Hanobení české vlajky? Co kdyby si herečka vytáhla z přirození vlajku EU? Ovčáček dál pálí ostrými, přidal se i Klaus mladší

Praha - Kvůli kontroverzní divadelní hře Naše násilí, Vaše násilí už padla první trestní oznámení. Kromě toho také neutichají bouřlivé diskuze o tom, zda šlo o umění, provokaci či pouhý "hnus". Ostře se k představení vyjádřil mluvčí prezidenta Miloše Zemana i Václav Klaus mladší.

Ovčáček se na sociálních sítích opět kriticky vyjádřil k divadelní hře Naše násilí, Vaše násilí, kvůli které bylo v sobotu v Brně hodně dusno. Nelíbí se mu třeba to, jak bylo při představení naloženo s českou vlajkou. „V Brně byla za potlesku “levicových liberálů” a za veřejné peníze odporným způsobem zhanobena státní vlajka, za kterou naši předci umírali. ‬Pamatujme si to!“ burcuje hradní mluvčí.

Poukazuje také na to, že s modrou vlajkou s dvanácti hvězdami by tímto způsobem divadelníci zřejmě nezacházeli. „‪Dokážete si představit to mediálně-aktivisticko-levicovoliberální furore, kdyby si na pódiu herečka vytáhla z přirození vlajku EU?“ zajímá Ovčáčka.

Navíc se podle něj média tomuto momentu hry, při kterém byla podle mnohých hlasů zhanobena česká vlajka, dostatečně nevěnují. „Také si všímáte, jak mediální mainstream v podstatě cenzuruje informaci o brněnském zneuctění státní vlajky? Znamená snad mlčení souhlas?“ podivuje se mluvčí prezidenta.

Ovčáček také zkritizoval šéfa Národního divadla Brno Martina Glasera, který prohlásil, že pokud má kraj problémy s některými hrami, není problém je financovat z grantů ministerstva kultury. Peníze od kraje by pak podle něj mohly být využity na jiná představení. „‪Neskutečná drzost! Když na to nedostanou krajské peníze, zaplatí to z ministerských. Svinstvo v Brně tak v každém případě zaplatí občané,“ odsoudil Glasera hradní mluvčí.

Hnutí Slušní lidé už v pondělí podalo trestní oznámení. Kromě zneuctění vlajky, které bylo podle hnutí evidentní, jde i o posouzení vystoupení umělců z hlediska možného trestného činu hanobení víry. Oznámení směřuje proti řediteli Národního divadla v Brně Martinu Glaserovi, chorvatskému režisérovi hry Oliveru Frljičovi a skupině herců.

Trestní oznámení podala také senátorka Eliška Wagnerová (za SZ). Ta naopak poukazuje na jednání radikálů, kteří v sobotu na desítky minut přerušili kontroverzní představení v divadle v Brně. Existuje podle ní podezření, že jejich jednání naplnilo skutkovou podstatu výtržnictví.

To Ovčáka pořádně naštvalo. „Připomínáme si 100 let samostatnosti. Senátorka Eliška Wagnerová přišla s osobitým dárkem. Brání tohle,“ postěžoval si mluvčí na sociálních sítích. Přidal přitom fotku herečky, která vytahuje vlajku.

Připomínáme si 100 let samostatnosti. Senátorka Eliška Wagnerová přišla s osobitým dárkem. Brání tohle: pic.twitter.com/hSzeKeloPq

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 28. května 2018

Krok Wagnerové odsoudil také Václav Klaus mladší (ODS). „Tohle je fašismus. Snažit se zavřít do vězení lidi, když pokojnou nenásilnou formou protestují. Mimochodem proti hanobení národního symbolu (vlajky tahané z dámského přirození) a proti urážení Ježíše Krista,“ uvedl na sociálních sítích.

„A mimochodem, kdybych napsal divadelní hru třeba já a vysmíval se tam nějakému náboženství a národu a někdo si tam vyndaval evropskou vlajku ze zadku ... a přišli na premiéru demonstrovat studenti humanitní fakulty - byl by to "oprávněný protest občanů", v žádném případě výtržnost. Ředitele divadla by druhý den vyrazili, herci už by se nikde nechytli a jezdili po vesnicích¨,“ dodal ostře poslanec ODS.

Související

Více souvisejících

divadelní hra Naše násilí a vaše násilí Jiří Ovčáček Eliška Wagnerová Václav Klaus ml.

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy