Sčítání Romů či podivný přílepek k zákonu. Porota udělovala anticeny za slídění

Praha - Porota sestavená občanským sdružením Iuridicum Remedium dnes udělovala anticeny Big Brother Awards. Největšími slídily za rok 2017 jsou ministerstvo průmyslu a obchodu, úřad vlády, poslanec Jiří Běhounek (za ČSSD) a Equa bank.

Ministerstvo průmyslu získalo anticenu v kategorii Dlouhodobý slídil. Zákon o elektronických komunikacích, který má v gesci, totiž obsahuje povinnost poskytovatelů služeb elektronických komunikací shromažďovat metadata a plošně je půl roku uchovávat pro potřeby policie a dalších orgánů. "Jde o velmi citlivá data o tom, kdo s kým komunikuje, ale i o podrobné údaje o pohybu každého z nás," upozornili vyhlašovatelé cen. Poukázali i na to, že Soudní dvůr EU označil podobný plošný sběr dat za neústavní.

Úředním slídilem se stal poslanec, lékař a hejtman Vysočiny Běhounek za novelu zákona o zdravotnických službách, která prošla jako přílepek k zákonu o elektronické identifikaci. "Novela zavádí tzv. Národní kontaktní místo, přes nějž má být umožněn široký přístup k elektronické zdravotnické dokumentaci, včetně přístupu ze zahraničí. Zákon nicméně zcela postrádá nezbytné limity tohoto přístupu, stejně jako zcela mlčí o tom, zda může pacient sdílení svých citlivých dat jakkoli ovlivnit," vysvětlili porotci.

"Opakovaně jsem to konzultoval," řekl Běhounek ČTK s dovětkem, že za svým krokem stojí. Anticena mu nevadí, považuje ji za nepochopení.

Úřad vlády ovládl kategorii Výrok Velkého bratra za definici obsaženou v metodice ke sčítání Romů. Podle úřadu je totiž "za Roma označen takový jedinec, který se za něj sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností hlásil, a/nebo je za něj považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů". Porotci zdůraznili, že není možné označovat kohokoli za příslušníka jakéhokoli etnika jinak, než že se k etnicitě sám přihlásí.

Mluvčí vlády Barbora Peterová se v reakci ohradila, že významným faktorem, který komplikuje integraci romské menšiny, je diskriminace Romů. "Při diskriminačním jednání pak nehraje zásadní roli skutečnost, jak diskriminovaná osoba sama sebe vnímá, ale právě to, jak ji vnímá a posuzuje okolí," uvedla. "Nemůžeme proto souhlasit s hodnocením, že zvolená metodika zasahuje do práv lidí, kterých se týká. Naopak může přispět k účinnějším opatřením podporujícím integraci romské menšiny," uvedla.

Cenu pro Firemního slídila pak získala Equa bank za vyžadování souhlasu klientů s poskytnutím tzv. TelcoScore sestaveného z dat telefonních operátorů. Banka tak prověřuje kredibilitu zákazníka. Ačkoliv o skóre žádá se svolením klienta, porota upozornila, že souhlas nelze odmítnout, což pokládá za nebezpečný trend. Podle mluvčí banka připravuje aktualizovanou verzi žádosti o spotřebitelský úvěr. "Již umožňuje volbu udělení souhlasu, nebo nesouhlasu o využití služby TelcoStore ze strany klienta, a to v průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku," upřesnila.

Jediná pozitivní cena za ochranu soukromí putovala k neziskové organizaci Open Whisper Systems, která vyvíjí aplikaci určenou pro šifrovanou mobilní komunikaci.

Související

Více souvisejících

Big Brother Awards Vláda ČR ministerstvo průmyslu jiří běhounek Romové Equa Bank

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 8 minutami

před 31 minutami

před 45 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 50 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy