Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš je pro to, aby byly zdaněny náhrady za majetek, které církve nedostaly v restitucích. Podle komunistů jde o jednu z podmínek pro podporu menšinové vlády ANO a ČSSD. Proti tomu se ostře ohradili někteří politici, kteří varují, že spor o náhrady může skončit u Ústavního soudu.
Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik říká, že pokud hnutí ANO a ČSSD ve Sněmovně nepodpoří zdanění náhrad církevních restitucí, KSČM nepodpoří vznik menšinové vlády těchto dvou stran, ani ji nebude později tolerovat. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že bod sice není v programovém prohlášení vlády, ale je to pro ně nepřekročitelná podmínka.
Andrej Babiš s požadavkem komunistů na zdanění církevních restitucí souhlasí. „Byly prodražené o 54 miliard a proto už pět let říkám, že je třeba to zdanit," řekl Babiš pro idnes.cz. Se zdaněním nemají problém ani sociální demokraté. „K projednávání církevních restitucí ve Sněmovně: návrh zákona na zdanění náhrad poslanci @CSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit,“ prozradil předseda strany Jan Hamáček.
Problém ale je, že pokus zdanit restituce by určitě skončil u Ústavního soudu. Problémem totiž je, že poodmínky finančních náhrad církvím jsou zakotveny nejen v zákoně, ale také ve smlouvách, které za Českou republiku se zástupci církví uzavřela vláda Petra Nečase.
Na to poukazují například lidovci. „Jak asi bude spravovat zemi vláda a premiér, který slibuje něco, co je v rozporu s platnými zákony a sám premiér ví, že to u Ústavního soudu a obecně u soudů, nemůže obstát. Chuť vládnout třebas i s komunisty je obrovská, opojení mocí a populismus,“ kritizuje Babiše první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
A podobně to vidí i někdejší europoslanec a bývalý předseda Svobodných Petr Mach. „Předpokládám, že pokud se Babiš s komunisty a sociálními demokraty domluví na zdanění církevních restitucí, ústavní soud takové zdanění zruší. Zdanění restitucí totiž odporuje - ať se nám církevní restituce líbí, nebo ne - základním principům právního státu a zásadě nepřípustnosti retroaktivity v právu. Takže si myslím, že jde jen o úlitbu komunistům, aby hlasovali pro důvěru vládě, i když se předpokládá, že zdanění restitucí nakonec neprojde,“ uvedl na facebooku.
Cirkevní restituce! Jen hypoteticky: Když je něco "předražené", tak to daním? A když je něco předražené, týká se to všeho? Nebo jen něčeho? A když (hypoteticky, ale logicky) jen něčeho, zdaním i vše ostatní?
— Pavel Telička (@Telicka) 4. června 2018
„Mě to stále nebere: Okradou mě. Policie mi to následně vrátí. Pár dnů po tom přijde výzva zaplatit daň z vráceného... #selskyrozum #restituce,“ poznamenal exposlanec Evropského parlamentu za ODS Edvard Kožušník.
Na svou čest dosvědčuji, že A. Babiš dříve oprávněnost církevních restitucí a náhrad nezpochybňoval. Nyní bohužel podléhá vydírání od KSČM.
— Daniel Herman (@DanielDherman) 4. června 2018
„Komunisté ukradli majetek, nelegálně ho užívali, často takovým způsobem, že ho zdevastovali a teď z toho, co jsme církvím vrátili, požadují zaplacení daně. A Andrej Babiš souhlasí, aby zůstal premiérem, bude klidně tančit podle Internacionály. Vlastně jen zopakuje kroky," postěžovala si místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.
„Shoda ANO a KSČM na zdanění církevních restitucí jen potvrzuje, že vláda bude levicová a populistická. Komunisté majetek ukradli, bez nákladů užívali, často zničili, a co zbylo, tak jen z donucení vrátili. Označovat to dnes za příjem nebo dar pro okradeného je úplný nesmysl,ů dodal europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Sněmovna letos v únoru v prvním čtení schválila návrh na zdanění peněžitých náhrad, které stát posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Předlohu KSČM podpořili poslanci ANO, ČSSD a SPD. Církve už avizovaly, že v případě přijetí zákona jsou připraveny bránit se u Ústavního soudu.
Související

Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS
církevní restituce , Andrej Babiš , ČSSD , Jan Hamáček , Petr Mach , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Edvard Kožušník
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
před 45 minutami

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
před 1 hodinou

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
před 2 hodinami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 2 hodinami

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 3 hodinami

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 4 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 5 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 5 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 6 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 7 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 7 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 8 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 8 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 8 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 9 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 9 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 10 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 10 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 11 hodinami
Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.
Zdroj: Libor Novák