Praha - Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci OKD pozvala ke slyšení i podnikatele Zdeňka Bakalu. Ten dnes oznámil, že se nedostaví. Obává se, že by jeho výpověď byla zneužita k dalším politickým tlakům na soudní projednávání případů souvisejících s OKD. Předseda komise nevylučuje, že by mohla Bakalu předvést policie.
"Je mým nezpochybnitelným právem nevypovídat před komisí za situace, kdy je s ohledem na chování některých osob, zejména politiků, včetně některých členů komise, zřejmé, že by má výpověď mohla být jimi zneužita ke zvýšenému tlaku na nezávislé rozhodování policie, státního zastupitelství a soudů," uvedl Bakala v dopise předsedovi sněmovní komise Lukáši Černohorskému (Piráti).
"Rovněž tak nemohu být nucen sdělovat komisi jako svědek informace, jejichž předčasné zveřejnění může ohrozit mou obranu v civilních řízeních, která proti mně byla zahájena," vysvětlil finančník.
Bakala v dopise také uvedl, že vznik komise není v souladu s ústavním rozdělením moci na moc soudní a zákonodárnou s ohledem na probíhající soudní i trestní řízení. Poukázal na to, že je na něj některými politiky včetně části členů komise nahlíženo jako podezřelého, že je označován za tuneláře a že prezident Miloš Zeman vyzval k jeho odsouzení.
Černohorskému v této souvislosti Bakala vytkl předpojatost vůči sobě i devótní přístup k Zemanovi. Poukázal na to, že se předseda komise se Zemanem sešel soukromě namísto toho, aby ho předvolal ke komisi jako někdejšího premiéra, za jehož vlády byla OKD privatizována.
Bakalova investiční skupina RPG Industries koupila OKD od společnosti Karbon Invest krátce poté, co tato firma získala důlní společnost od státu. Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD. Výsledky má předložit plénu na podzim příštího roku.
Černohorský označil Bakalovy důvody za alibismus a snahy se vyvinit ještě předtím, než komise k nějakým závěrům dospěla. "V případě, že dojdeme k názoru, že dejme tomu něco spáchal, tak on se bude alibisticky vyviňovat s tím, že to bylo politické rozhodnutí," uvedl Černohorský. Podotkl, že komise svá zjištění poskytne policii, která je stejně bude muset prověřit.
"Poslanecké sněmovně zůstala jediná varianta, nechat ho (Bakalu) předvést policií," uvedl Černohorský, který to bude navrhovat.
Sněmovní vyšetřovací komise k OKD vyslýchala na konci července svědky. Dorazili před ni například členové bývalých vlád Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla, Milan Urban, Jiří Rusnok a Miroslav Grégr.
Sobotka i Urban kritizovaný prodej menšinového státního podílu v OKDhájili. Sobotka byl v té době ministrem financí, Urban ministrem průmyslu a obchodu. Oba tvrdí, že privatizace se uskutečnila podle zákona a všech pravidel za nejvyšší nabízenou cenu 4,1 miliardy korun. Problém, podobně jako Špidla, vidí Sobotka a Urban v tom, že stát ztratil v OKD už ve druhé polovině 90. let majoritu a neměl už v černouhelné společnosti vliv. Její součástí přitom byly i desítky tisíc bývalých hornických bytů. Sobotka ani Urban, jak uvedli, netušili, že OKD nakonec skončí v Bakalových rukou. Podobně se vyjádřil i někdejší náměstek ministra průmyslu Martin Pecina, podle kterého vypadá privatizace OKD ze současného pohledu "hrůzostrašně".
Někteří svědci po uzavřených slyšeních s novináři ochotně mluvili, jiní příliš sdílní nebyli a například Grégr a Pokorný odešli bočním vchodem. Od Pokorného se ale komise mnoho nedozvěděla, podle Černohorského se odvolával na advokátní tajemství. Pokorného advokátní kancelář si podle médií najala firma Karbon Invest na přípravu podkladů pro Evropskou komisi. Karbon Investu údajně zadal jejich zpracování Sobotka.
Komise vyslýchala také úředníky nebo bývalé zaměstnance Fondu národního majetku a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Její členové mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má komise předložit plénu zhruba v polovině října, může ale také požádat o prodloužení svého mandátu.
Související

Ostravský soud zamítl žalobu OKD na NWR a Bakalu o 24,5 miliardy korun

Bakala neuspěl s ústavní stížností, miliardový spor může řešit česká justice
Zdeněk Bakala , OKD , Poslanecká sněmovna , Lukáš Černohorský (Piráti)
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Analýza: Velikonoční pečení ze surovin v akci se proti loňsku prodraží o 32 procent
před 27 minutami

Válka na Ukrajině: Zahynulo 262 ukrajinských sportovců a bylo zničeno 363 sportovišť
před 28 minutami

Tálibán zadržuje tři britské občany
před 31 minutami

Řádění tornád v USA stálo nejméně 22 životů
před 34 minutami

Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí
před 36 minutami

Zelenskyj ohlásil další sankce proti více než 650 lidem a firmám
před 38 minutami

Opozice chce odvolat Pekarovou Adamovou z čela Sněmovny, zřejmě neuspěje
před 40 minutami

WSJ požaduje okamžité propuštění svého novináře zatčeného v Rusku
před 45 minutami

Kampaň připomene život s autismem, některé budovy budou svítit modře
před 49 minutami

Ukrajinský duchovní obviněný z ospravedlňování ruské invaze je v domácím vězení
před 53 minutami

Tragédie v Německu: Těžká dopravní nehoda v Durynsku si vyžádala sedm životů
před 57 minutami

V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita
před 1 hodinou

Velikonoční předpověď počasí. Co slibují meteorologové za týden?
včera

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization
Aktualizováno včera

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj
Aktualizováno včera

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl
Aktualizováno včera

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo
včera

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích
Aktualizováno včera

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku
včera
Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona
Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.
Zdroj: Martin Hájek