Trapas, populismus, neschopnost. Druhá Babišova vláda je u moci 100 dnů, valí se kritika

Stále plnohodnotně neobsazený post ministra zahraničí či schodkový návrh státního rozpočtu na příští rok vyčetli předsedové opozičních sněmovních stran vládě v anketě ČTK ke 100 dnům od jmenování druhého kabinetu Andreje Babiše (ANO). Opoziční politici také připomněli, že Babiš je trestně stíhán v kauze Čapího hnízda, což podle nich snižuje kredit země při jednání se zahraničními partnery. Kritizují i to, že se kabinet ANO a ČSSD musel při červencovém hlasování Sněmovny o důvěře opřít o hlasy KSČM. Vládní strany naopak hodnotí vládu jako úspěšnou, oceňují zejména připravený rozpočet.

Koalice podle předsedy ODS Petra Fialy nemá politický cíl a priority, jen recykluje sliby. "Její zahraniční politika ohrožuje naše národní zájmy, málo investuje a soustřeďuje se jen na předvolební úplatky pro občany," uvedl. Vláda podle něj ohrožuje budoucnost, když nenabízí řešení důchodové reformy či zlepšení infrastruktury. "Cílem ODS je dostat ČR mezi deset nejúspěšnějších zemí světa, cílem koalice je pouze se udržet u moci," dodal.

Prezident Miloš Zeman jmenoval kabinet 27. června, vláda nahradila předchozí Babišovu menšinovou sestavu ANO, která v lednu nezískala důvěru. V prvních týdnech odstoupili ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD) kvůli obviněním z plagiátorství. Předseda ČSSD Jan Hamáček dosud vedle vnitra vede i diplomacii, do jejíhož čela odmítl Zeman jmenovat nominanta ČSSD Miroslava Pocheho. Hamáček v září navrhl místo Pocheho náměstka Tomáše Petříčka, kterého by měl Zeman jmenovat koncem příštího týdne.

Na personální potíže upozorňuje předseda Pirátů Ivan Bartoš, podle kterého navíc v kabinetu pokračuje "nejneschopnější ministr dopravy snad od dob revoluce Dan Ťok" (za ANO). Kritizuje také personální změny na úřadech a ve státních firmách. "Vláda nám také představila rozpočet se schodkem 40 miliard, a to v době ekonomického růstu, který neřeší modernizaci ekonomiky a klade malý důraz na vědu a vývoj," dodal Bartoš.

Také předseda SPD Tomio Okamura kritizuje, že vláda není kompletní. "Je bezprecedentním skandálem trapas kolem obsazení ministerstva zahraničí. Máme připravený rozpočet s dluhem v době hospodářského růstu a činnost vlády nepřipomíná tým táhnoucí za jeden provaz, ale spíš dohodu o obsazení mocenských pozic, kde si všichni budou dělat, co chtějí," konstatoval.

Komunisté, kteří umožnili vznik koalice, vnímají podle předsedy Vojtěcha Filipa kabinet se smíšenými pocity. "Za pozitivní pokládáme především, že ČR má vládu s důvěrou a může přistoupit k nápravě některých negativních opatření předchozích vlád," uvedl. Kladně KSČM hodnotí například kroky směřující k valorizaci důchodů a zvyšování mezd. "Kritické výhrady máme k pomalému vývoji v personální situaci v resortu zahraniční politiky a v resortu zdravotnictví," uvedl.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka působí vláda s trestně stíhaným Babišem opřená o hlasy komunistů nedůvěryhodně a poškozuje reputaci ČR v zahraničí. Nabízely se jiné podoby vládnutí, dodal. "Konkrétních opatření vláda ještě neprovedla tolik, aby je bylo možné hodnotit. Jsou to zatím spíš populistické sliby a rychlé nekoncepční kroky, které nám můžou do budoucna zavařit," uvedl. Ocenil však, že se ministerstvo pro místní rozvoj s KDU-ČSL dohodlo na některých krocích v oblasti dostupného bydlení.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že by rád vládu pochválil, ale není za co. "Zahraniční politiku reálně řídí Andrej Babiš s Milošem Zemanem, a to není dobrá zpráva ani pro občany ČR, ani pro naše zahraniční partnery v EU," uvedl. Kritizoval i rozpočet se schodkem 40 miliard. "Na druhou stranu můžeme být rádi, že už se nenašel žádný ministr či ministryně, který by opsal svou diplomovou práci a musel by rezignovat," řekl.

Vláda podle předsedy STAN Petra Gazdíka prokazuje mnoho nedostatků. "Jedním z nich je slabé personální obsazení ministerských postů, kam byli zprvu dosazeni lidé, kteří podváděli již při svých akademických studiích a následovaly je osoby, které nemají dlouhodobé politické zkušenosti," uvedl. Koalici považuje za nestabilní, což podle něj pramení z toho, že s koaličním partnerem zametají Babiš či Zeman. "Sociální demokraté mohou po takovém jednání snadno ztratit trpělivost a naše země se znovu dostane do stavu bezvládí, které si nikdo z nás nepřeje," dodal Gazdík.

Vládní ANO a ČSSD jsou naopak s prvními sto dny společného vládnutí spokojeny. "Tahle vláda udělala strašně moc. Zaprvé jsme zásadně navýšili důchody, připravili jsme rozpočet, který řeší nedostatek jednotlivých profesí jako lékařů, sestřiček, učitelů," řekl dnes Babiš. Také vicepremiér Hamáček oceňuje připravený rozpočet s čtyřicetimiliardovým deficitem, vyzdvihl také skutečnost, že Česko získalo po loňských volbách stabilní vládu.

Související

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.
Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Vláda opět řešila pomoc po povodních. Do krajů putují další stovky milionů korun

Moravskoslezský kraj dostane na odstraňování povodňových škod dalších 560 milionů korun ze státního rozpočtu. O udělení státní dotace rozhodla vláda středeční schůzi, informovala o tom na webu. Kabinet také souhlasil s žádostí Olomouckého kraje na další prodloužení stavu nebezpečí na Jesenicku a Šumpersku. Do Parlamentu pošle také několik návrhů legislativních změn, mimo jiné návrh nového zákona o řízení a kontrole veřejných financí.

Více souvisejících

Vláda ČR Andrej Babiš Petr Fiala (ODS) Jiří Pospíšil Ivan Bartoš (Piráti) Pavel Bělobrádek Petr Gazdík Tomio Okamura Hnutí ANO ČSSD KSČM

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy