Praha - USA, Francie a Velká Británie v reakci na chemický útok před týdnem, který přičítají USA syrskému režimu, provedly cílené údery proti Sýrii. Reakce českých politiků jsou rozporuplné.
„Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, VB a Francie v Sýrii je nutnou a správnou reakcí. Situaci na Blízkém východě nelze podceňovat a není možné nečinně přihlížet, jak se odtud šíří brutalita, násilí a chaos, který nás všechny ohrožuje,“ komentoval situaci v Sýrii šéf ODS Petr Fiala.
"USA, Francie a Velká Británie daly nočním raketovým útokem na Sýrii Asadovi, ale i celému světu, jasný vzkaz, že použití chemických zbraní proti občanům je překročením Rubikonu a nemůže zůstat bez reakce Západu. Odpovědnost za stav v Sýrii nese Asad a jeho spojenci Rusko a Írán," říká předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Předseda Starostů Petr Gazdík doufá, že by zásah mohl zamezit dalšímu použití chemických zbraní. "Jenom pevně věřím, že Spojené státy, Francie a Velká Británie, jakož i celé mezinárodní společenství mají promyšleno, jak dál v Sýrii," řekl Českému rozhlasu - Radiožurnálu.
„Je dobře, že porušení zákazu chemických zbraní je sankcionováno, ať už jsou použity plošně (Sýrie) či proti jednotlivcům (Skripalovi),“ myslí si lidovecký europoslanec Pavel Svoboda.
Naopak komunisté s kroky spojenců nesouhlasá. „Jednoznačně odsuzuji útok USA, Británie a Francie v Sýrii. Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí a právě tento útok může mít katastrofický dopad,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.
„Šílenci. Fakt jsou schopní rozpoutat jadernou válku,“ posteskl si Václav Klaus mladší na facebooku.
"Přátelé, odsuzuji! Děkuji V. V. Putinovi, že zatím zachoval klidnou hlavu a na agresi nezareagoval vojensky. Není to slabost, ale moudrost,"napsal na facebooko komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.
"Vojenské řešení je vždy až to poslední," uvedl na sociálních sítích mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. "Nadšení čeští novináři, neziskovkáři a pražskokavárníci prý už brzy vyrazí do první linie v Sýrii. Stále ale hledají velitele. Nějaký tip?"
Podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury je útok podporou pro islamisty v Sýrii. "USA a jeho spojenci se neumí vyrovnat s vítězstvím Syřanů a Rusů nad islamisty, což způsobilo posílení vlivu Ruska v regionu," napsal v sms zprávě ČTK. Vojenský úder bez vyšetření předcházejícího chemického útoku je podle něj neoprávněný. Poslanec SPD Lubomír Volný dokonce nazval vojenský zásah teroristickou útokem zemí NATO.
"Útok spojenců na chemické cíle v Sýrii podpořilo NATO, tedy i ČR. Správně, očekávám podpůrná vyjádření Hradu," napsal na twitteru český europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.
"USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbrani. Byly minimalizovány dopady útoku na civilisty," uvedla na twitteru ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO). Podobně se vyjádřila i velká část představitelů opozičních sněmovních stran. "Raketové útoky spojenců považujeme za silný varovný signál o tom, že používání chemických zbraní - nota bene proti civilistům - je nepřijatelné," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Piráti používání chemických zbraní odsoudili. Podporují vznik mezinárodní komise, která by události ve městě Dúmá vyšetřila. Podle Pirátské strany za nočním zásahem spojenců stála snaha potrestat syrský režim za chemický útok. Akce k trestání považují Piráti ale za předčasné, pokud není jasně potvrzeno, zda se jednalo o chemický útok. "Zásah nepovažuji za něco, co by vedlo k vyřešení situace či donutilo kohokoliv k dodržování lidských práv a plnění mezinárodních dohod. Lidem v Sýrii se neuleví vojenským zásahem, ale politickým řešením," uvedl šéf strany Ivan Bartoš. Podle Pirátů je nutné vynaložit maximální politický tlak k vyšetření chemického útoku a k dopadení a potrestání viníků.
Také podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je chemický útok odsouzeníhodný. "Odpovědí ale není ukázka síly bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Řešení syrského konfliktu se tak bohužel odkládá stejně jako spolupráce mocností na jeho hledání," uvedl Hamáček. Očekává, že premiér v demisi Andrej Babiš a ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (oba ANO) postoj ČR vysvětlí ve Sněmovně.
Na útok zareagovala i česká diplomacie. „ČR v minulých dnech ostře odsoudila barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvala k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření. Dnešní vojenský zásah USA a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat. Rada bezpečnosti OSN nebyla schopna situaci účinně řešit. ČR podporuje prohlášení EU a GT NATO. Společně s EU a dalšími spojenci vyzýváme všechny aktéry konfliktu, aby přispěli k deeskalaci a obnovili mírová jednání k nalezení politického řešení. ČR vystupovala a vždy bude vystupovat zásadně proti jakémukoliv použití chemických zbraní. Plně podporujeme činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.
26. prosince 2024 20:26
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
Související
Proč Američané útočili v Sýrii? Analytici mají další překvapivé vysvětlení
Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu
útok Západu na Sýrii (14.4.2018) , Petr Fiala (ODS) , Pavel Svoboda , Vojtěch Filip (KSČM) , Václav Klaus ml. , ministerstvo zahraničí
Aktuálně se děje
před 34 minutami
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
před 1 hodinou
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
před 2 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 3 hodinami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 3 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 4 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 5 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 7 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
Pokles cen pohonných hmot v Česku se zastavil. Cena za litr se na konci letošního roku pohybuje kolem 35 až 36 korun. Ke zlevňování by se paliva mohla vrátit v průběhu příštího roku, naznačuje expert.
Zdroj: Jan Hrabě