Burani z Česka? Vláda chtěla na královskou svatbu poslat sperma, skandál musel hasit Žantovský

Na blížící se královskou svatbu prince Harryho (33) a Meghan Markle (36) nebyl pozván nikdo z českých zástupců. A možná je to dobře. Češi totiž už při svatbě Harryho staršího bratra Williama ukázali, že prostě neumí vybrat ten správný a hlavně vhodný dar. Postarali se o pořádný diplomatický poprask.

Když si britský princ William v roce 2011 bral Kate Middletonovou, přemýšlela vláda premiéra Petra Nečase, co jim věnovat jako svatební dar. Tehdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa přišel s nápadem, že by to mohl být kůň z Národního hřebčína v Kladrubech.

„S dárky si občas každý láme hlavu, když chce darovat něco mimořádného, ale hlavně trefit se do vkusu obdarovaného a udělat radost. Princové, králové a poklady patří k sobě a kladrubský hřebčín a jeho koně jsou velkým národním pokladem. Navíc mám zkušenost, že tak ušlechtilá zvířata, jakými jsou koně, osloví každého,“ popisoval před sedmi roky Fuksa důvody, proč padla volba na kladrubského hřebce.

Podle vlády to navíc byla mimořádná šance, jak propagovat Českou republiku ve světě. Zviditelnění se opravdu povedlo – ale rozhodně to nebylo v pozitivním slova smyslu. Ukázalo se totiž, že chytrolíni z Nečasovy vlády neměli tušení, že živé zvíře není jako svatební dar vhodné. Jenže média už mezitím informovala o tom, že do Británie poputuje český kůň.

Jak se dostat u problému ven? Vláda přišla s velmi bizarním řešením. „Vláda schválila dar britskému královskému páru. Hřebec Favory Alta prozatím zůstane v hřebčíně v České republice. Na výslovnou žádost Jejich královských Výsostí vévody a vévodkyně z Cambridge kůň zatím nadále zůstává v národním hřebčinci. Zároveň na jejich žádost do Británie putuje zkumavka se specifickým genetickým materiálem, takže část tohoto hřebce bude dodána s předstihem,“ prozradil tehdejší šéf vlády Nečas.

Ředitel hřebčína v Kladrubech Jan Höck tehdy vysvětloval, že genetický materiál může být krev, sperma nebo sliny. Říkáte si, že poslat sperma budoucímu britskému králi nezná jako dobrý nápad? Nejste jediní. Trapas s dárkem nakonec musel řešit tehdejší velvyslanec v Británii Michael Žantovský. Češi ho vyslali jednat s britskou stranou, co tedy William a Kate chtějí.

„Padlo to na má nepřipravená ramena,“ vzpomíná bývalý diplomat v rozhovoru pro Blesk. „Šlo o myšlenku jednoho ministra vzniklou na poslední chvíli a ještě ke všemu hned oznámenou do médií. A to není způsob, jak se Británii nebo u královského dvora předávají dary,“ popsal tu největší chybu, kterou Česko udělalo.

Dodal také, že součástí každého protokolu při významných mezinárodních událostech nebo návštěvách je formulka, že dary se dohodnou a předávají diplomatickou cestou. To právě proto, aby obdarovaný nebyl zaskočen, uražen nebo uveden do trapné situace. „Vyžádalo si to poměrně jemné diplomatické vyjednávání, které padlo na má nepřipravená ramena,“ vypráví Žantovský.

A co se stalo s darem? Kladrubský kůň nakonec zůstal v Česku a Kate s Williamem ho zatím neviděli. 

Související

Královská svatba

Сo skrývá historie britských monarchů?

Londýn - v sobotu 19. května britská veřejnost a s ní i celý svět vítal novou manželku prince Herryho původem Američanku Meghan Markle. Bez ohledu na různé odlišnosti, královská rodina včetně královny Alžběty tento svazek schválila. Na tom, ale bouřlivá a poněkud spletitá historie britské královské rodiny nekončí. Nyní se podíváme na její nevýznamnější momenty za posledních padesát let.

Více souvisejících

Královská svatba Petr Nečas Princ William Princ Harry Národní hřebčín Kladruby nad Labem Michael Žantovský

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 15 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy