Diplomaté v Praze: USA jsou pro Evropu nejdůležitější, Rusko a Čína rizikem

Praha - Udržení dobrých vztahů mezi Spojenými státy a Evropou je v zájmu obou stran, protože sdílejí společné hodnoty, i když se někdy liší v pohledu na některá témata. Na úvod konference o budoucnosti transatlantického partnerství se na tom dnes shodli náměstek ministra zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. Americký velvyslanec Stephen King vyzdvihl dlouhodobé partnerství mezi Českem a USA.

"Spojené státy jsou největší a nejvýznamnější partner Evropy," řekl Petříček. Zdůraznil, že vztah vychází ze sdílených hodnot, jako jsou demokracie, právní stát a lidská práva. Význam partnerství podle Petříčka roste v situaci, kdy se Evropa musí postavit novým výzvám, jako jsou ruské mocenské ambice, migrační krize nebo rostoucí vliv Číny na mezinárodní scéně.

Petříček také vyjádřil pochopení pro požadavek Spojených států, aby se evropské země výrazněji angažovaly v zajištění společné obrany. Podobně se vyjádřil i náměstek ministra obrany Jakub Landovský (ČSSD). "Tlak na to, aby Evropa zvýšila své výdaje na obranu, je výraz toho, že silná Evropa je důležitá i pro Spojené státy," řekl. Podle něj nehrozí, že by se USA přestaly o bezpečnost v Evropě starat, opak dokazují například mise NATO v Pobaltí.

"Jsou síly, které se snaží, abychom se my, partneři na obou stranách Atlantiku, od sebe odcizili. Chtějí vrazit klín mezi Evropany a Američany. Ale mohu ujistit, že uděláme vše pro to, aby se to nestalo," řekl Israng. Také připomněl, že dobré vztahy mezi Evropou a USA vycházejí ze sdílených hodnot. Podotkl rovněž, že je v zájmu Spojených států, aby Evropská unie byla jednotná, protože to pomůže stabilitě uvnitř unie i v jejím okolí.

King se ve svém projevu zaměřil na vztahy USA s Českem, které jsou podle něj založeny na přátelství, spolupráci při zajišťování bezpečnosti a hospodářských vztazích. Při té příležitosti uvedl, že velvyslanectví pod jeho vedením bude hledat možnosti, jak by mohlo pomoci českým firmám při vytváření přímých zahraničních investic v USA.

Petříček také podotkl, že v pohledu na některá témata se pohled Evropy a USA liší, zmínil například obchod. Upozornil ale, že obchodní válka není v zájmu žádné strany.

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů. Analýza

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

Více souvisejících

diplomacie Stephen King (velvyslanec) Jakub Landovský Christoph Israng (německý velvyslanec) Tomáš Petříček USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 15 minutami

před 19 minutami

před 46 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy