Hnutí Slušní lidé? Radikální pravice, vliv má ve virtuálním prostoru, říká expert

Brno - Hnutí Slušní lidé lze podle politologa Miroslava Mareše řadit k radikální pravici, dosud ale není pevně ideologicky ukotvené. Jako vysloveně extremistické by zatím Mareš hnutí necharakterizoval, byť se v tomto kontextu objevilo v jedné ze zpráv ministerstva vnitra. Mareš to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.

Hnutí je podle odborníka na extremismus silně medializované, snaží se vystupovat razantně, dokáže nastolovat agendu, má vliv ve virtuálním prostoru. "Zatím tento vliv nebyl potvrzen volbami. Jen z virtuálního prostoru se na skutečnou podporu usuzovat nedá," řekl Mareš. Hnutí chce na podzim kandidovat v komunálních volbách v Brně.

Aktivisté Slušných lidí se v sobotu večer pokusili zastavit představení Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno. V reakci na nahotu na scéně vtrhli na jeviště, odešli až po zásahu policejního antikonfliktního týmu.

Část lidí kolem hnutí se podle Mareše pohybovala dříve v kruzích fotbalových chuligánů, další jsou spojení s různými boxerskými kluby. Ideově směřují k českému národovectví, hovoří také o obraně křesťanských tradic. "Řekl bych ale, že zatím nejsou pevně ideologicky ukotvení," uvedl Mareš.

Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser dnes ČTK řekl, že sobotní incident v divadle mu připomněl scény z nástupu fašismu. Mareš by zatím takové závěry nedělal, připomněl, že v Česku se v nedávné minulosti odehrály různé typy blokád a sobotní dění nevidí jako doklad nějakých širších společenských posunů.

"Navíc je nutné si uvědomit, že ta hra je skutečně kontroverzní," podotkl Mareš. Na Zelném trhu před divadlem v sobotu protestoval také třeba republikán Miroslav Sládek či konzervativní křesťané. Podle Mareše to byl shluk protestujících z různých částí spektra, přičemž někteří, například ti shromáždění v dolní části náměstí, vznášeli legitimní argumenty, a to způsobem, který nevybočuje z mezí politické kultury.

Podobnou událost, kdy by někdo narušil kulturní akci podobě jako Slušní lidé, si Mareš z nedávné doby nevybavil. Připomněl jen zrušený koncert českých metalových kapel Törr a Root ve Valašských Kloboukách v roce 2016 kvůli údajnému šíření satanismu.

Související

Stanislav Křeček

Křeček se ujal funkce ombudsmana. Odpůrci ho nechtěli pustit do sídla úřadu

Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zajistila sedm lidí a vchod uvolnila, řekl ČTK policejní mluvčí David Chaloupka. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
Slušní lidé

Slušní lidé vyfasovali pokutu. Nechceme prznění vlajky, můžeme být radikálnější, hrozí Pernica

Brno - Členové hnutí Slušní lidé dostali pokuty celkem za 126.000 korun za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí. Radnice Brno-střed udělila příkazem pokutu 25 lidem. Hnutí podalo odpor, řekl ČTK předseda hnutí Zdeněk Pernica. Podle něj Slušní lidé jako jediní vystoupili proti prznění české vlajky a tradic. V inscenaci si herečka vytáhla českou vlajku z přirození nebo herec ztvárňující postavu Ježíše znásilnil muslimku.

Více souvisejících

Slušní lidé (aktivisté) extremismus Brno Ministerstvo vnitra divadelní hra Naše násilí a vaše násilí

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy