ČSSD má nejtěžší pozici. Nadcházející volby budou i testem pro vládní koalici

Voliči v Česku budou v nadcházejících dvou dnech rozhodovat o tom, kdo bude v dalších čtyřech letech určovat chod jejich obce. V souběžném prvním kole senátních voleb, které se týká třetiny území republiky, pak svými hlasy předurčí budoucí složení horní komory Parlamentu. Oboje volby budou zároveň testem, jak jsou lidé spokojeni s vládnoucími uskupeními.

Obecní volby se budou v samostatné České republice konat posedmé. O přízeň zhruba 8,37 milionu voličů se uchází téměř 213.000 kandidátů, kteří chtějí obsadit kolem 62.500 míst v 6400 zastupitelstvech obcí, měst nebo městských částí. Největší pozornost se obvykle soustřeďuje na velká města, která rozhodují o využití prostředků, jejichž objem je srovnatelný s rozpočtem leckterého ministerstva. Zvláštní postavení mezi městy má Praha - výběr zastupitelstva hlavního města bude zároveň krajskými volbami, v pořadí pátými.

Vítězem komunálních voleb před čtyřmi lety bylo ze stran vládní hnutí ANO, které především díky úspěchu ve velkých městech dostalo 14,6 procenta hlasů. Obsadilo tak 1610 zastupitelských křesel. Na počet mandátů vyhrála ze stran KDU-ČSL se zhruba 4000 zastupiteli. ČSSD bude obhajovat 3800 křesel, KSČM 2560, ODS 2400 a STAN 2170. Celkovými vítězi voleb byli ale nezávislí kandidáti a jejich místní uskupení vzhledem k tomu, že kandidovali i ve vesnicích, kde strany neměly kandidáty. Získali tak dvě třetiny křesel, obsadili na 41.640 mandátů.

Nejvíce míst primátorů bude obhajovat ANO, a to devět z 27 včetně Prahy, Brna a Ostravy. ČSSD získala po minulých komunálních volbách před čtyřmi lety osm primátorů, ODS tři, STAN jedno. Zbývající primátorská místa obsadili kandidáti úspěšných místních uskupení.

ČSSD bude mít nejtěžší pozici v senátních volbách, neboť obhajuje vítězství ve 13 z 27 obvodů, kde se bude hlasovat. Sociálních demokratů je v jednaosmdesátičlenné horní komoře nyní 23, dva její senátoři letos zemřeli. Nejsilnější frakcí s právem nominovat předsedu horní komory se tak může stát KDU-ČSL, z jejíchž 16 senátorů mandát obhajují jen tři. Stejně je na tom s obhajobou s lidovci spolupracující klub STAN s 12 senátory.

ODS s deseti senátory obhajuje čtyři křesla a KSČM jediné, které má. Obdobně jsou na tom Piráti. ANO se šesti senátory může ve volbách posílit, žádné křeslo neobhajuje. Podobně jsou na tom ze sněmovních stran ještě TOP 09 a SPD, toto hnutí do Senátu kandiduje poprvé. Šanci na zvolení má celkem 236 kandidátů.

Síla Senátu je mimo jiné v možnosti vetovat a vracet zákony s úpravami Sněmovně, která ale může horní komoru přehlasovat s výjimkou ústavních a volebních zákonů. Právě na to, že bez souhlasu Senátu není možné změnit ústavu ani volební pravidla, klade v kampani důraz opozice. Vládní ANO a ČSSD budou mít po volbách jistých 18 senátorů, k většině 41 hlasů by potřebovaly obsadit 23 křesel. Definitivně o složení Senátu lidé rozhodnou až ve finálovém volebním kole, které bude 12. a 13. října.

V případě komunálních voleb mohou lidé nejvýrazněji vyjádřit svou spokojenost s tím, jak se dosavadní vedení radnic starala o život v jejich obci. Budou moci znovu rozhodovat o tom, jaké plány rozvoje jejich obce se uskuteční, komu svěří použití části svých daní a kdo by měl být schopen získat ke zvelebení obce další dotace od státu nebo z evropských fondů.

Komunální volby se podle dostupných informací nebudou týkat 17 obcí, kde se nepovedlo kandidátní listiny sestavit. Novou šanci budou mít zřejmě počátkem příštího roku, do té doby je bude řídit správce ustavený ministerstvem vnitra.

Policie oznámila, že v zájmu klidného průběhu voleb posílí hlídky a dohled zejména v okolí volebních místností. "Po celou dobu konání voleb až do ukončení zpracování výsledků budou policisté spolupracovat se členy volebních komisí a v případě jakékoliv snahy o narušení veřejného pořádku okamžitě věc řešit," uvedla mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Na volby je podle svého mluvčího Jan Cieslara připraven také Český statistický úřad, který bude výsledky hlasování shromažďovat a zveřejňovat.

Související

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent
Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

Více souvisejících

Komunální volby Senátní volby Hnutí ANO ODS ČSSD KSČM top 09 Svoboda a přímá demokracie (SPD) obce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 5 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 12 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy