Dienstbier se šťourá ve včerejším jmenování vlády. A jeho závěry se ČSSD líbit nebudou

Praha – Kolem včerejšího jmenování vlády pořád panuje řada nejasností. Na problémy na sociálních sítích upozorňuje například poslanec ČSSD, bývalý ministr pro lidská práva a rovné příležitosti a zároveň byl předsedou Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier.

Server Aktuálně.cz s odkazem na místopředsedu ČSSD Martina Netolického a nejmenovaných zdrojů z Hradu uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) předložil prezidentu Miloši Zemanovi nejprve seznam ministrů se jménem Miroslava Pocheho (ČSSD) a napodruhé bez něj, když Zeman Pocheho odmítal jmenovat. 

Sám Hamáček řekl, že při jmenování vlády nebyla porušena ústava. Podle ústavního právníka Jana Kysely ústava nebyla porušena, pokud Babiš po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva zahraničí Hamáčka. Pokud však Babiš trval na Pochem a Zeman nominaci nevyhověl a navíc jmenoval Hamáčka místo Pocheho, šlo o vážné porušení ústavy ze strany prezidenta, uvedl ústavní právník. 

K zamotané situaci se na sociálních sítích vyjádřil i někdejší ministr pro legislativu Jiří Dienstbier.„Pokud jediným návrhem na ministra zahraničí, který Babiš předložil Zemanovi, byl Poche, pak Zeman porušil ústavu ČR hned 2x. Jednak tím, že nerespektoval návrh předložený premiérem, dále tím, že jmenoval (pověřil) Hamáčka, aniž by takový návrh premiér předložil,“ varuje.

„Druhou variantou je, že nemluví pravdu Babiš a Hamáček, původní návrh byl změněn a Babiš se souhlasem Hamáčka místo Pocheho navrhnul jmenování Hamáčka. Tomu nasvědčuje uvedení Hamáčka do úřadu Babišem. Zřejmě by tak nekonali, pokud by nesouhlasili. Pak Zeman ústavu neporušil, neb postupoval v souladu s návrhem premiéra. Také by pak platilo, že Poche již není na funkci navrhován a proto nelze na neexistujícím návrhu trvat. ČSSD prostřednictvím svého předsedy od návrhu ustoupila,“ shrnul situaci Dienstbier.

A podobně to vidí i novinář Jan Moláček. „Andrej Babiš nemůže současně tvrdit, že prezidentovi navrhl na MZ Pocheho, a uvádět do tohoto úřadu Hamáčka. Jedno vylučuje druhé. Hamáček se neměl jak stát ministrem zahraničí, pokud ho Zemanovi nenavrhl Babiš. Mohl to asi udělat i ústně, poté, co přinesl seznam ministrů s Pochem ("Fakt sis to Miloši nerozmyslel? OK, tak já teda navrhuju Hamáčka."), ale musí to vysvětlit a neodbývat otázky na tuto proceduru - jde o základní kámen legitimity vládnutí,“ píše na sociálních sítích novinář.

Zároveň nastínil, co se teoreticky může stát. „Pokud by se některý zaměstnanec MZ odmítl řídit Hamáčovými pokyny s tím, že nebyl jmenován dle Ústavy, a přišel by o místo, moc by mě zajímalo, jak by soud v následném sporu rozhodl,“ zdůraznil.

„Už jsme od Babiše a Zemana zažili ledacos, ale opravdu není možné, aby ČR vedli ministři jmenovaní neznámo jak. A je to 100% zodpovědnost premiéra. Na tom nic nemění fakt, že nejtrapnější roli v této věci hraje sám Hamáček a celá ČSSD,“ dodal Moláček.

Související

Více souvisejících

Jiří Dienstbier ml. Andrej Babiš Miloš Zeman Jan Hamáček Miroslav Poche ČSSD Jan Moláček

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy