Konec vyjednávání s ANO. Vedení ČSSD hází vinu na Babiše

Praha - Předsednictvo sociálních demokratů potvrdilo konec vyjednávání o vládě s hnutím ANO a souhlasí s tím, jak vedli vyjednávání předseda ČSSD Jan Hamáček s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou.

Hamáček se Zimolou širšímu vedení strany představili, jak jednání s ANO v posledních týdnech postupovala. "Předsednictvo pak jednomyslně všemi hlasy přítomných schválilo náš postup ve vyjednávání o případné koalici a také ukončilo jednání s hnutím ANO o vytvoření případné koalice," uvedl Zimola. 

ANO podle něj zvolilo cestu, kdy odmítlo stabilní vládu, která by hlasovala pro lidi a ČR. "Není to ČSSD, kdo je za to odpovědný, je to hnutí ANO s ohledem na podmínky, které si kladlo a které nebylo ochotno jakkoli měnit," uvedl. Odmítl výroky šéfa ANO Andreje Babiše, že ČSSD šlo při jednáních pouze o místo ministra vnitra pro Hamáčka. "Je to jen marketingový tah, který zastírá podstatu věci, kterou je trestní stíhání nejvyššího člena české vlády," prohlásil.

ČSSD ve čtvrtek odstoupila od jednání kvůli tomu, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant rozdělení společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Babiš čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda. V posledních týdnech podle informací ČTK čelili lídři ČSSD tlaku od straníků, kterým vadila Babišova vyjádření v médiích v průběhu jednání a neochota ANO k personálním ústupkům.

S řešením nyní musí podle Zimoly přijít Babiš. Zimola předpokládá, že prezident Miloš Zeman se bude chtít nechat od Babiše informovat, proč vyjednávání nedopadlo úspěšně. "My jsme připraveni ho informovat, proč jsme nemohli přijmout podmínky, které nám ANO dávalo. Nebylo to o personáliích, Janu Hamáčkovi, ministerstvu vnitra, ale o celém komplexu urážek, kterými pan Babiš opakovaně častoval sociální demokracii a kde z ní opakovaně činil nikoliv koaličního partnera, ale přívažek ke svému většinovému vládnutí," řekl Zimola.

S ukončením jednání o vládě souhlasí krajští předsedové hradeckých, zlínských, moravskoslezských nebo libereckých sociálních demokratů Jan Birke, Lubomír Vaculín, Tomáš Hanzel a Jan Mečl nebo lídr ČSSD pro komunální volby v Olomouci Antonín Staněk. S Hamáčkem souhlasí i náměstek středočeské hejtmanky Miloš Petera. "Myslím si, že to, co jsme požadovali, bylo akceptovatelné. Mrzí mě, že se to nepodařilo zrealizovat," řekl ČTK Petera.

Podle Hanzela ČSSD neměla při vyjednávání žádné nehorázné požadavky, výsledek jednání je podle něj jen dalším pokračováním Babišovy politiky. "Politika je o kompromisu, a pokud hnutí ANO nebylo ochotno jít na kompromis a vyjednávalo neústupně, je to logický výsledek," řekl Birke. Staněk vnímá výsledek jednání jako "evidentní krach schopnosti vyjednávat ze strany ANO", podle poslance Jaroslava Foldyny nebo hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka byla na vině Babišova neústupnost.

Šéf ČSSD v Libereckém kraji Mečl chápe současný stav jako velmi vážnou politickou krizi. "A kdo drží v ruce trumfy? Premiér v demisi Babiš a prezident. Takže ČSSD se zítra (v sobotu) poradí a tito dva lidé nám řeknou, jak to míní dál," řekl. Předčasné volby za řešení ale nepovažuje.

Foldyna sice nechtěl o dalším vývoji spekulovat, ale klíčovou roli bude podle něj nyní hrát prezident Miloš Zeman. "Má ještě jednu možnost jmenovat premiéra. On nejmenoval pana Babiše, pověřil ho jen sestavením vlády a uvidíme, jak zmoderuje současnou situaci," doplnil Foldyna.

Někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek na facebooku zmínil, že ČSSD byla jedinou parlamentní stranou ochotnou jednat s Babišem a ANO jako vítězem voleb o vládě a několik týdnů to činila, ale umanutost vítěze voleb možnou dohodu zhatila. "Jsem teď zvědav na další postoj KSČM jako třetího do uvažované parlamentní většiny (nejen) před jejím dubnovým sjezdem, na postoj hlavy státu k postupu premiéra v demisi pověřeného jednáním o sestavení vlády ve 2. pokusu i všech parlamentních stran k možnému vyústění přetrvávajícího povolebního patu," doplnil Hašek.

Jihomoravská předsedkyně ČSSD Naděžda Křemečková nebo členka krajské výkonné rady ČSSD v Karlovarském kraji Markéta Wernerová chtějí se svými závěry počkat na přesné informace vedení strany. Také šéf ČSSD na Vysočině Petr Krčál uvedl, že členové strany nemají dostatek informací o důvodech krachu jednání. Postoj k vládě v čele s Babišem podle něj ale není ve straně jednotný. "Jsem přesvědčený, že na Vysočině by byla vládní spolupráce odhlasována," řekl Krčál. 

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Jiří Zimola Andrej Babiš Hnutí ANO Jan Hamáček Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

včera

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy