Zdanění církevních restitucí? Drsné reakce jsou tady

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš je pro to, aby byly zdaněny náhrady za majetek, které církve nedostaly v restitucích. Podle komunistů jde o jednu z podmínek pro podporu menšinové vlády ANO a ČSSD. Proti tomu se ostře ohradili někteří politici, kteří varují, že spor o náhrady může skončit u Ústavního soudu.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik říká, že pokud hnutí ANO a ČSSD ve Sněmovně nepodpoří zdanění náhrad církevních restitucí, KSČM nepodpoří vznik menšinové vlády těchto dvou stran, ani ji nebude později tolerovat. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že bod sice není v programovém prohlášení vlády, ale je to pro ně nepřekročitelná podmínka.

Andrej Babiš s požadavkem komunistů na zdanění církevních restitucí souhlasí. „Byly prodražené o 54 miliard a proto už pět let říkám, že je třeba to zdanit," řekl Babiš pro idnes.cz. Se zdaněním nemají problém ani sociální demokraté. „K projednávání církevních restitucí ve Sněmovně: návrh zákona na zdanění náhrad poslanci @CSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit,“ prozradil předseda strany Jan Hamáček.

Problém ale je, že pokus zdanit restituce by určitě skončil u Ústavního soudu. Problémem totiž je, že poodmínky finančních náhrad církvím jsou zakotveny nejen v zákoně, ale také ve smlouvách, které za Českou republiku se zástupci církví uzavřela vláda Petra Nečase.

Na to poukazují například lidovci. „Jak asi bude spravovat zemi vláda a premiér, který slibuje něco, co je v rozporu s platnými zákony a sám premiér ví, že to u Ústavního soudu a obecně u soudů, nemůže obstát. Chuť vládnout třebas i s komunisty je obrovská, opojení mocí a populismus,“ kritizuje Babiše první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

A podobně to vidí i někdejší europoslanec a bývalý předseda Svobodných Petr Mach. „Předpokládám, že pokud se Babiš s komunisty a sociálními demokraty domluví na zdanění církevních restitucí, ústavní soud takové zdanění zruší. Zdanění restitucí totiž odporuje - ať se nám církevní restituce líbí, nebo ne - základním principům právního státu a zásadě nepřípustnosti retroaktivity v právu. Takže si myslím, že jde jen o úlitbu komunistům, aby hlasovali pro důvěru vládě, i když se předpokládá, že zdanění restitucí nakonec neprojde,“ uvedl na facebooku.

Cirkevní restituce! Jen hypoteticky: Když je něco "předražené", tak to daním? A když je něco předražené, týká se to všeho? Nebo jen něčeho? A když (hypoteticky, ale logicky) jen něčeho, zdaním i vše ostatní?

— Pavel Telička (@Telicka) 4. června 2018

„Mě to stále nebere: Okradou mě. Policie mi to následně vrátí. Pár dnů po tom přijde výzva zaplatit daň z vráceného... #selskyrozum #restituce,“ poznamenal exposlanec Evropského parlamentu za ODS Edvard Kožušník.

Na svou čest dosvědčuji, že A. Babiš dříve oprávněnost církevních restitucí a náhrad nezpochybňoval. Nyní bohužel podléhá vydírání od KSČM.

— Daniel Herman (@DanielDherman) 4. června 2018

„Komunisté ukradli majetek, nelegálně ho užívali, často takovým způsobem, že ho zdevastovali a teď z toho, co jsme církvím vrátili, požadují zaplacení daně. A Andrej Babiš souhlasí, aby zůstal premiérem, bude klidně tančit podle Internacionály. Vlastně jen zopakuje kroky," postěžovala si místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

„Shoda ANO a KSČM na zdanění církevních restitucí jen potvrzuje, že vláda bude levicová a populistická. Komunisté majetek ukradli, bez nákladů užívali, často zničili, a co zbylo, tak jen z donucení vrátili. Označovat to dnes za příjem nebo dar pro okradeného je úplný nesmysl,ů dodal europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

Sněmovna letos v únoru v prvním čtení schválila návrh na zdanění peněžitých náhrad, které stát posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Předlohu KSČM podpořili poslanci ANO, ČSSD a SPD. Církve už avizovaly, že v případě přijetí zákona jsou připraveny bránit se u Ústavního soudu.

Související

Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud potvrdil verdikt, podle kterého Květná zahrada v Kroměříži, památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, zůstane ve vlastnictví státu. Rozhodnutí Okresního soudu v Kroměříži a zlínského krajského soudu zůstávají v platnosti, sdělila ČTK bez dalších podrobností kroměřížská soudkyně Jana Ivánková. Dovolání proti verdiktu podávalo olomoucké arcibiskupství.
Ústavní soud ČR

Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost Cisterciáckého opatství Osek a potvrdil rozsudky nižších soudů, podle kterých opatství nemá nárok na vrácení majetku konfiskovaného v roce 1945. Opatství se dožadovalo vrácení majetku podle pravidel pro restituce církevního majetku zabaveného komunisty po roce 1948. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Více souvisejících

církevní restituce Andrej Babiš ČSSD Jan Hamáček Petr Mach Marian Jurečka (KDU-ČSL) Edvard Kožušník

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 3 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 5 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 11 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy