Vzkaz pro vládu: Hon na neziskovky? Nerozdávejte jízdné zdarma a bude peněz dost

Praha – Ministryně financí Alena Schillerova (za ANO) nedávno oznámila, že by z 14 miliard korun ročních dotací pro neziskové organizace ráda ušetřila tři miliardy. Její slova vyvolala vlnu nevole mezi neziskovkami i mezi některými politiky. Premiér Andrej Babiš dnes představil konkrétní čísla.

V návrhu rozpočtu na příští rok klesla suma určená neziskovým organizacím o 586 milionů korun oproti původnímu plánu. Přesto má podle návrhu celková suma vzrůst o 800 milionů korun oproti letošnímu roku, oznámil dnes Babiš. Výrazně klesat mají peníze neziskovým organizacím vázaným na ministerstvo školství, s růstem počítá ministerstvo práce a sociálních věcí.

Například místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová upozorňuje, že „zbrojení” proti neziskovkám je jen laciný populismus. „V naprosté většině případů dělají práci, na kterou státu nezbývá čas, neumí ji, nebo na kterou nemá kapacitu. Je to levnější, než mít ještě více úředníků,“ uvedla Adamová.

Šetřit by se podle ní mělo jinde. „Takže pokud vláda chce šetřit (což by určitě měla), tak doporučuji nezavádět populistickou slevu na jízdné a určit si ve fiskální politice priority. Rozumím, že tohle se prodává těžko, ale projevit elementární míru zodpovědnosti by vláda měla,“ vzkázala premiérovi a ministrům.

Podobně argumentuje i jedna z nejznámějších českých neziskovek – Člověk v tísni. „Stát využívá u neziskových organizaci služby, které sám potřebuje nebo je považuje za důležité. Pokud by je nevykonávaly nevládní organizace, musel by je vykonávat sám, nebo by si musel najmout komerční subjekty. V obou případech by za ně zaplatil víc. Nevládní neziskové organizace totiž dokáží přinést financování z jiných (např. soukromých) zdrojů, část jejich činnosti zajišťují dobrovolníci a ze své podstaty negenerují zisk jako komerční subjekty,“ uvedl Člověk v tísni.

Neziskovka také poukazuje, že není živa jen z peněz státu. „V roce 2017 tvořilo financování z českého státního rozpočtu necelých 8 % našeho rozpočtu, tedy 156 milionů korun (dalších 42 milionů, tedy zhruba 2 %, tvořilo financování z rozpočtů obcí a krajů). Pro srovnání: od 35 tisíc individuálních dárců a soukromých firem jsme obdrželi 142 milionů korun. Další granty získáváme například z peněz EU, OSN či od vlád Velké Británie, USA, Německa či Švýcarska. V celkovém objemu zdrojů tak dokážeme ke každé koruně od českého státu přidat devět dalších,“ vypočítal ČvT.

Organizace také zdůrazňuje, že o projekty se uchází v otevřených soutěžích. Každou nabídku musí doprovázet předložený projekt s realizačním plánem, vyčíslenými dopady a konkrétními počty příjemců pomoci a podrobnými rozpočty, na základě kterých jsou projekty zpětně kontrolovány. „Jsme neustále kontrolováni, není koruny, kterou bychom nedoložili, jak byla použita,” dodává Člověk v tísni.

Související

Ukrajina, ilustrační foto

Neziskové organizace v ČR vybraly na pomoc Ukrajině minimálně 410 milionů korun

U českých neziskových organizací se od dárců sešlo na pomoc Ukrajině, která pátým dnem čelí ruské invazi, minimálně 410 milionů korun. Z toho 168 milionů Kč se k dnešku vybralo v třicítce sbírek přes portál Darujme.cz, vedle toho dostávají organizace peníze pro Ukrajinu na své účty nebo přes dárcovské SMS zprávy. Vyplývá to z vyjádření a webů organizací, které sbírky pořádají.

Více souvisejících

neziskovky člověk v tísni Markéta Pekarová Adamová Andrej Babiš Alena Schillerová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy