Praha - Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci OKD pozvala ke slyšení i podnikatele Zdeňka Bakalu. Ten dnes oznámil, že se nedostaví. Obává se, že by jeho výpověď byla zneužita k dalším politickým tlakům na soudní projednávání případů souvisejících s OKD. Předseda komise nevylučuje, že by mohla Bakalu předvést policie.
"Je mým nezpochybnitelným právem nevypovídat před komisí za situace, kdy je s ohledem na chování některých osob, zejména politiků, včetně některých členů komise, zřejmé, že by má výpověď mohla být jimi zneužita ke zvýšenému tlaku na nezávislé rozhodování policie, státního zastupitelství a soudů," uvedl Bakala v dopise předsedovi sněmovní komise Lukáši Černohorskému (Piráti).
"Rovněž tak nemohu být nucen sdělovat komisi jako svědek informace, jejichž předčasné zveřejnění může ohrozit mou obranu v civilních řízeních, která proti mně byla zahájena," vysvětlil finančník.
Bakala v dopise také uvedl, že vznik komise není v souladu s ústavním rozdělením moci na moc soudní a zákonodárnou s ohledem na probíhající soudní i trestní řízení. Poukázal na to, že je na něj některými politiky včetně části členů komise nahlíženo jako podezřelého, že je označován za tuneláře a že prezident Miloš Zeman vyzval k jeho odsouzení.
Černohorskému v této souvislosti Bakala vytkl předpojatost vůči sobě i devótní přístup k Zemanovi. Poukázal na to, že se předseda komise se Zemanem sešel soukromě namísto toho, aby ho předvolal ke komisi jako někdejšího premiéra, za jehož vlády byla OKD privatizována.
Bakalova investiční skupina RPG Industries koupila OKD od společnosti Karbon Invest krátce poté, co tato firma získala důlní společnost od státu. Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD. Výsledky má předložit plénu na podzim příštího roku.
Černohorský označil Bakalovy důvody za alibismus a snahy se vyvinit ještě předtím, než komise k nějakým závěrům dospěla. "V případě, že dojdeme k názoru, že dejme tomu něco spáchal, tak on se bude alibisticky vyviňovat s tím, že to bylo politické rozhodnutí," uvedl Černohorský. Podotkl, že komise svá zjištění poskytne policii, která je stejně bude muset prověřit.
"Poslanecké sněmovně zůstala jediná varianta, nechat ho (Bakalu) předvést policií," uvedl Černohorský, který to bude navrhovat.
Sněmovní vyšetřovací komise k OKD vyslýchala na konci července svědky. Dorazili před ni například členové bývalých vlád Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla, Milan Urban, Jiří Rusnok a Miroslav Grégr.
Sobotka i Urban kritizovaný prodej menšinového státního podílu v OKDhájili. Sobotka byl v té době ministrem financí, Urban ministrem průmyslu a obchodu. Oba tvrdí, že privatizace se uskutečnila podle zákona a všech pravidel za nejvyšší nabízenou cenu 4,1 miliardy korun. Problém, podobně jako Špidla, vidí Sobotka a Urban v tom, že stát ztratil v OKD už ve druhé polovině 90. let majoritu a neměl už v černouhelné společnosti vliv. Její součástí přitom byly i desítky tisíc bývalých hornických bytů. Sobotka ani Urban, jak uvedli, netušili, že OKD nakonec skončí v Bakalových rukou. Podobně se vyjádřil i někdejší náměstek ministra průmyslu Martin Pecina, podle kterého vypadá privatizace OKD ze současného pohledu "hrůzostrašně".
Někteří svědci po uzavřených slyšeních s novináři ochotně mluvili, jiní příliš sdílní nebyli a například Grégr a Pokorný odešli bočním vchodem. Od Pokorného se ale komise mnoho nedozvěděla, podle Černohorského se odvolával na advokátní tajemství. Pokorného advokátní kancelář si podle médií najala firma Karbon Invest na přípravu podkladů pro Evropskou komisi. Karbon Investu údajně zadal jejich zpracování Sobotka.
Komise vyslýchala také úředníky nebo bývalé zaměstnance Fondu národního majetku a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Její členové mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má komise předložit plénu zhruba v polovině října, může ale také požádat o prodloužení svého mandátu.
Související
Ostravský soud zamítl žalobu OKD na NWR a Bakalu o 24,5 miliardy korun
Bakala neuspěl s ústavní stížností, miliardový spor může řešit česká justice
Zdeněk Bakala , OKD , Poslanecká sněmovna , Lukáš Černohorský (Piráti)
Aktuálně se děje
před 20 minutami
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
před 1 hodinou
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
před 1 hodinou
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 2 hodinami
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 3 hodinami
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 4 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 5 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 6 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 6 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 7 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 9 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 9 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 10 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 10 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 11 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 11 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 12 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 13 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines. Podle USA tak činí proto, existují náznaky, že letadlo mohl zasáhnout ruský protiletadlový systém. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák