Praha - Před sněmovní vyšetřovací komisí k privatizaci OKD dnes mluvil exministr průmyslu Milan Urban (ČSSD). Uvedl, že pokud by věděl, že těžební společnost skončí ve vlastnictví finanční skupiny Zdeňka Bakaly, nikdy by ve vládě pro privatizaci menšinového státního podílu nehlasoval.
Odprodej menšinového podílu v OKD v roce 2004 společnosti Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy Urban hájil. "Vláda rozhodovala jako celek, rozhodla o nejvyšší nabídce, podmínkou bylo schválení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Evropskou komisí, což se stalo, takže z tohoto pohledu to probíhalo podle zákona," řekl Urban.
Cenu podílu 4,1 miliardy korun podle něho připravoval Fond národního majetku. "Pro nás bylo důležité, že cena se postupně šplhala nahoru. Byla to cena, která je označena a vyhodnocena antimonopolním úřadem a Evropskou komisí jako cena tržní, převyšovala nejvyšší nabídku, převyšovala odhad," uvedl někdejší ministr průmyslu a obchodu.
Karbon Invest pak ale prodal OKD Bakalově finanční skupině. "Strašně mě mrzí, že tehdejší nabyvatelé společnost prodali finanční skupině a že jim bylo jedno, jak s ní bude hospodařit, s tím já se neumím smířit... Kdybychom takové signály měli, tak bychom, nebo minimálně já, pro takovou privatizaci ve vládě nehlasoval," dodal Urban.
Pozdější postup označil za Koláčkovu a Otavovu chybu, když připomněl, že se za ně při privatizaci minoritního podílu státu postavil Moravskoslezský kraj, tehdejší, vedení podniku, zaměstnanci i odbory. O Bakalovi se Urban vyslovil jako o nezodpovědném finančníkovi, který místo toho aby firmu rozvíjel, s ní spíše nehospodařil správně.
Prvotní problém ale podle Urbana vznikl už tím, že stát ztratil v OKD ve druhé polovině 90. let majoritu. "Privátní subjekt si v podniku dělal, co chtěl," uvedl.
Urban byl dnes jediný z pozvané šestice svědků, které komise vyslechla. Jednání komise bylo podle něho korektní.
S výslechy svědků začala komise v pondělí, kdy přišli bývalý náměstek ministra průmyslu Martin Pecina a Kamil Rudolecký, který dříve působil v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V úterý členové vyslechli další dva lidi. Řada pozvaných svědků se z tohoto týdne omluvila včetně bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), jenž byl v době privatizace menšinového státního podílů v OKD ministrem financí. Za ni bývá Sobotka kritizován. Bakala, který žije ve Švýcarsku, pozvánku adresovanou do jeho českého bydliště nepřevzal. Komise mu ji chce doručit datovou schránkou, a to zřejmě na srpen, v němž vypsala tři termíny pro slyšení svědků.
Komise původně obeslala pozvánkou 27 lidí. "Máme devět omluvených osob a sedm osob, které nebyly zastiženy," řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti). Tito lidé budou pozváni na slyšení v jiných termínech. Sobotkovi komise nabídla podle šéfa komise i termíny ještě na tento týden, zatím bez odezvy. A například s europoslancem Pavlem Teličkou, který dřív figuroval v orgánech některých Bakalových firem, se podle Černohorského domlouvá termín v září. K lidem, kteří si pozvánku na poště nepřevzali, patří Koláček. Z Černohorského vyjádření vyplynulo, že ve čtvrtek by mohl svědčit právník Radek Pokorný.
Související
Exministr Milan Urban odchází po 27 letech z ČSSD
Zaorálek chce, aby zprávu komise k OKD posoudil státní zástupce
Milan Urban , OKD , Zdeněk Bakala , privatizace , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 38 minutami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 54 minutami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 1 hodinou
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 1 hodinou
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 2 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 2 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 3 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 3 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 4 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 4 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 5 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 5 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 6 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 6 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 6 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 6 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 7 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 7 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 8 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.
Zdroj: Libor Novák