Co by se asi dělo, kdyby totéž udělal Zeman? Hašek a Škromach opět úřadují

Praha – Slovenský prezident Andrej Kiska odmítl jmenovat novou vládu ve složení, které mu předložila současná trojkoalice. Hlava státu dala k prvnímu návrhu najevo, že má problém mimo jiné s obsazením křesla ministra vnitra Jozefem Rážem, jenž se podle slovenských médií dobře zná s předchozím šéfem resortu, kontroverzním Robertem Kaliňákem. Z Česka se ozývají hlasy, že pokud by něco takového udělal Miloš Zeman, byl by hlasitě kritizován.

Kiska odmítnutí navrhovaného kabinetu oznámil po setkání s vicepremiérem Peterem Pellegrinim, jehož minulý týden pověřil sestavením vlády poté, co dosavadní premiér a šéf strany Směr-sociální demokracie Robert Fico podal demisi. Pellegriniho zároveň požádal, aby mu do pátku předal nový návrh.

„Co by se asi dělo u nás, kdyby totéž udělal Miloš Zeman. Nový slovenský premiér by měl vyzvat Kisku, aby navrhl svého ministra spravedlnosti a převzal za něj plnou politickou zodpovědnost. Popravdě v demokratických režimech nemá ministr vnitra vliv na průběh vyšetřování živých kauz. Pan Kiska by to možná rád změnil,“ rýpl si sociální demokrat a bývalý senátor a podporovatel Zemana Zdeněk Škromach.

Podobně to vidí i jeho stranický kolega Michal Hašek. „Slovenský prezident Kiska odmítl jmenovat koaliční vládu podle návrhu designovaneho premiéra Pellegriniho. Vadila mu nominace jediného ministra - ministra vnitra. Slovensko se tak dále bude potácet v ústavní a politické krizi, i když mohla skončit už dnes jmenováním nové vlády bez ministra vnitra,řízením resortu mohl být pověřen přímo premiér do doby jmenování nového ministra (předpokládám v řádu dnů)...“ komentoval dění u našich sousedů bývalý hejtman Jihomoravského kraje.

I on poukazuje na to, že Kiska si roli ministra vnitra vykládá špatně. „Navíc pokud má pan Kiska takovou představu, že ministr garantuje vyšetřování nějakého trestného činu (včetně dvojnásobné vraždy) - měl by si nechat vysvětlit základy trestního práva, roli policie, prokurátora v trestním řízení a roli ministra vnitra – ta není žádná a ani být nesmí,“ vysvětluje Hašek.

Pravděpodobný příští premiér Peter Pellegrini předloží hlavě státu nový návrh na složení kabinetu ve středu. Slovensko řeší vážnou krizi v důsledku politických otřesů vyvolaných vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka.

Související

Organizátoři připravují protivládní protest na Václavském náměstí. (23.3.2024)

Na protivládní demonstraci v Praze dnes promluví Hašek či Foldyna

Tisíce lidí se v sobotu odpoledne sešly na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, za kterou stojí mimoparlamentní strana PRO v čele se svým předsedou Jindřichem Rajchlem. Ten pozval k mikrofonu například dva někdejší výrazné sociálnědemokratické politiky.

Více souvisejících

Michal Hašek Zdeněk Škromach Slovensko Andrej Kiska Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy