Ostrý vzkaz českých osobností Zemanovi a Babišovi: Zastavte zvěrstva v Sýrii

Praha - Nespočet mrtvých, zraněných i pohřešovaných lidí v Sýrii nenechává chladnými ani české osobnosti, které zaslaly českým ústavním činitelům otevřený dopis, ve kterém žádají, aby se česká vláda konečně podílela na zklidnění situace, jak několikrát prohlásila. Dopis podepsalo několik známých českých osobností.

Otevřený dopis byl adresovaný prezidentu Miloši Zemanovi, ministru zahraničí Martinu Stropnickému, premiéru Andreji Babišovi, europoslancům a příslušným výborům Sněmovny a Senátu PČR. Autoři dopisu poukazují na nekonečné boje v Sýrii, které si vyžádaly bezpočet životů. Na mysli mají zejména boje ve východní Ghútě nedaleko Damašku, která je terčem ruských a syrských leteckých náletů. "Jenom z východní Ghúty bylo za první čtyři dny náletů hlášeno 234 mrtvých, z toho 66 dětí 42 žen, a nejméně 700 zraněných," stojí v dopise.

Podle Václava Němce, který patří mezi iniciátory výzvy, je zvláštní, že se tyto "odporné" zločiny dějí v tzv. deeskalačních zónách, které byly zřízeny podle dohody mezi Ruskem, Sýrií, Tureckem a Íránem, kterou sjednali v kazašské Astaně minulý rok v květnu. "Tyto zločiny jsou přitom jen posledním hrůzným článkem v celém řetězci zločinů syrského režimu a jeho podporovatelů: Ruska, Íránu a teroristické organizace Hizballáh, které si v ničem nezadají se zrůdností zločinů nacistického Německa za druhé světové války," konstatují autoři. 

Syrská armáda vede prý proti vlastnímu lidu vyhlazovací válku s využitím všech prostředků, i těch zakázaných jako jsou vakuové, barelové a tříštivé bomby. "Trvalé flagrantní pošlapávání všech mezinárodních úmluv a konvencí o lidských právech, i základních norem válečného práva, včetně Ženevských úmluv, je výsměchem a plivnutím do tváře celému civilizovanému světu," upozorňuje výzva, která míří i na české politiky. Ti totiž několikrát prohlašovali, že třeba pomoci lidem postiženým válkou v místech konfliktu. "ČR navíc dodává iráckým milicím al-Hashd al-Shaabi zbraně, které se místo boje s tzv. Islámským státem často používají k vraždění syrského civilního obyvatelstva po boku syrského režimu. S hlubokým smutkem a studem musíme konstatovat, že i reprezentace ČR tak nese za nesmírné utrpení civilistů v Sýrii svůj díl odpovědnosti," píše se ve výzvě.

Signatáři požadují, aby politická reprezentace vyvinula tlak například na členy Rady bezpečnosti OSN, zejména Rusko a Čínu, nebo na představitele Evropské unie či NATO. Požadují kupříkladu zastavení dodávek zbraní iráckým milicím al-Hashd al-Shaab z České republiky, zahájení jednání o vyslání mezinárodních jednotek, jež by dohlížely na dodržování příměří nebo změnu kursu české zahraniční politiky vůči Sýrii. Mezi signatáři jsou herečky Aňa Geislerová, Anna Polívková a Hana Vágnerová, filosof Václav Němec, lékař a neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer, filmový režisér Vít Klusák nebo návrhářka a ředitelka galerie Josefina Bakošová.

Související

Islámský stát (ISIS)

Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu

Syrské vládní síly aktuálně pátrají po desítkách trestanců napojených na teroristickou organizaci ISIS, kterým se podařilo uprchnout z věznice v severovýchodní části země. K hromadnému útěku došlo v pondělí v zařízení al-Shaddadi v provincii Hasaka, a to v momentě, kdy nad oblastí přebírala kontrolu armáda od kurdských jednotek SDF. Syrské ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že z celkového počtu 120 uprchlíků se již podařilo 81 dopadnout a bezpečnostní složky intenzivně pátrají po zbývající skupině.

Více souvisejících

Sýrie Česká republika Vláda ČR prezident čr premiér ČR ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Andy Burnham

Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování

Bývalému princi Andrewovi mohou po nástupu nového britského premiéra Andyho Burnhama do Downing Street hrozit další problémy. Burnham by totiž podle zástupkyně obětí sexuálního násilí mohl souhlasit s veřejným vyšetřováním aktivit amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ve Velké Británii. 

před 1 hodinou

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vlaky

České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019

České dráhy přepravily v první polovině roku 2026 nejvíc cestujících od předcovidového roku 2019. Rostoucí zájem o cestování táhne vnitrostátní přeprava. Největší přírůstky cestujících zaznamenal dopravce v rámci regionálních dopravních systémů a na vybraných dálkových linkách s velkým konkurenčním potenciálem, především v porovnání s individuálním motorismem.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě

Nejméně tři lidé včetně dítěte přišli o život při nočním ruském útoku na ukrajinskou metropoli Kyjev. Informovala o tom britská stanice BBC. Moskva tak pokračuje v sérii ničivých a smrtících útoků na hlavní město sousední země.

před 11 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj a Valerij Zalužnyj

Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme

Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království a bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj otevřeně prohlásil, že jeho země pravděpodobně nikdy nevstoupí do NATO. Na setkání s evropskými velvyslanci uvedl, že se v otázce členství pohyboval celá léta, avšak současná realita ukazuje, že alianční standardy jsou pro Kyjev v současné podobě nedosažitelné.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje

Teherán podle webu The Guardian usiluje o to, aby diplomatická jednání s USA schválně protáhl a udržel tak amerického prezidenta Donalda Trumpa v probíhajícím konfliktu až do podzimních voleb do Kongresu. Cílem íránské strany je uštědřit americkému prezidentovi politickou ránu, která by se mohla vyrovnat krizi s americkými teheránskými rukojmími za prezidenta Jimmyho Cartera.

včera

Policie ČR

V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění

V pátek odpoledne došlo v Tanvaldu v ulici Horská k vážnému incidentu, při kterém útočník napadl lidi nožem. Zásah záchranářů a policie si vyžádal ošetření čtyř zraněných osob, přičemž tři z nich utrpěly těžká poranění.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu

Federální odvolací soud v USA nařídil zastavení stavby kontroverzního tanečního sálu v hodnotě 400 milionů dolarů, který v Bílém domě prosazuje prezident Donald Trump. Páteční rozhodnutí představuje vážnou překážku pro administrativu a otevírá cestu k právní bitvě před Nejvyšším soudem.

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

včera

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

včera

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

včera

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy