Kdo jsou "vyžírkové z neziskovek"? Stát jim posílá miliardy, oni hrají fotbal nebo zachraňují životy

Praha - Neziskové organizace. Sousloví, jež v Česku v posledních letech vyvolává silné emoce. Pro jedny jsou neužiteční vyžírkové, kteří se pasou na státu a přisvojují si práva, jež jim nenáleží. Druzí na jejich pomoc naopak spoléhají nebo mají z jejich činnosti užitek.

Spor o "neziskovky" začal ihned po revoluci. Václav Havel s nim sympatizoval a pokládal je za součást zdravé občanské společnosti. Sebevědomí lidé ve svobodné společnosti se podle něj přirozeně sdružují do spolků a hnutí.

Na opačné straně názorového spektra stál Václav Klaus. Ten podobné organizace pokládal za "nikým nevolené" propagátory často zhoubných myšlenek. Vládnutí se zkrátka mělo nechat na státu a na stranách a jejich aparátech, taková byla Klausova vize.

V poslední době ale prudce narostl počet politiků, kteří se proti neziskovému sektoru ostře vymezují. Jejich názory pak přejímají občané a internetové diskuse tak bývají zaplaveny všemožnými komentáři o placených aktivistech, Sorosových lidech a "majdanistech".

Neziskovky jsou ale často opředeny mýty a polopravdami a řada jejich kritiků (a někdy i obhájců) má zkreslené vnímání toho, co takové organizace skutečně dělají. Pro příklady agresivních výpadů vůči neziskovému sektoru nemusíme chodit na naší politické scéně daleko.

Útoky na neziskovky tvoří podstatnou součást politického repertoáru například u Tomia Okamury. Ten chtěl například po loňských volbách připravit návrh zákona, na jehož základě by určité neziskové organizace přišly o státní příspěvky na provoz.

Mělo jít o organizace, které Okamura na tiskové konferenci loni v prosinci označil za "politické neziskovky". Podle něj jsou to organizace, které "(v Česku) propagují islám, multi-kulti výchovu a migraci". Konkrétně zmínil například spolek Romea, který se zabývá integrací Romů a bojem proti nesnášenlivosti.

Šéf SPD ale tvrdí, že Romea za celou dobu svého fungování neintegrovala nikoho. Do neziskovek se ve svém slavném "videu z tělocvičny" nedávno opřel i místopředseda sociální demokracie Jaroslav Foldyna. Ten mimo jiné mluvil i o aktivistech, co jsou "přisátí na státní prachy a neziskovky a organizují tady (v Česku) Majdan".

Po internetu mimo to koluje také velké množství "zaručených" informací o tom co jsou vlastně neziskovky, kolik dostávají od státu peněz a kolik jich vlastně je. Jak je to ale doopravdy?

V České republice je v tuto chvíli zhruba 130 tisíc neziskových organizací. V žádném případě se ale nejedná pouze o spolky, jenž by se zaměřovaly na politiku. Patří mezi ně sportovní kluby, sdružení vlastníků bytů nebo třeba myslivci.

Za loňský rok dostaly neziskové organizace nad dotacích zhruba 18 miliard korun. Většinu peněz poslal stát, zbytek kraje, obce a města. Kdo byl největším příjemcem těchto peněz? Možná překvapivě to byli fotbalisté.

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) obdržela na dotacích přes 300 miliónů korun. Na druhém místě se umístila organizace s názvem CESNET, která sdružuje vysoké školy a Akademii věd. I ta dostala přes 300 miliónů.

Pomyslně bronzovou sumu si odnesla Horská služba. Na čtvrtém místě skončili atleti, konkrétně Český atletický svaz. Až na pátém místě se umístila organizace, která by mohla někým být označena za částečně politickou, jde o Člověka v tísni.

Jak upozorňuje Michal Bureš z webu Finance.cz, Člověk v tísni se již od roku 1992 orientuje na pomoc lidem v humanitární nouzi. Těm pomáhá nejen v ČR ale i ve světě. Hned za ní se umístily další organizace zaměřené na pomoc potřebnými jako jsou charity, ale také Český svaz ledního hokeje.

Přibývá také lidí, kteří jsou v neziskovém sektoru zaměstnáni. Jejich počet už se blíží 60 tisícům. Do tohoto počtu jsou ale započítáni například i zaměstnanci politických stran. Jak plyne z dat Českého statistického úřadu, lidé si v neziskovém sektoru vydělají méně. Průměrně je jejich mzda nižší o jednu pětinu.  

Související

Ukrajina, ilustrační foto

Neziskové organizace v ČR vybraly na pomoc Ukrajině minimálně 410 milionů korun

U českých neziskových organizací se od dárců sešlo na pomoc Ukrajině, která pátým dnem čelí ruské invazi, minimálně 410 milionů korun. Z toho 168 milionů Kč se k dnešku vybralo v třicítce sbírek přes portál Darujme.cz, vedle toho dostávají organizace peníze pro Ukrajinu na své účty nebo přes dárcovské SMS zprávy. Vyplývá to z vyjádření a webů organizací, které sbírky pořádají.

Více souvisejících

neziskovky Česká republika češi člověk v tísni CZK

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy