Komise k OKD má za sebou víc než polovinu práce. Vyslechla členy bývalých vlád, Bakalu ne

Praha - Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci důlní společnosti OKD vyslýchala tento týden svědky. Podle předsedy Lukáše Černohorského (Piráti) zhruba v 60 procentech své práce. Černohorský to řekl novinářům v závěru dnešního jednání komise. 

Před komisi dorazili například členové bývalých vlád Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla, Milan Urban, Jiří Rusnok a Miroslav Grégr. Přišel také například vlivný právník Radek Pokorný. S výslechy svědků je šéf komise černohorský spokojen.

Finančníka Zdeňka Bakalu, který bývá kritizován za údajné vyvádění peněz z černouhelné společnosti OKD, se členům komise zatím vyslechnout nepodařilo. Řada svědků se ze slyšení omluvila, další včetně Bakaly si předvolání vůbec nepřevzali. Někteří členové komise to přičítají době dovolených. Bakalovi dorazila pozvánka na adresu českého bydliště, ač pobývá ve Švýcarsku. Novou dostane do datové schránky.

K lidem, kteří si pozvánku na poště nepřevzali, patří někdejší spoluvlastník firmy Karbon Invest Viktor Koláček. Karbon Invest v minulosti postupně získal nad OKD kontrolu, stát mu následně v roce 2004 prodal svůj zbývající menšinový podíl. Firma pak skončila v Bakalově skupině.

Černohorský novinářům řekl, že se tento týden podařilo vyslechnout polovinu ze zhruba třicítky plánovaných svědků, kteří by měli postupně vypovídat. Nejdéle se dnes před komisí zdržel bývalý premiér Sobotka. Podle Černohorského mluvil přes tři a půl hodiny, další čas zabrala kontrola protokolu. "Patřil mezi důležité svědky a ty, kteří se podíleli stěžejně na privatizaci minoritního podílu (OKD)," uvedl.

Toho se týkala většina výslechů v tomto týdnu. Černohorský zdůraznil, že zadání komise je širší. Další svědky si komise předvolá na polovinu srpna a na září. "Když to shrnu, tak (jsme hotovi) zhruba na 60 procent, když to rozdělím úkolově," uvedl Černohorský. Zatím není schopen odhadnout, zda komise stihne svou práci dokončit do 12. října, dokdy má Sněmovně předložit závěrečnou zprávu. "Bude záležet, jak se dostaví svědci," uvedl.

Černohorský nevyloučil, že komise by mohla dospět k podání trestního oznámení. Zda je reálné, aby svou práci dokončila do 12. října, kdy má Sněmovně předložit závěrečnou zprávu, ale předjímat nechtěl.

Po prázdninách by měl vypovídat například europoslanec Pavel Telička. Telička dřív figuroval v orgánech některých Bakalových firem.

Sobotka i Urban kritizovaný prodej menšinového státního podílu v OKD hájili. Sobotka byl v té době ministrem financí, Urban ministrem průmyslu a obchodu. Oba tvrdí, že privatizace se uskutečnila podle zákona a všech pravidel za nejvyšší nabízenou cenu 4,1 miliardy korun. Problém, podobně jako Špidla, vidí Sobotka a Urban v tom, že stát ztratil v OKD už ve druhé polovině 90. let majoritu a neměl už v černouhelné společnosti vliv. Její součástí přitom byly i desítky tisíc bývalých hornických bytů. Sobotka ani Urban, jak uvedli, netušili, že OKD nakonec skončí v Bakalových rukou. Podobně se vyjádřil i někdejší náměstek ministra průmyslu Martin Pecina, podle kterého vypadá privatizace OKD ze současného pohledu "hrůzostrašně".

Před dvěma roky skončila společnost OKD v insolvenci. Akcie nástupnické společnosti následně převzala státem vlastněná společnost Prisko. Byty však už součástí OKD nebyly. Za nové majitele bytového fondu vystupuje mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně.

Komise vyslýchala také úředníky nebo bývalé zaměstnance Fondu národního majetku a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Její členové mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob.

Prodej menšinového podílu státu je i předmětem soudního řízení. Státní zástupce tvrdí, že jeho cena byla nejméně 9,8 miliardy korun, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Soud zatím nepravomocně všechny podezřelé, tedy znalce a bývalé vedoucí pracovníky Fondu národního majetku, obžaloby zprostil. Žalobce se odvolal.

Související

OKD

Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí

Při otřesu v černouhelném Dole ČSM-Jih společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku, při němž ve čtvrtek zemřel jeden horník, utrpělo zranění celkem 16 lidí. Většina zraněných byla ještě ve čtvrtek propuštěna do domácí péče, šlo o lehčí zranění. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Záchranáři ve čtvrtek zraněné rozváželi do několika nemocnic v Karviné, Havířově i Ostravě, a tak se počty zraněných upřesňovaly až dnes.

Více souvisejících

OKD Lukáš Černohorský (Piráti) Bohuslav Sobotka Vladimír Špidla Martin Pecina Zdeněk Bakala Jiří Rusnok (guvernér ČNB)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

včera

 J. D. Vance

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

včera

Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy