Začal soud s Půtou. Žádný úplatek jsem nikdy nevzal, brání se hejtman

Krajský soud v Liberci se dnes začal zabývat korupční kauzou dvou problematických evropských projektů, v níž je obžalováno 13 lidí a čtyři firmy. Trest hrozí i hejtmanovi Libereckého kraje Martinovi Půtovi (Starostové pro Liberecký kraj), který je obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle obžaloby úplatek pro něj činil 830.000 korun.

Hejtman od počátku obvinění odmítá. Dnes u soudu popřel, že si řekl o úplatek či ho dokonce převzal. Trestní stíhání považuje za snahu odstranit ho z veřejného života. V dnešní výpovědi stíhání několikrát označil za účelové a následně odmítl odpovídat na otázky státního zástupce. "Neexistovala situace, že by evropské peníze byly ohroženy," řekl Půta.

Líčení jsou zatím naplánovaná tento týden do pátku a ještě na dva dny v příštím týdnu. Spis má podle státního zástupce Radima Kadlčka asi 2000 stran, obžaloba kolem 250 stran. Jen čtení obžaloby mu dopoledne zabralo skoro dvě a půl hodiny. Líčení se koná v největší jednací síni libereckého soudu, ani tak ale nestačila místa vyhrazená obhajobě. Obžalovaní s obhájci zabrali také celou pravou část hlediště s čtyřmi řadami, kde sedává veřejnost.

Dnes pokračuje v Liberci soud v kauze kostela Máří Magdaleny. Žádný úplatek jsem nikdy nevzal a věřím, že mě žádný soud nemůže odsoudit bez důkazů za něco, co se nestalo. pic.twitter.com/STEc8JWoZx

— Martin Půta (@MartinPuta) 4. prosince 2018

Půtovi hrozí pět až deset let vězení. Policie dospěla k závěru, že přijal statisícový úplatek v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Projekt za 65 milionů korun získal v roce 2011 evropskou dotaci z ROP Severovýchod, tedy ještě před tím, než se stal Půta předsedou Regionální rady ROP Severovýchod. "Neměl jsem možnost ho nijak ovlivnit," uvedl Půta.

Projektu při jeho nástupu do funkce předsedy regionální rady hrozilo, že nedostane žádnou dotaci, protože zástupce žadatele Jiří Zeronik byl pravomocně odsouzen za pokus uplácení. Zeronik, který je v tomto případě také obžalován, ale z funkce následně odstoupil. Podle Půty je úředníci a právníci upozorňovali, že když projekt jako dotační vyřadí, tak mohou čelit žalobě. Projekt tak pokračoval, veden byl ale jako rizikový. O dotaci tak podle hejtmana žadatel usilovat až poté, co bude stavba dokončená a budou provedené kontroly. Žádné evropské peníze na tento projekt nakonec vyplaceny nebyly.

Obžaloba se ale domnívá, že hejtman jednal ve prospěch projektu pod slibem úplatku od zástupců firmy Metrostav, která rekonstrukci dělala a stavbu předfinancovala. "V tomto orgánu (regionální rada) měl (Půta) zásadní postavení a při rozhodovací činnosti v rámci tohoto orgánu měl iniciovat přijetí dvou rozhodnutí, které byly výhodné pro žadatele o dotaci," uvedl Kadlček. Za první rozhodnutí měl podle obžaloby slíbeno 800.000 korun a dostal půl milionu Kč. "Ve druhém případě mělo jít o převzetí jeho závazku vůči jednomu ze spoluobžalovaných společností Metrostav a.s, která za něj závazek uhradila," uvedl státní zástupce. Šlo o 30.000 korun. Půta to odmítá.

Kauza se týká i dalšího evropského projektu v Liberci, oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. V tom Půta jako obžalovaný nefiguruje. Ani na oddychovou zónu evropská dotace nebyla vyplacena. Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO), která je obžalovaná jako právnická osoba stejně jako firmy Developer CZ, Gallos a Metrostav. Firma Metrostav se do řízení přihlásila i jako poškozená, požaduje náhradu škody od GEPO 43,5 milionu korun.

Obžalovaným hrozí tresty od pěti do 12 let. Právní kvalifikace se u jednotlivých osob liší. Stíhaní jsou pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Související

Martin Kuba (ODS)

Jihočeský hejtman Kuba zůstane v čele Asociace krajů, změnil se místopředseda

Předsedou Asociace krajů ČR (AK ČR) bude i v dalších dvou letech jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Místopředsedou bude nově liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který vystřídá Iva Vondráka (ANO) z Moravskoslezského kraje. Oba dva představitelé byli dnes na zasedání AK ČR v Hnanicích na Znojemsku zvoleni jednomyslně, chyběl pouze pražský primátor řekla ČTK mluvčí asociace Hana Brožková.
Martin Půta

Půta se poučil z korupční kauzy. Jinak bych už možná nebyl hejtmanem, řekl

Deset let stojí v čele Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), a to navzdory tomu, že osm let figuruje v korupční kauze spojené s financováním projektů dotovaných z evropských fondů nejprve jako obviněný, později jako obžalovaný. Hejtmanů, kteří by byli tak dlouho ve funkci, není mnoho. Tři volební období působil ve funkci hejtmana Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), třetí volební období je hejtmanem také Martin Netolický v Pardubickém kraji.

Více souvisejících

Martin Půta Liberec Korupce soudy Hejtmani Liberecký kraj Geotermální energie pro občany (GEPO)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy