Praha - Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes při návštěvě ČR řekl, že EU hrozí fragmentace a tento proces se zastaví jen v případě, že se budou více respektovat zájmy jednotlivých členských států.
"Vnímáme riziko možné politické i ekonomické fragmentace Evropy," řekl Pellegrini. Takové rozdrobení podle něj hrozí nejen mezi staršími a mladšími zeměmi unie, ale i mezi státy na severu a na jihu kontinentu. "Jen respekt v otázkách našich národní zájmů může přispět k tomu, aby se tento proces zastavil," doplnil slovenský premiér.
Jako nástroj pro silnější prosazování národních zájmů v EU může podle Pellegriniho sloužit visegrádská skupina (V4), jejíž předsednictví Slovensko v červenci převezme. V rámci tohoto předsednictví se bude snažit prosazovat společné zájmy čtyř středoevropských států při přípravě příštího rozpočtu EU a při jednání o nových azylových pravidlech unie. Země V4 shodně odmítají kvóty pro rozdělování uprchlíků a kladou důraz na ochranu vnějších hranic EU a pomoc v zemích, odkud migranti přicházejí.
V4 vidí jako dobrý nástroj pro prosazování českých postojů i premiér Andrej Babiš. "Spojuje nás, že bojujeme za své národní zájmy," řekl o skupině český premiér. Připomněl také takzvaný slavkovský formát, což je spolupráce Česka, Slovenska a Rakouska, který podle něj má pomoci hledat v EU spojence při prosazování zájmů středoevropských států.
Babiš také prohlásil, že Evropská unie potřebuje reformu. Nejdůležitější podle něj je dokončení vnitřního trhu, tedy zajištění volného pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu, aby se pracovníci ani firmy nepotýkali v jiných evropských zemích s překážkami.
Český a slovenský premiér dnes jednali také o přeshraniční dopravě, která je podle Pellegriniho významná i kvůli tomu, že Česko je pro Slovensko druhý největší obchodní partner a druhá nejčastěji navštěvovaná turistická destinace. Slovenský premiér v této souvislosti oznámil záměr vybudovat vysokorychlostní železnici mezi Bratislavou a Brnem, která by navazovala na úsek do Prahy. Celkově by se trať měla stát součástí evropského železničního koridoru z Bělehradu do Berlína a zajistit, že Česko i Slovensko budou součástí hlavní evropské dopravní tepny.
Související
Pellegrini zavařil Babišovi. Vysvětlil, čemu se opravdu divili zahraniční lídři
Česko na summitu neztrapnil Pavel, ale Babiš. Lídři nepochopili, proč mu sebral místo šéfa delegace, míní Pellegrini
Peter Pellegrini , Andrej Babiš , visegradská čtyřka , EU (Evropská unie) , Slovensko , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
včera
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
včera
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
28. srpna 2026 22:06
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
28. srpna 2026 20:21
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
28. srpna 2026 18:52
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
28. srpna 2026 17:37
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
28. srpna 2026 16:20
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
28. srpna 2026 15:03
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
28. srpna 2026 14:26
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
Do České republiky postupuje od západu zvlněná studená fronta, která s sebou přináší dešťové srážky, přeháňky a místy i silné až velmi silné bouřky. Nejpravděpodobnější výskyt intenzivních bouřkových jevů meteorologové očekávají v jižních a jihozápadních Čechách. Naopak nejnižší riziko bouřek i výraznějších srážek platí pro jihovýchodní polovinu Moravy a Slezska.
Zdroj: Libor Novák