Zdanění církevních restitucí? Drsné reakce jsou tady

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš je pro to, aby byly zdaněny náhrady za majetek, které církve nedostaly v restitucích. Podle komunistů jde o jednu z podmínek pro podporu menšinové vlády ANO a ČSSD. Proti tomu se ostře ohradili někteří politici, kteří varují, že spor o náhrady může skončit u Ústavního soudu.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik říká, že pokud hnutí ANO a ČSSD ve Sněmovně nepodpoří zdanění náhrad církevních restitucí, KSČM nepodpoří vznik menšinové vlády těchto dvou stran, ani ji nebude později tolerovat. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že bod sice není v programovém prohlášení vlády, ale je to pro ně nepřekročitelná podmínka.

Andrej Babiš s požadavkem komunistů na zdanění církevních restitucí souhlasí. „Byly prodražené o 54 miliard a proto už pět let říkám, že je třeba to zdanit," řekl Babiš pro idnes.cz. Se zdaněním nemají problém ani sociální demokraté. „K projednávání církevních restitucí ve Sněmovně: návrh zákona na zdanění náhrad poslanci @CSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit,“ prozradil předseda strany Jan Hamáček.

Problém ale je, že pokus zdanit restituce by určitě skončil u Ústavního soudu. Problémem totiž je, že poodmínky finančních náhrad církvím jsou zakotveny nejen v zákoně, ale také ve smlouvách, které za Českou republiku se zástupci církví uzavřela vláda Petra Nečase.

Na to poukazují například lidovci. „Jak asi bude spravovat zemi vláda a premiér, který slibuje něco, co je v rozporu s platnými zákony a sám premiér ví, že to u Ústavního soudu a obecně u soudů, nemůže obstát. Chuť vládnout třebas i s komunisty je obrovská, opojení mocí a populismus,“ kritizuje Babiše první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

A podobně to vidí i někdejší europoslanec a bývalý předseda Svobodných Petr Mach. „Předpokládám, že pokud se Babiš s komunisty a sociálními demokraty domluví na zdanění církevních restitucí, ústavní soud takové zdanění zruší. Zdanění restitucí totiž odporuje - ať se nám církevní restituce líbí, nebo ne - základním principům právního státu a zásadě nepřípustnosti retroaktivity v právu. Takže si myslím, že jde jen o úlitbu komunistům, aby hlasovali pro důvěru vládě, i když se předpokládá, že zdanění restitucí nakonec neprojde,“ uvedl na facebooku.

Cirkevní restituce! Jen hypoteticky: Když je něco "předražené", tak to daním? A když je něco předražené, týká se to všeho? Nebo jen něčeho? A když (hypoteticky, ale logicky) jen něčeho, zdaním i vše ostatní?

— Pavel Telička (@Telicka) 4. června 2018

„Mě to stále nebere: Okradou mě. Policie mi to následně vrátí. Pár dnů po tom přijde výzva zaplatit daň z vráceného... #selskyrozum #restituce,“ poznamenal exposlanec Evropského parlamentu za ODS Edvard Kožušník.

Na svou čest dosvědčuji, že A. Babiš dříve oprávněnost církevních restitucí a náhrad nezpochybňoval. Nyní bohužel podléhá vydírání od KSČM.

— Daniel Herman (@DanielDherman) 4. června 2018

„Komunisté ukradli majetek, nelegálně ho užívali, často takovým způsobem, že ho zdevastovali a teď z toho, co jsme církvím vrátili, požadují zaplacení daně. A Andrej Babiš souhlasí, aby zůstal premiérem, bude klidně tančit podle Internacionály. Vlastně jen zopakuje kroky," postěžovala si místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

„Shoda ANO a KSČM na zdanění církevních restitucí jen potvrzuje, že vláda bude levicová a populistická. Komunisté majetek ukradli, bez nákladů užívali, často zničili, a co zbylo, tak jen z donucení vrátili. Označovat to dnes za příjem nebo dar pro okradeného je úplný nesmysl,ů dodal europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

Sněmovna letos v únoru v prvním čtení schválila návrh na zdanění peněžitých náhrad, které stát posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Předlohu KSČM podpořili poslanci ANO, ČSSD a SPD. Církve už avizovaly, že v případě přijetí zákona jsou připraveny bránit se u Ústavního soudu.

Související

Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud potvrdil verdikt, podle kterého Květná zahrada v Kroměříži, památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, zůstane ve vlastnictví státu. Rozhodnutí Okresního soudu v Kroměříži a zlínského krajského soudu zůstávají v platnosti, sdělila ČTK bez dalších podrobností kroměřížská soudkyně Jana Ivánková. Dovolání proti verdiktu podávalo olomoucké arcibiskupství.
Ústavní soud ČR

Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost Cisterciáckého opatství Osek a potvrdil rozsudky nižších soudů, podle kterých opatství nemá nárok na vrácení majetku konfiskovaného v roce 1945. Opatství se dožadovalo vrácení majetku podle pravidel pro restituce církevního majetku zabaveného komunisty po roce 1948. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Více souvisejících

církevní restituce Andrej Babiš ČSSD Jan Hamáček Petr Mach Marian Jurečka (KDU-ČSL) Edvard Kožušník

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 39 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy