Demokracie je v celosvětově v krizi. Jak z ní ven?

KOMENTÁŘ - Náznaky, že demokracie je celosvětově v krizi jsou čím dál zjevnější a je čím dál tím více jasné, že cesta z krize nebude jednoduchá.

V roce 2016 bylo v Británii referendum o opuštění EU. Letos sněmovna lordů schválila zákon, podle kterého může být rozhodnutí občanů zvráceno hlasováním sněmovny. Ať již budou výsledky hlasování jakékoliv, nedůvěra občanů v systém již byla zaseta. Proč se snažit, když si „ti nahoře“ udělají stejně, co chtějí?

V Polsku vládnoucí strana provedla soudní reformu, která nebyla schválena většinou parlamentu, ale pouze její většinou. Následky mohou být nedozírné především na spravedlnost pro polského občana. Polskou reformu kritizuje Evropská unie, která je paradoxně neprůhledným a ne právě demokratickým řízením proslavena.

Nejen v Evropě pak vítězí strany a politikové, kteří vystupují více než méně nesystémově nebo se politická scéna drolí tak, že není možné dát dohromady akceschopnou vládu. Za příklad můžeme dát například USA a Donalda Trumpa, Itálii, ale bohužel Českou republiku.

Proti vítězům se často staví poražení, kteří nejsou schopni uznat svoji porážku a Preferují raději nestabilitu a neakceschopnost před stabilní vládou, které by se museli zúčastnit spolu s vítězi, proti kterým tolik brojí. Vytváří se tak často nesourodé koalice zhrzených stran, jejich voličů a části médii, které nejsou schopny přenést přes srdce to, jak dopadly demokratické volby. Tím, že nejsou schopni přiznat svoji prohru a konstruktivně jednat, demokracii poškozují stejně jako autoritáři.

Jak z toho ven? Už Churchill tvrdil, že demokracie je jeden z nejdražších a nejsložitějších systémů. Kus zodpovědnosti je na každém z nás, a pokud se nezajímáme a nepečujeme o dění ve společnosti pak se často nestačíme divit. České politické strany, ke kterým můžeme mít milion výtek, jsou spíše stafáží pro mocné nebo malé diskusní kluby.  Stačí, když velrybáři do nich přihodí pár jimi ovládaných mřenek a už si s nimi mohou dělat, co chtějí. T ve stotisícových partajích v sousedním Rakousku prostě nejde.

Ale i drobnější občanská angažovanost se u nás nenosí. Kolik z nás chodí či alespoň sleduje jednání vlády, parlamentu či obecního zastupitelstva, aby si o jejich práci udělala obrázek? A kolik lidí potom skočí při volbách na líbivé heslo nebo pěkný dárek, aniž by věděli co vůbec ten politik má v programu? Raději to snad ani nevědět.

Kulhá občanská vzdělanost. Nevíme, jak které instituce fungují a kdo je v jejich čele. Ty pak s občany snadněji vymetají všechny rohy. Neznáme zákony natož, aby se někdo zabýval ústavou. Neznáme svoje práva a na to že máme i nějaké povinnosti raději už vůbec nereagujeme.

První řešení krize je tedy v nás.

Nelze však ze všeho vinit občany. Jsou tu i politici. Po dlouhá desetiletí občané volili zodpovědně zavedené a důvěryhodné strany. A ty jejich důvěru díky hospodářskému růstu a relativní stabilitě nebývale zneužívaly. Bylo tolik pěkných slibů a hesel. Tolik zbytečně potištěných papírů s programy, které stejně nikdy nehodlali plnit. Pokud k nim lidé ztrácejí důvěru, pak je to především proto, že když přišla krize nejen, že jí nebyli politici schopni čelit, ale často právě oni byly příčinnou jejího vzniku.

Politici ztrácejí kontakt se realitou. Podle průzkumu provedeného v Británii se počet politiků, kteří nikdy nepracovali, a celý život byli jen v politice mezi léty 1983 - 2012 zvýšil čtyřnásobně. Není pak divu, že jsou politici při setkání s realitu dost překvapení.      Legendární je reakce bývalého prezidenta George Bushe mladšího na stížnost ženy, která musela pracovat ve třech zaměstnáních, aby uživila sebe a své dítě. Ten ji pochválil a prohlásil, že je dobrá pilná Američanka. Větší nepochopení snad již nejde najít.

Jaká je možnost zabránit v řízení země amatérům? Samozřejmě vedle zodpovědné volby kandidáta je tu ještě návod ze Singapuru. Tam byl zaveden zákon, který stanovuje, že pokud bude země vzkvétat, tedy poroste ji HDP, nebude se zadlužovat a nezaměstnanost bude nízká, dostanou politici bonusy. A pokud země bude upadat, naopak jim bude část platu odebrána.

Je to dobrý návrh. Ale pamatujete na naše politiky, kteří přišli do politiky s děravou kapsou a krachující firmou, aby se „zázračně“ z jejich firem stali miliardové korporace a oni z politiky ujížděli do svého luxusního apartmá limuzínou?

Vracíme se tedy znovu k nám. Čím více bude v politice slušných odvážných kvalifikovaných angažovaných lidí, tím méně bude prostoru pro různé neschopné všehoschopné politikáře. A čím více slušných, tím více bude demokracie vzkvétat. Naivita? Možná. Ale pořád je to lepší než vše negovat.  

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie krize Česká republika

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 23 minutami

před 27 minutami

před 54 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy