Šéfka Státního pozemkového úřadu rezignuje, Jurečkovi se to zdá podezřelé

Praha - Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová rezignuje na svou funkci, skončí během měsíce. Chce tak přispět ke koaličním vyjednáváním o složení vlády.

Maradová končí ve funkci po dohodě s ministrem zemědělství v demisi Jiřím Milkem (za ANO). Ve funkci byla téměř čtyři roky.

"Po čtyřech letech náročné a poctivé práce, jsem se rozhodla ukončit své působení na pozici ústřední ředitelky SPÚ. Mému rozhodnutí předcházela dohoda s panem ministrem zemědělství Jiřím Milkem," sdělila Maradová.

"Věřím, že uvolnění této pozice umožní realizovat jeho (Milkovy) manažerské cíle ve vedení resortu zemědělství, ale především alespoň určitou měrou přispěje k úspěšným koaličním vyjednáváním o podobě a podpoře nové vlády," dodala Maradová. Stabilita státu a správa věcí veřejných musí být podle ní naprostou prioritou "nás všech".

Maradová vedla úřad od poloviny června 2014. O místo se tehdy ucházelo 12 lidí, tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ji jmenoval na základě doporučení výběrové komise.

Ministerstvo potvrdilo, že se Milek s Maradovou sešel. "Stejně jako se schází s řediteli ostatních podřízených organizací, aby se seznámil s chodem těchto institucí. Prioritou vlády je transparentnost, dobré hospodaření a fungování státní správy. Všechny ředitele proto ministr Milek také informuje, že je bude kontrolovat a prověří je audit," sdělilo ČTK tiskové oddělení ministerstva.

Nad odchodem Maradové se podivil. "Nevidím žádný racionální důvod, proč by měla odcházet," řekl novinářům. Podle něj se Maradová nedopustila žádného přešlapu a naopak byla úspěšná v mnoha sporech, které SPÚ vedl. Záležitost na něj dělá podobný dojem jako tlak premiéra Andreje Babiše (ANO) na odchod šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. "Členové vlády za hnutí ANO se snaží na klíčových postech ve státní správě měnit lidi, kteří tam byli doteď," uvedl Jurečka.

Předseda poslaneckého klubu komunistů a expert strany na zemědělství Pavel Kováčik novinářům řekl, že o Maradové hovořil minulý týden s ministrem Milkem a "byly mu sděleny některé důvody, které stojí za zamyšlení". Později vysvětlil, že podle ministra Maradová zajistila špatně zastupování státu u soudu. Kováčik jako zástupce KSČM, která s ANO vyjednává o podpoře vlády, by osobně s prací odcházející ředitelky problémy neměl.

Podle agrárního analytika Havla byla Maradová spíše liberálnějším ostrůvkem ve vedení pozemkového úřadu. Jednou z možností, proč z funkce odchází, je podle Havla politický tlak - nemusela by být k novému vedení ministerstva dostatečně loajální. "Druhou možností je pak objevení nějakého problému v jedné z kauz, kde se SPÚ soudí o restituční pozemky," dodal Havel. Třetí možností podle něj je, že již je někdo na post dalšího ústředního ředitele v rámci koaličních vyjednávání předvybraný.

Související

Firmy, ilustrační foto

Majetkový úřad snížil počet neexistujících firem o 61 procent

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) snížil od spuštění projektu Mapa majetku státu v polovině roku 2015 do konce loňského roku počet neexistujících a likvidovaných státních firem v katastru nemovitostí o 61 procent na 533. Úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě. Rovněž snížil počet tzv. bezprizorních nemovitostí, tedy zapsaných na neexistující podniky, z 25.557 na 11.462.

Více souvisejících

Státní pozemkový úřad Ministerstvo zemědělství Jiří Milek Svatava Marandová (SPÚ) Marian Jurečka (KDU-ČSL) Pavel Kováčik

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

před 39 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 15 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy