Investorský model výstavby bloku má mít vláda v listopadu, slíbil Hüner

Praha - Konkrétní investorský model výstavby nového jaderného zdroje v ČR by měl být vládě předložen do konce listopadu. Kabinet by o něm měla rozhodnout v prosinci. Po dnešním jednání Stálého výboru pro jadernou energetiku to řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). První dokument předloží Hüner ministrům do konce června. Podle ministra by měl obsahovat komplexní návrh jednotlivých kroků s termíny a zodpovědností jednotlivých institucí a osob.

Po březnovém zasedání výboru Hüner uvedl, že výbor by měl předložit své hodnocení k věci a doporučení konkrétního modelu již nyní v květnu. V červnu by materiál měla projednat vláda, dodal tehdy. Tento týden však uvedl, že výbor dnes vládě jeden konkrétní investorský model nedoporučí.

Ministr v úterý ČTK řekl, že výbor nyní pouze doporučí rozpracování dvou variant, které jsou aktuálně diskutované. Dnes to potvrdil. Data, která k nim má výbor a ministerstvo k dispozici, podle něj nejsou natolik dostatečná, aby byl schopen a ochoten předložit vládě návrh, který model zvolit.

"První varianta je příprava výstavby nového jaderného zdroje a následně financování a výstavba firmou ČEZ, tak jak ji dnes známe. Druhá varianta k posouzení je ČEZ po nějaké fázi transformace, kdy by jeho stoprocentně státem vlastněná část realizovala stavbu," uvedl tento týden Hüner. Třetí možnost, která podle něj počítala s tím, že by ČEZ zřídil stoprocentní jím vlastněnou společnost, která by jaderný zdroj stavěla, nyní podle ministra není diskutována. "Tu jsme teď ne úplně zavrhli, ale nechali spát," dodal.

Svaz průmyslu a dopravy uvedl, že oddalování rozhodnutí může ohrozit energetickou bezpečnost ČR po roce 2035. "Svaz vyzývá vládu, aby rozhodla co nejdříve, v souladu se svým programovým prohlášením, a konkrétními kroky podpořila rozvoj jaderné energetiky v ČR," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

Hüner dále uvedl, že v červnu se uskuteční první jednání s Evropskou komisí. Ta musí případně schválit eventuální veřejnou podporu pro stavbu zdroje. "Budeme se snažit probrat veškeré možné modely a zjistit, které z nich a z jakých důvodů budou pro Evropskou komisi přijatelné," dodal.

Podle úterního vyjádření ministra nelze zatím rozhodnout o formě investorského modelu mimo jiné proto, že není znám dopad do veřejných rozpočtů v případě, že by ČEZ stavěl sám, a tím eventuálně došlo i ke změně dividendové politiky firmy. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti. Například z předloňského zisku firmy získal stát jen na dividendách téměř 13 miliard korun.

Český rozhlas v úterý uvedl, že dvě varianty, které se mají dále řešit, navrhla jako předběžně nejvhodnější firma PwC, u níž si stálý výbor vedený Hünerem zadal oponentní posudek na své dosavadní analýzy. Zároveň ale konstatovala, že u nich zůstává stále mnoho neznámých, upozornil Rozhlas.

Hospodářským novinám tento týden Hüner řekl, že o tom, kdo stavbu případných dalších jaderných bloků v ČR zaplatí, chce mít jasno do konce roku. List dále uvedl, že vedení ČEZ ustoupilo od plánu na rozdělení této firmy. Důvodem měl být odpor politiků v čele právě s Hünerem.

Související

Více souvisejících

Tomáš Hüner investice ministerstvo průmyslu CZK

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy