, je přesně tím příkladem, který by mohl ústavu rozbít.  

Související

Petr Pavel

Pavel představil poradní tým, místo v něm mají Kysela či Marek

V poradním týmu prezidenta Petra Pavla budou ústavní právník Jan Kysela, ekonom David Marek, někdejší šéf důchodových komisí Vladimír Bezděk nebo expertka na sociální podporu Lucie Poláková. Součástí týmu budou také odborník na inovace v energetice Jakub Maščuch a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, povede jej podnikatel Tomáš Richter. Pavel tým dnes představil na své první tiskové konferenci na Pražském hradě.
Petr Pavel

Pavel se obrátí na 23 institucí kvůli kandidátům na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové ústavní soudce. Návrhy bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Pavel to dnes řekl na tiskové konferenci. Ústavní soudce jmenuje ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a prezidentovým konzultačním panelem.

Více souvisejících

Jan Kysela ústava čr referendum Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 50 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy