Vlády ČR a Polska řešily brexit, Babiš je zvědavý na podobu dohody

Polský premiér Mateusz Morawiecki vítá kompromis v jednání o brexitu, podle něj je důležité zachovat do budoucna stabilní vztahy mezi Evropskou unií a Británií. Řekl to dnes v Praze po společném jednání české a polské vlády. Český premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že je na podobu dohody zvědavý a že se ji dozví na summitu EU 25. listopadu. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že divoký brexit by nebyl v zájmu Česka, varoval ale před problémy s ratifikací dohody.

"Kompromis není snadný, zdůrazňovali jsme nutnou pružnost, kreativitu řešení," řekl Morawiecki. Kdyby se EU a Británie rozešly bez dohody, nebylo by to podle něj žádné řešení problému. Proto uvítal představený návrh dohody. "Pro naše občany je velmi důležitý, klíčový pro naše podnikatele, kterým záleží na stabilních vztazích," řekl.

"Vnímám jako pozitivní, že se podařilo nalézt základ dohody. Divoký brexit rozhodně nebyl v našem zájmu. Jsem rád, že došlo k tomu posunu," řekl ČTK Petříček. Na radě ministrů zahraničí EU a na summitu, které se budou konat příští týden, by se podle něj mohlo podařit vyjasnit některé otázky, které kolem dohody stále přetrvávají.

Kromě premiérů @AndrejBabis a @MorawieckiM, kteří jednají v Kramářově vile, se k separátním schůzkám se svými polskými protějšky sešli ve @strakovka i ministři české vlády. pic.twitter.com/uFb4DMcovb

— Úřad vlády ČR (@strakovka) 15. listopadu 2018

Babiš řekl, že je zvědavý na podobu vyjednané dohody. Upozornil ale na to, že její prosazení bude složité, připomněl v té souvislosti dnešní rezignace několika britských ministrů.

Také Petříček varoval před možnými problémy s ratifikací smlouvy, kterou musí stvrdit parlamenty všech zemí EU i odcházející Británie. "My jsme od počátku věděli, že dosažení dohody mezi vyjednavači je teprve prvním krokem. Důležité bude, aby ta dohoda byla následně ratifikována. To, že pan (britský) ministr (pro brexit Dominic) Raab rezignoval, naznačuje, že bude v Británii probíhat ještě velmi intenzivní debata, jestli by Británie měla tuto dohodu přijmout," řekl český ministr zahraničí.

Oba premiéři se shodli na tom, že za klíčové považují zachování práv evropských občanů, kteří už nyní v Británii žijí. Oba také ocenili, jak evropský vyjednávač Michel Barnier vyjednávání o brexitu vedl.

Související

Více souvisejících

Mateusz Morawiecki Tomáš Petříček Brexit Česká republika Polsko Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 4 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí

Husitský kněz Aleš Jaluška, známý svou prací s vězni a veřejným vystupováním, čelí obvinění z nevhodného chování vůči mladým ženám. Svědectví několika žen zahrnují obtěžování, osahávání a dokonce i znásilnění. Incidenty se měly odehrávat převážně v 90. letech na faře v Lomnici nad Popelkou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy