To chcete ministra vnitra Filipa a na spravedlnosti Ondráčka? Valachová se pohádala s voliči kvůli hlasování o vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček k nelibosti opozice ve středu odpoledne oznámil, že jeho strana vládu nepotopí, při pátečním hlasování o nedůvěře ale opustí jednací síň. S tímto rozhodnutím souhlasí i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), která se své důvody pokusila vysvětlit na sociálních sítích. Jenže tam narazila.

„Mnoho lidí se mne ptá, jak budu hlasovat o nedůvěře vládě. Je vás hodně, kdo mne ve zprávách či mailem žádáte či prosíte, abych nedůvěru vládě podpořila. A také mnozí chtějí opak, přes všechny výhrady jsou pro pokračování tohoto kabinetu,“ prozradila na sociálních sítích Valachová.

Její názor se prý shoduje s vedením ČSSD. „Není odpovědné "shodit" vládu, když nevíme, co by se stalo jako krok dva, tři, čtyři... Vlastně krok dva známe. Řada lidí chce pád této vlády, protože chtějí pád premiéra. Ale vyslovení nedůvěry by znamenalo pád vlády kromě premiéra. Jaký by to mělo smysl?“ ptá se politička, která v minulém funkčním období seděla ve vládě s Babišem.

„Smysl Vašeho čistého svědomí,“ odpověděl Valachové jeden z diskutujících. „Já nevím - opravdu si myslíte, že následná ústavní krize zlepší někomu svědomí? Protože co by následovalo jiného, než ústavní krize? Zkuste mi popsat východisko, až by prezident jmenoval pana Babiše znovu premiérem? Byla by ta situace jasnější a lepší, než nyní?“ požádala ho.

Diskutující ale trval na svém. „Nezlepší, proč by měla? Ústavní krize se s Vámi i námi táhne již delší dobu. Východisko. Ano, jmenuje Babiše. A co bude následovat? S kým bude skládat vládu, s KSČM? SPD?... Pak, v dalších volbách konečně voliči vystaví účet a vy (ČSSD) máte stále naději, že si vzpomenou, jak jste se zachovali. A nebo "prohrajete"- s hlavou nahoře,“ zdůraznil.

Podle poslankyně ale Česko není v ústavní krizi. „Máme vládu s důvěrou parlamentu. A i bez ČSSD ji 101 poslanců nedůvěru nevysloví. Pokud by vyslovila (což matematicky nevychází), tak skutečně ústavní krize hrozí, a nebo vláda ANO-SPD-KSČM,“ upozornila Valachova.

Zmíněnou možnost ale považuje za to řešení horší. „Co je pro Vás přijatelnější: Když je ministrem vnitra kolega Hamáček nebo kdyby byl ministrem vnitra třeba pan Filip? Odpovězte si na otázku, jak by byla složená vláda ANO - SPD - KSČM, jak by se Vám zdál třeba pan Ondráček na ministerstvu spravedlnosti. A zda byste chtěl takovou vládu příští tři roky,“ vzkázala dalšímu z kritiků, které Valachové napsal, že vládě ČSSD svým rozhodnutím dělá Babišovi „křoví“.

Ani těmito svými argumenty ale řadu lidí nepřesvědčila. „To nemyslíte vážně, paní Valachova! To opravdu nemyslíte vážně,“ napsala jedna z Češek na facebook političky. „Nezlobte se na mě, ale to je prachsprostý alibismus nejen Vás ale celého vedení ČSSD. Strana je v komatu a tohle bude eutanazie, před kterou zbaběle utečete ze sálu. Neděkuji, není zač....“ přidal se další diskutující. „Udělejte nám laskavost. Už prosím nic nevysvětlujte,“ požádal Valachovou další uživatel.

Související

Kateřina Valachová

Valachová kritizuje účast ČSSD ve vládě s ANO

Hnutí ANO vytváří podle kandidátky na předsedkyni ČSSD Kateřiny Valachové ve Sněmovně účelové koalice s ODS, KSČM či SPD a vliv sociální demokracie na dění v kabinetu je malý. Pokud se to nezmění, ministři ČSSD budou do voleb ve vládě pouze "dožívat", což nemá smysl, řekla ČTK Valachová v rozhovoru před sjezdem. Delegáty při on-line jednání nechce přesvědčovat abstraktními vizemi, ale nabídkou tvrdé práce.

Více souvisejících

Kateřina Valachová ČSSD Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy