Vzkaz pro vládu: Hon na neziskovky? Nerozdávejte jízdné zdarma a bude peněz dost

Praha – Ministryně financí Alena Schillerova (za ANO) nedávno oznámila, že by z 14 miliard korun ročních dotací pro neziskové organizace ráda ušetřila tři miliardy. Její slova vyvolala vlnu nevole mezi neziskovkami i mezi některými politiky. Premiér Andrej Babiš dnes představil konkrétní čísla.

V návrhu rozpočtu na příští rok klesla suma určená neziskovým organizacím o 586 milionů korun oproti původnímu plánu. Přesto má podle návrhu celková suma vzrůst o 800 milionů korun oproti letošnímu roku, oznámil dnes Babiš. Výrazně klesat mají peníze neziskovým organizacím vázaným na ministerstvo školství, s růstem počítá ministerstvo práce a sociálních věcí.

Například místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová upozorňuje, že „zbrojení” proti neziskovkám je jen laciný populismus. „V naprosté většině případů dělají práci, na kterou státu nezbývá čas, neumí ji, nebo na kterou nemá kapacitu. Je to levnější, než mít ještě více úředníků,“ uvedla Adamová.

Šetřit by se podle ní mělo jinde. „Takže pokud vláda chce šetřit (což by určitě měla), tak doporučuji nezavádět populistickou slevu na jízdné a určit si ve fiskální politice priority. Rozumím, že tohle se prodává těžko, ale projevit elementární míru zodpovědnosti by vláda měla,“ vzkázala premiérovi a ministrům.

Podobně argumentuje i jedna z nejznámějších českých neziskovek – Člověk v tísni. „Stát využívá u neziskových organizaci služby, které sám potřebuje nebo je považuje za důležité. Pokud by je nevykonávaly nevládní organizace, musel by je vykonávat sám, nebo by si musel najmout komerční subjekty. V obou případech by za ně zaplatil víc. Nevládní neziskové organizace totiž dokáží přinést financování z jiných (např. soukromých) zdrojů, část jejich činnosti zajišťují dobrovolníci a ze své podstaty negenerují zisk jako komerční subjekty,“ uvedl Člověk v tísni.

Neziskovka také poukazuje, že není živa jen z peněz státu. „V roce 2017 tvořilo financování z českého státního rozpočtu necelých 8 % našeho rozpočtu, tedy 156 milionů korun (dalších 42 milionů, tedy zhruba 2 %, tvořilo financování z rozpočtů obcí a krajů). Pro srovnání: od 35 tisíc individuálních dárců a soukromých firem jsme obdrželi 142 milionů korun. Další granty získáváme například z peněz EU, OSN či od vlád Velké Británie, USA, Německa či Švýcarska. V celkovém objemu zdrojů tak dokážeme ke každé koruně od českého státu přidat devět dalších,“ vypočítal ČvT.

Organizace také zdůrazňuje, že o projekty se uchází v otevřených soutěžích. Každou nabídku musí doprovázet předložený projekt s realizačním plánem, vyčíslenými dopady a konkrétními počty příjemců pomoci a podrobnými rozpočty, na základě kterých jsou projekty zpětně kontrolovány. „Jsme neustále kontrolováni, není koruny, kterou bychom nedoložili, jak byla použita,” dodává Člověk v tísni.

Související

Ukrajina, ilustrační foto

Neziskové organizace v ČR vybraly na pomoc Ukrajině minimálně 410 milionů korun

U českých neziskových organizací se od dárců sešlo na pomoc Ukrajině, která pátým dnem čelí ruské invazi, minimálně 410 milionů korun. Z toho 168 milionů Kč se k dnešku vybralo v třicítce sbírek přes portál Darujme.cz, vedle toho dostávají organizace peníze pro Ukrajinu na své účty nebo přes dárcovské SMS zprávy. Vyplývá to z vyjádření a webů organizací, které sbírky pořádají.

Více souvisejících

neziskovky člověk v tísni Markéta Pekarová Adamová Andrej Babiš Alena Schillerová

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 30 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech

Třídenní holčička Sila zemřela v Gaze na podchlazení a nejméně deset dalších lidí bylo zabito při náletech, zatímco se Izrael s Hamásem se vzájemně obviňují z komplikování jednání o příměří, které by mohlo ukončit již čtrnáctiměsíční válku. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy