Tohle vám nikdo nepřizná, protože se jim to hodí. Čunek promluvil o Babišovi, ovlivnění voleb a trestním stíhání

Praha – Někdejší předseda KDU-ČSL a současný senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek si myslí, že by lidovci měli jednat o vstupu do vlády – a to bez ohledu na trestní stíhání Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v České televizi. Kromě toho ale také otevřeně řekl, že policejní žádost o Babišovo vydání před podzimními volbami má politické pozadí a měla ovlivnit volební výsledky.

„Kauza Čapí hnízdo byla známa před volbami a její účinek se ještě více zesiloval tím, že policie požádala o vydání (Andreje Babiše). Za těchto podmínek byly volby a přes to všechno Andrej Babiš drtivě vyhrál,“ zdůraznil hejtman.

Čunek také prohlásil, že nikdo z politiků nepochybuje o tom, že žádost o vydání Andreje Babiše tři měsíce před volbami byl politicky čin. Podle něj je to zcela jasné. „Někteří to pouze nepřiznají, protože se jim to hodí,“ myslí si. Policie prý měla počkat tři měsíce, zda bude znovu Andrej Babiš zvolen. A pokud ne, pak jej měla obvinit. A pokud by byl opět zvolen, měla podle Čunka zažádat o vydání až poté.

V tomto případě by jednání nebylo politicky motivované. „Žádost o vydání byla čistě politickým činem, který měl ovlivnit volby,“ několikrát zopakoval lidovec. Babiš dle jeho mínění kandidoval jako výrazný představitel hnutí ANO – a kdyby to tak nebylo, strana by se také nemusela dostat do Poslanecké sněmovny. „Všichni vědí, že Andrej Babiš, to je ANO. Lidé volili Andreje Babiše,“ připustil.

Stejně jako Babiš, i Čunek je přesvědčen, že česká policie ani státní zástupci nejsou opravdu nezávislí. „Je vidět, že obvinění jsou trestuhodně lehce vyrobitelná, že se k nim státní orgány rády uchylují,“ uvedl v rozhovoru pro ČT. Sám Čunek v roce 2007 dočasně opustil vládu Mirka Topolánka (ODS), když čelil podezření v úplatkářské aféře; později se do vlády vrátil.

Související

Více souvisejících

Jiří Čunek Andrej Babiš KDU - ČSL

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy