Valachová kritizuje účast ČSSD ve vládě s ANO

Hnutí ANO vytváří podle kandidátky na předsedkyni ČSSD Kateřiny Valachové ve Sněmovně účelové koalice s ODS, KSČM či SPD a vliv sociální demokracie na dění v kabinetu je malý. Pokud se to nezmění, ministři ČSSD budou do voleb ve vládě pouze "dožívat", což nemá smysl, řekla ČTK Valachová v rozhovoru před sjezdem. Delegáty při on-line jednání nechce přesvědčovat abstraktními vizemi, ale nabídkou tvrdé práce.

ČSSD je podle Valachové fyzicky ve vládě, ale nevládne. "ANO vytváří účelové koalice někdy s ODS a komunisty, jindy s komunisty a SPD, ale náš vliv na dění ve vládě je poslední rok, nebo spíše od loňského léta, velmi malý," řekla ČTK poslankyně a bývalá ministryně školství. Pokud se to nezmění, setrvání v ministerských křeslech by pro sociální demokraty znamenalo jen dožívání ve funkcích. "To nemá smysl. Jsme ve vládě, abychom vládli," dodala.

"Můj plán je být předsedkyní. To bude plně záležet na delegátech sjezdu," řekla Valachová na dotaz, zda by v případě neúspěchu v hlasování o předsedovi stála o jiné místo ve vedení. Jako nejbližší spolupracovníky by chtěla mít všech více než 11.000 členů ČSSD. "Aby byli mým týmem. Máme společně šest měsíců na to, abychom znovu zvedli hlavu a řekli této zemi jasně, že jsme tady znovu v plné síle, že zase cítíme svoje kořeny a že jsme se poučili z minulých let těch špatných kompromisů," uvedla.

Členové i příznivci by podle ní měli dostat zásadně větší možnost mluvit hlasováním přímo do směřování strany. "Pokud jde o konkrétní výběr lidí (do vedení), to je zcela a plně na delegátech sjezdu. Najít pro zvolené místopředsedy portfolio na míru a stmelit je do jednoho týmu spojeného s členy strany a lidmi – to je práce pro předsedkyni strany," prohlásila.

ČSSD by podle Valachové měla být otevřenou stranou, která přitahuje silné osobnosti. "Mělo by jít o sociální demokraty srdcem a rozumem, i když ne s členskou legitimací," uvedla. ČSSD by neměla posilovat sebevědomí "nejrůznějšími sňatky", řekla k vyjednávání o volební koalici se Zelenými. "Pro většinu členů a naše voliče koalice se Zelenými nedává moc smysl. Sociální demokracie má dostatečně silný vlastní 'zelený' proud," vysvětlila.

Strana bude nové vedení volit v pátek a sobotu, Valachová chce delegáty oslovit konkrétním slibem tvrdé práce. "Nabídnu jim také hrdost na to, kým jsme. Že jsme sociální demokracie, strana zaměstnanců, živnostníků, drobných podnikatelů, strana, která tady alespoň v časech, kdy se držela pevně vlastních kořenů, vždy byla pro seniory a mladé lidi," uvedla. Její program by se vrátil ke kořenům a hlavním myšlenkám strany.

Těmi jsou podle ní svoboda, spravedlnost, solidarita. "Lze dělat kompromisy, ale nesmíme uhnout od ochrany zájmů všech zaměstnanců i drobných živnostníků. Nesmíme se spokojit s nerovností, která dává přednost velkým korporacím a nejbohatším lidem," řekla. Valachová dodala, že chce také investovat do mladých lidí a vzdělání všech generací, lepší úrovně života seniorů i mladých.

Související

Lubomír Zaorálek

Ministr kultury Zaorálek varoval před změnami ve stavebním zákoně

Před změnami stavebního zákona během projednávání ve Sněmovně dnes varoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). To, co se odehrává s návrhem ve Sněmovně, podle jeho slov vzbuzuje obavu, že ze zákona zmizí i to minimum, které bylo dohodnuto ohledně památek a kulturního dědictví. Také varoval před prostorem pro korupci, který je podle jeho slov enormní.

Více souvisejících

Kateřina Valachová ČSSD

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy