Praha - S novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou připravuje ministerstvo dopravy, by měla skončit možnost řidičů-hříšníků vymlouvat se při rychlé jízdě na osobu blízkou. Shodli se na tom experti, kteří se ve čtvrtek zúčastnili semináře na téma přípravy novely zákona.
"V první polovině roku 2009 bylo evidováno 248 725 případů, které se odvolávají na institut osoby blízké, což je celkem 76 procent všech kauz, jež české správní orgány řeší," informoval poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml.Jak poznamenal vedoucí kanceláře ministra dopravy Karel Hanzelka, k přípravě novely se sestavila i mezirezortní komise, která její návrh předloží do konce května letošního roku."Institut osoby blízké je z právního pohledu vášnivé téma a naším cílem je nalézt vyvážený kompromis mezi ochranou lidských práv a zájmem navýšit bezpečnost na našich silnicích," uvedl ministr dopravy Vít Bárta (VV).Na semináři odborníci na dopravu prezentovali možné modely úpravy správního řízení v oblasti silničního provozu, které platí v ostatních členských státech. Zatím jsou v jednání tři varianty.Pokud nebude možné zjistit pachatele nehody, náhradu škody platí provozovatel vozidla, který mohl porušování předpisů svým vozidlem předejít, uvádí první varianta.Další možná úprava spočívá v uložení kauce provozovateli vozidla, které způsobí přestupek. Částka kauce se bude rovnat výši sankce za přestupek a majitel obdrží výzvu k zaplacení na začátku projednávání zjištěného přestupku.Odborníci tvrdí, že kauce bude motivovat provozovatele k součinnosti v řízení a přispěje se tak ke zjednodušení a urychlení dořešení případu. Pro správní orgány ale může představovat zvýšenou administrativní zátěž.Třetí a nejpravděpodobnější možností je úplně nový správní postup. Úřad nebude vůbec zjišťovat pachatele přestupku a rovnou vyzve provozovatele vozidla k zaplacení určené částky ve lhůtě 15 dnů. Je-li částka uhrazena, úřad dále nezjišťuje pachatele přestupku. Není-li uhrazena, správní orgán pokračuje v řízení a zjišťuje pachatele přestupku.Touto variantou se odborníci inspirovali v Rakousku a Velké Británii."Otázka změny zákona v institutu osoby blízké nesníží nehodovost a následky silničních nehod. Měli bychom se zaměřit na snížení následků dopravních nehod prevencí a represí. Represe vyvolaná ve lhůtě do 12 měsíců nepřináší nápravu pachatele," uzavřel zástupce Centra služeb pro silniční dopravu Ladislav Malý.Zákon o pozemních komunikacích je platný od roku 2000.
Související
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
Hlavní nádraží čeká důležitá oprava. Omezí provoz na magistrále
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
před 35 minutami
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
před 1 hodinou
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
před 2 hodinami
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
před 3 hodinami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 3 hodinami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 4 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 5 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 6 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 7 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 8 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 8 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 10 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
Společnosti Merck a Moderna zaznamenaly zásadní úspěch ve třetí fázi klinického testování své experimentální personalizované vakcíny proti rakovině. Podle výsledků zveřejněných v časopisu Nature přípravek v kombinaci s imunoterapií Keytruda výrazně prodlužuje dobu, po kterou pacienti žijí bez návratu melanomu, a zároveň snižuje riziko vzniku vzdálených metastáz. Reakce trhu na sebe nenechala dlouho čekat a akcie obou farmaceutických firem prudce posílily.
Zdroj: Libor Novák